Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 26 Ekim 2011

ABONE OL

Esenler depremi hissetti!

Van’da yaşanan 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından Esenler Belediyesi Kurtarma Ekibi’ni (ESKUT) bölgeye sevk eden Esenler Belediyesi, şimdi de ilçede toplanan 2 tır dolusu yardımı Van’a sevk etti. Yardım kampanyası bayrama kadar devam edecek.

Yardım konvoyu yola çıktı…

Van’da yaşanan 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından Esenler Belediyesi Kurtarma Ekibi’ni (ESKUT) bölgeye sevk eden Esenler Belediyesi, şimdi de ilçede toplanan 2 tır dolusu  yardımı Van’a sevk etti. Yardım kampanyası bayrama kadar devam edecek.

Esenler depremi hissetti ve kısa sürede büyük bir yardım kampanyası başlatıldı. Esenler Belediyesi ilçedeki sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların desteğiyle “Van için Kardeşlik Vakti” sloganıyla yürütülen yardım kampanyası kapsamında toplanan yardım malzemelerini tırlara yükleyerek konvoy halinde deprem bölgesine gönderdi. Atışalanı Caddesi’nde kurulan Van Deprem Yardım Çadırı’nın önünde; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ile Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, AK Parti ilçe Başkanı Umut Özkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Halim Karakaya ve diğer ilçe protokolü ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı törenle Van’a hareket eden yardım konvoyunu uğurlama töreninde konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Van’da meydana gelen depreminin hemen ardından Esenler Belediyesi olarak yardım etmek için harekete geçtiklerini belirterek, “İlk yaptığımız iş Esenler’deki arama kurtarma ekibini Van bölgesine yönlendirmek oldu. 15 kişilik ESKUT ekibi, her türlü teknik donanımını ve insani ihtiyaçları karşılanmış bir şekilde Erciş’te çalışmaya başladı. Umuyoruz ve inanıyoruz ki  inşallah canlı beden kurtarırlar. Bunun için burada dua ediyoruz” dedi.

2 tır dolusu yardım

ESKUT’un yanı sıra deprem bölgesindeki acil ihtiyaçların giderilmesi için seferber olduklarını anlatan Göksu, içerisinde kazak, battaniye, mont, ayakkabı, bot, pantolan, çocuk bezi, çorap gibi giysi ve çeşitli gıda maddelerin ile acil ihtiyaçlardan oluşan 2 tır dolusu yardımı Van’a gönderdiklerini söyledi. Dün akşam bozulma ihtimali olan yiyeceklerden oluşan bir kamyonu yola çıkardıklarını söyleyen Göksu, yarın bir tırı daha Van’a sevk edeceklerini kaydetti.

“ Van’da ulaşamadığımız bir köy, bir hane bırakmamak kaydıyla Kurban Bayramı’na kadar kampanyamızı devam ettireceğiz” diyen Göksu, “ Her bir can bizden neyi istiyorsa, buradan kendilerine ulaştıracağız” dedi.

Kampanyada emeği geçen herkese teşekkür eden Göksu, toplumsal duyarlılığın oluşması konusunda gösterdikleri ilgi nedeniyle basın mensuplarına da teşekkür ederek, “ Sizler çok büyük destekler veriyoruz ki anından hemen sizin yayınlarınız vasıtasıyla telefonlarımız kilitleniyor” dedi.

Göksu’dan Esenler halkına teşekkür

Yardım kampanyasına destek veren Esenler halkına teşekkür eden Göksu, “Az olsun, ama candan olsun” diyerek, tüm vatandaşların üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek, elinden geldiği kadar Van’a yardım etmesi için çağrıda bulundu. Göksu, vatandaşları kullanılmayacak durumda olan 2. el giysi ve eşyaları göndermemeleri konusunda uyarılarda bulundu. Göksu, konuşmasını şöyle tamamladı: “Cenab-ı Hak bir daha bizi böyle bir acı yaşatmasın. Ölenlere rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Bize düşen çok önemli bir sorumluluk, deprem öncesi depreme hep beraber hazırlık yapmamız gerekir. Bunun için hepimizi üzerimize düşen görevi var. Toplumsal bilinci oluşturmamız lazım. Hem belediyeler hem de insan olarak gereken duyarlılığı göstermemiz lazım.”

Yüreğimiz yanıyor

Göksu’nun ardından konuşan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu da Van’da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin insanların birbirlerine kenetlenmesi anlamında vesile olduğuna dikkat çekerek, Van için düzenlenen böyle yardım kampanyasına öncülük eden Esenler Belediyesi’ne teşekkür etti.  ESKUT’a başarılar dileyen Madenoğlu, ESKUT’un  Van’a giderek oradaki vatandaşların canını ve malını kurtarma gayretine girişmesini takdir ettiğini belirterek, ESKUT’la gurur duyduğunu söyledi. Depremde hayatını kaybeden insanlara Allah’tan rahmet, yakınlarına da baş sağlığı dileyen Madenoğlu, “Yüreğimiz yanıyor” diyerek, Van için herkesin seferber olması gerektiğini vurguladı.

Yapılan konuşmaların ardından Göksu, yardımların yüklendiği tırların üstüne çıkarak, Van’a gönderilen yardım malzemeleri hakkında basın mensuplarına bilgi verdi. Eline aldığı bir çocuk battaniyesine işaret ederek  bu battaniyenin 1 gecede hazırlandığını söyleyen Göksu, Esenler halkının Van için seferber olduğunu vurguladı. Program, Göksu’nun beraberindeki ekiple beareber yardım konvoylarını uğurlamasının ardından sona erdi.

 

Diğer Haberler