Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 7 Şubat 2014

ABONE OL

Esenler’e İkinci Metro Geliyor

Esenler Tekstilkent'ten geçecek Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu'nun temeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı bir törenle 9 Şubat 2014 Pazar günü atılacak. Esenler’e büyük değer katacak bu yeni hatla, Mecidiyeköy-Esenler arası 20 dakikaya inecek.

Esenler Tekstilkent’ten geçecek Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu’nun temeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı bir törenle 9 Şubat 2014 Pazar günü atılacak. Esenler’e büyük değer katacak bu yeni hatla, Mecidiyeköy-Esenler arası 20 dakikaya inecek.

“Her yere metro, her yerde metro” hedefiyle İstanbul’da büyük bir metro yatırımına başlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Esenler’in trafiğini de önemli ölçüde rahatlatacak bir projeyi daha hayata geçiriyor. Geçtiğimiz günlerde inşaat sözleşmesi imzalanan Esenler Tekstilkent’ten de geçecek Mecidiyeköy – Mahmutbey metro hattının temeli, düzenlenecek bir törenle 9 Şubat Pazar günü atılacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Eyüp’ten katılacağı temel atma töreni sırasında, Esenler ile birlikte 6 ilçede canlı bağlantılar kurulacak. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da saat 13.30’da Esenler Tekstilkent’ten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın temel atmada hazır bulunacağı Eyüp’teki tören alanına canlı bağlanıp butona basacak.

2017’DE TAMAMLANACAK

Hattın inşasını Kalyon, Gülermak ve Kolin konsorsiyumu yapacak. 17.5 kilometre uzunluğundaki hattın yapımı 2017’de tamamlanacak. 15 istasyonlu metro hattı, 6 ilçeden geçiyor. Mahmutbey’den Kabataş’a kadar bir ulaşım hattı olarak tasarlanan hattın, ilk etabı olarak Mecidiyeköy-Mahmutbey arası ihale edildi. İkinci etap olarak da Mecidiyeköy-Kabataş hattı inşa edilecek.

MECİDİYEKÖY-ESENLER 20 DAKİKA

850 milyon liraya mal olacak hat, Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Esenler-Bağcılar ilçelerinden geçecek. Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı Mecidiyeköy’de mevcut metro istasyonu ile entegre olarak başlayarak, Çağlayan , Kağıthane, Nurtepe Alibeyköy bölgelerinden geçerek Edirnekapı Sultançiftliği hattına, oradan Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi üzerinden yeni hizmete açılan Mahmutbey-Başakşehir hattına entegre olacak. İş ve yerleşim bakımından yoğun alanları tarayan hattın daha sonra Mecidiyeköy’den Kabataş’a kadar uzatılacak.

SATTE 70 BİN KAPASİTE

Mecidiyeköy-Mahmutbey (Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Esenler-Bağcılar İlçeleri) Metro Hattı saatte bir yönde 70 bin kişi taşıma kapasitesinde olacak. Hattın hizmete girmesi ile birlikte Esenler ikinci metrosuna kavuşmuş olacak.

Diğer Haberler