Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 22 Aralık 2011

ABONE OL

Esenler ekmeğini paylaşıyor!

Esenler Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü, “Askıda Ekmek Var” projesini hayata geçirerek zengin hayırseverler ile yoksullar arasında yardım köprüsü kurdu. Proje ile hayırseverler, ihtiyaç sahiplerini rencide etmeden onlarla ekmeklerini paylaşacak.

Askıdaki ekmek yoksulu sevindirdi…

Esenler Belediyesi,  “Askıda Ekmek Var” projesini hayata geçirerek zengin hayırseverler ile yoksullar arasında yardım köprüsü kurdu. Proje ile hayırseverler,  ihtiyaç sahiplerini rencide etmeden onlarla ekmeklerini paylaşacak.

Esenler ekmeğini yoksullarla paylaşıyor… Bugüne kadar birçok sosyal projeye imza atan Esenler Belediyesi, şimdi de ‘Askıda Ekmek Var’ projesini hayata geçirdi.

Projenin tanıtımı için Nene hatun mahallesi’nde hizmet veren Çetinler Ekmek Fırını önünde gerçekleşen törene Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Halim Karakaya,  İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer, Belediye Başkan Yardımcıları, Mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende ilk konuşmayı yapan İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer, paylaşmak kelimesinin anlamının en iyi şekilde topluma sunan ve projenin başlamasına vesile olan Esenler Belediye Başkanına ve ekibine teşekkür ederek sözlerine başladı. Askıda Ekmek Var projesini desteklemek adına her türlü hizmeti vermeye hazır olduklarını kaydeden Özer,  “Paylaşmak çok güzel bir duygu” dedi. Askıda ekmek projesin daha önce  İstanbul’un diğer ilçelerinde de  uygulandığını; ancak başarılı olunamadığını belirten Özer, projenin işleyiş şekli nedeniyle önceki projelerde fırınlara gelen vatandaşların hep askıya baktıklarını, ekmeği hep yukarılarda aradıkları belirterek, vatandaşların askıda ekmeğin ne demek olduğunu algılamakta güçlük çektiğini söyledi.  Askıdaki ekmeklerin fırınların vitrininde elektronik tabela  ile gösterilmesi ve projenin Esenler’de işleyiş itibariyle çok güzel uygulandığını ifade eden Özer, memnuniyeti dile getirdi ve emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Ekmeğinizi yoksullarla paylaşın Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise; Esenler’de farklı bir sosyal projenin hayata geçirildiğini belirterek konuşmasına başladı. Askıda Ekmek Var projesini tarihin sayfaları içinde her zaman görebileceğimiz bir proje olduğunu söyleyerek, bu projeyi 21. yüzyıl versiyonuyla sunmuş olduklarına dikkat çekti. “Bizim medeniyetimiz bir paylaşım medeniyetidir” diyen Göksu,  her bir canlının hayatını devam ettirebilmesi için imkânlar sunulduğunu belirtti. Askıda Ekmek Var projesini şehrin kendi imkânının şehirliyle paylaşması, şehirde kazanan insanların şehirdeki diğer kardeşleriyle kendi imkanlarını paylaştırması şeklinde tanımlayan Göksu, bu projeye dâhil olan fırınlara da dikkat çekerek, projenin uygulanış yönteminden bahsetti. Projeye dahil olan her fırının kapısında askıda ekmek projesi diye tabela olacağını ve bu tabelada askıda olan ekmek sayısının belirtileceğini vurgulayan Göksu, Fırıncıya ‘ben ekmek bağışlamak istiyorum’  diyen herkesin askıda ekmek projesine destek olabileceğini söyledi. Proje ile hem yoksulun onuru zedelenmeden ekmeğini alacağını, hem de varlıklı olanların ekmeklerini bağışlayarak yoksulları görmeden doyurabileceğini ifade eden Göksu,  böylece hayırseverlerin bir yoksulla ekmeğini paylaşmanın hazzını duyacaklarını söyledi.

Askıda ekmek kardeşliğimizi tazeleyecek “Dünyada en güzel şey, bir insanla ekmeğinizi paylaşmaktır” diyen Göksu, projeyi yaygınlaştıracaklarına dikkat çekerek, 2009 yerel seçimlerinde söz verdikleri gibi Esenler’de aç ve açıkta hiç kimsenin kalmadığını vurguladı.

Esenler’in kabuğunu yırttığını ve artık kendi markasını üretmeye başladığını söyleyen Göksu, Esenler’in her noktasında çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirtti. Esenler’in hak ettiği değerini bulacağını kaydeden Göksu, “Bu şehirde yaşayan insanlar birbirlerine olan kardeşliklerini yeniden hatırlayacak. İşte bu Askıda Ekmek Var projesi, bu kardeşliğin yeninden tazelenmesine vesile olacak. Böyle güzel, kutsi bir dayanışmayı hayata geçirdiğimiz için kendimizi bugün bahtiyar hissediyoruz” dedi.

Göksu, konuşmasını projede  başta Esenler Belediyesi Ruhsat  ve Denetim Müdürü Yakup Yeşiltaş olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederek tamamladı. Konuşmasının ardından Göksu ve beraberindeki protokol önceden hazırlanan ve 2 tane 1 metre uzunluğundaki ekmeklerin yer aldığı standa geçerek ekmekleri vatandaşlarla paylaşıp “Esenler ekmeğini paylaşıyor” fikrini simgelediler. Ekmeklerin paylaşılmasının ardından Göksu, fırına reyonuna geçerek Askıda Ekmek Var projesinden yoksul vatandaşlara tek tek ekmek dağıttı.

Proje nasıl işleyecek?  Esenler’de alan ellerden veren ellere uzanan hayır köprülerinin kurulması hedeflenen Askıda Ekmek Var projesinin çalışma sistemi çok basit. Esenler’de bulunan 16 mahallenin her birinde bir fırın proje kapsamında vitrinine elektronik Askıda Ekmek Var tabelası astı. Fırından ekmek alan hayırsever vatandaş, istediği kadar ekmeğin parasını vererek askıya ekmek bırakabiliyor. Böylece elektronik ekranda o anda, o fırında Askıda Ekmek Var projesinde sahibini bekleyen kaç ekmek olduğunu görebiliyor. Belediyenin Ruhsat  ve Denetim  Müdürlüğü’nce  her mahalleden belirlenen sahibi aileler de gidip o fırından ihtiyacı kadar ekmeği alabiliyor. Vatandaşların Askıda Ekmek Var projesine büyük bir destek verdiği ve zaman içinde 16 fırına yeni fırınların da ekleneceği belirtiliyor.

 

Diğer Haberler