Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 22 Temmuz 2015

ABONE OL

Esenler’e Bir Proje Desteği Daha

Esenler Belediyesi, Türkiye'ye örnek olacak bir projenin daha altına imza attı. Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Ruhsat Yönetiminde Esenler Modeli” adlı proje, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)'dan hibe desteği almaya hak kazandı.

Esenler Belediyesi, Türkiye’ye örnek olacak bir projenin daha altına imza attı. Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Ruhsat Yönetiminde Esenler Modeli” adlı proje, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)’dan hibe desteği almaya hak kazandı.

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA), 2015 yılı Mali Destek Programları kapsamında hibe desteği almaya hak kazanan projeleri açıkladı. Esenler Belediyesi, Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Ruhsat Yönetiminde Esenler Modeli” adlı proje ile “Yenilikçi İstanbul” Mali Destek Programı kapsamında hibe desteği almaya hak kazandı.

PROJE, TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

İSTKA’nın desteklediği en üst limit olan 1 milyon 490 bin 424 TL’lik bütçe sahip proje, “hazırlık-uygulama-kontrol ve değerlendirme” etaplarından oluşuyor. Esenler Kaymakamlığı ile Esenler Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın da paydaşı olduğu proje ile tüm ruhsat sürecinin adrese bağlı olarak teknoloji desteğiyle yönetilmesi hedefleniyor. 12 ay sürecek olan projenin diğer yerel yönetimlere örnek olması ve kısa sürede model olması bekleniyor.

Proje ile her geçen gün artış gösteren işyerlerinin ruhsatlandırılması işlemleri sonucu oluşan evrak yoğunluğunun azaltılması ve buna bağlı olarak hem vatandaşın hem de belediye personelinin bilgiye daha kolay erişmesi sağlanacak. Vatandaşların zaman ve maddi kayıplarını en aza indirecek “Ruhsat Yönetiminde Esenler Modeli” projesi kapmasında işyerlerine ait bilgiler de sürekli güncellenecek.

RUHSAT NUMARALARI ADRES BAZLI VE TEK SİCİL OLACAK

İşyerlerine ait tüm verilerin tek bir çatı altında toplanmasını sağlayacak proje, Esenler Belediyesi’nin yüksek katma değerli, teknoloji ve bilgi yoğun hizmet üreterek; bilgi ve teknoloji kullanımının yaygınlaştırılması, geliştirilmesi ve işgücünün yeni teknolojileri kullanabilme kapasitesinin artırılmasına destek verecek.

Yenilikçi teknolojinin bir ürünü olan “Ruhsat Yönetiminde Esenler Modeli” projesi kapsamında yerinde tespit edilen işyerlerine; bina ve işyeri bazında bir sicil numarası verilecek. Sicil numarası verilen işyerinde daha önce faaliyet göstermiş ya da müracaat etmiş tüm işyerleri incelenecek. İşyeri ile ilgili değişmeyecek bilgiler (adres bilgisi, imar kaydı, Fen İşleri Uygunluk bilgisi, itfaiye bilgisi vs.) işyerinin sicil dosyasında; işyeri ilgilisi ile ilgili bilgiler ise her farklı işyeri için açılacak alt dosyalarda saklanacak. Böylelikle adres girildiğinde öncelikle işyeri ile ilgili bilgiler görülürken, alt menüde ise o işyerinde faaliyet göstermiş olan tüm işyerlerinin listesi görülecek. Son olarak işyerinde bulunan işletmecilere cari kartlar verilecek. Böylece mükellefin işyerini açarken ya da kapatırken hiçbir sorunla karşı karşıya kalmaması sağlanacak.

ESNAF DANIŞMA BİRİMİ OLUŞTURULACAK

Vatandaşa yönelik kentsel hizmetlere katkı sağlanması planlanan proje kapsamında Esenler Belediyesi bünyesinde bir “Esnaf Danışma Birimi” de oluşturulacak. Bu birim ile Esenler’de faaliyet gösteren esnafla ilgili olarak ekonomik gelişme ya da problemlere sistemli çözüm üretilebilecek ve belirli sektörlere ait durum ve değerlendirme raporları hazırlanabilecek.

Diğer Haberler