Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 6 Ekim 2011

ABONE OL

Esenler’e yeni park

Kemer Mahallesi Şehit Mustafa Dündar Caddesi kenarında atıl vaziyette bulunan yaklaşık 10 bin metrekarelik alan düzenlenerek Esenler halkının hizmetine sunuluyor.

Esenler 10 bin metrekarelik bir park daha kazanıyor 

Kemer Mahallesi Şehit Mustafa Dündar Caddesi kenarında atıl vaziyette bulunan yaklaşık 10 bin metrekarelik alan düzenlenerek Esenler halkının hizmetine sunuluyor.  Park ve yeşil alan bakımından İstanbul’un en sıkıntılı ilçelerinden birisi olan Esenler’de mümkün olan her karış toprağı değerlendirmeye çalışan Esenler Belediyesi, bu çerçevede ilçeye yeni bir park daha kazandırıyor. Kemer Mahallesi’nde bulunan Şehit Mustafa Dündar Caddesi ile Otogar bağlantı yolu arasında kalan ve yıllardır atıl bulunan yaklaşık 10 bin metrekarelik arazi yeni bir anlayışla düzenleniyor. Kemerli giriş      Mahalleye adını ve tarihi su kemerleri de bu parkın girişinde canlandırılacak. Alanın girişinde tarihi su kemerlerini simgeleyen ve parka büyük bir görsellik katacak fıskiyeli ve led aydınlatmalı süs havuzu yer alacak. Düzenleme çalışmaları devam eden alana TEM bağlantı yolundan gelen sesleri engellemek ve halka daha kaliteli hizmet sunmak amacıyla, 396 adet  melez servi ağacı dikilerek ses duvarı oluşturulacak.  Park alanı ayrıca 170 metre uzunluğunda tel çit ile çevrilecek.   Alandaki optimum su kullanımını ve ekosistemin dengesini sağlamak ve aynı zamanda bitki gelişimi için gerekli tedbirler alındı.  Arazinin meyilli olmasından dolayı doğal yollarla karşılanamayan su ihtiyacı, çevre sorunu oluşturmayacak şekilde otomatik sulama sistemiyle çözülecek. 

Ahşap kamelyalar konacak

Park alanına ahşap kamelyalar da yerleştirileceğini söyleyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu,  “Buraya yerleştireceğimiz ahşap kamelyalar, modern çizgileriyle mahalle sakinlerine keyifli ve rahat bir ortam sunacak.  Park ve yeşil alanlarımızın vazgeçilmezi haline gelen çardaklar, kalite ile işlendiğinde daha özel yerler haline geldiği ve alanı görsel olarak çok daha iyi ifade ettiği için biz de bu parkta ahşap kamelyalar kullanılacağız” dedi.  Göksu, çocukların gelişimi ve mekânla kuracağı ilişki dikkate alınarak parkta çocuk oyun alanları da oluşturacaklarını ifade etti. 

Değerlendirilmeyen mekân kalmayacak

Yeşil alan sıkıntısının kendilerini en çok üzen konuların başında geldiğini belirten Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Göreve geldiğimizde kişi başına düşen yeşil alan miktarı 0.3 metrekare idi. Bunu ancak 0.5 metrekareye çıkarabildik. Yaklaşık 5 metre olan İstanbul ortalamasının çok altındayız. Bu sebeple Esenler’de dere-tepe, düz, engebeli hiç fark etmez, tüm mekânları değerlendirerek vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Kemer Mahallemizde çalıştığımız alan da böyle bir yer. TEM yolu kenarında yıllardır atıl duran bu alanı düzenleyerek vatandaşların hoşça vakit geçirebilecekleri bir alan haline getiriyoruz” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler