Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 16 Ağustos 2011

ABONE OL

Esenler’den yöresel esintiler

Esenler Belediyesi, Ramazan ayı kapsamında düzenlediği “Yöresel Geceler” ile her akşam Türkiye’nin 7 bölgesine özgü renklerini Esenlerlilerle buluşturuyor.

Esenler Belediyesi, Ramazan ayı kapsamında düzenlediği “Yöresel Geceler” ile her akşam Türkiye’nin 7 bölgesine özgü renklerini Esenlerlilerle buluşturuyor.

Her hafta sonu farklı bir yerel derneğe ev sahipliği yapan Esenler’de bir yandan Anadolu’nun zengin mutfağına özgü lezzetler şöleni diğer yandan ise; Tasavvuf ve Sanat Musikisi, Sema ve Ney gösterisinin yanı sıra Trabzon’un horonundan Rize’nin tulumuna, Erzurum’un hançer barı dadaş halk oyunlarından Giresun’un kemençesine kadar farklı coğrafyalara özgü yöresel esintiler yaşanıyor. Ramazanın bereketine hep birlikte ortak olan Esenlerliler ise; her akşam birbirinden güzel etkinliklerle keyifli saatler geçiriyor. İlçenin farklı noktalarında kurulan iftar çadırlarında her akşam konu komşu hep birlikte iftar yapan Esenlerliler, iftar sonrasında da düzenlenen kültür -sanat etkinliklerine katılıyor.Esenler Kültür Merkezi’nde gerçekleşen kültür – sanat etkinlerinde; hafta içi  sanatçıların konserleri, yazarların konferans ve söyleşilerinin yanı sıra  kum, cam üfleme ve ebru sanatı gibi kültürel ve sanatsal etkinliklerle Ramazanı coşkuyla yaşayan Esenlerliler, hafta sonları da düzenlenen yöresel gecelerle  hoşça vakit geçiriyor.

Mutfaklardan yöresel lezzetler

Esenler Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Ramazan etkinliklerine bu hafta da yöresel geceler damgasını vurdu.  Birbirinden güzel programlarla kendi yörelerine özgü etkinlikleri Esenlerliler ile buluşturan dernekler, Ramazanın sevincini hep birlikte yaşadı. Etkinlik alanında kurulan stantlarda  her bir yerel dernek,  yöresine ait  kültürleri tanıtırken; geleneksel ezgiler eşliğinde halk oyunlarını sergiledi,  kendi yöresine özgü  zengin mutfağından örneklerden oluşan lezzetleri ilçe halkının beğenisine sundu.

Erzurumlular, Esenler’i coşturduRamazan etkinlik alanında Esenlerlilere ev sahipliği yapan Erzurumlular Derneği, düzenlediği yöresel geceleriyle herkese keyifli dakikalar yaşattı.  Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, İstanbul Milletvekili İsmail Safi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Birinci Başkan Vekili Ahmet Selamet, Başkan Danışmanı Mustafa Ilıcalı, AK Parti Esenler İlçe Teşkilatı Başkanı Umut Özkan, Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak, Erzurumlular Dernek Başkanı Ömer Savaş  ile çok sayıda davetlinin katıldığı gecede; Erzurumlular,  birbirinden güzel konserleri, dadaş halk oyunları ve çeşitli etkinlikler geçekleştirdiler. Gecede Erzurumlular Dernek Başkanı Ömer Savaş, yaptığı konuşmada derneklerinin yaptığı çalışmaları anlatırken; Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da Esenler’in kardeşliğini Ramazan’ı vesile ederek bereketlendirmeye çalıştıklarını söyledi. Göksu, konuşmasına Somali için başlatılan yardım kampanyasını anlatarak devam etti.

Programda, Erzurumlular Derneği Başkanı Savaş günün anısına Esenler Belediye Başkanı Göksu’ya,  Başkan Göksu da İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Birinci Başkan Vekili Ahmet Selamet’e birer plaket takdim etti. Kendisi de Erzurumlu olan Selamet, yaptığı teşekkür konuşmasında, “Erzurumlu olmak bir ayrıcalıktır. Bunu bilin ve bunun gururunu taşıyın” dedi.

Hep beraber Türkiyeliyiz Trabzonlular Derneği de Esenler’de Karadeniz rüzgarı estirdi. Karadeniz insanının sıcak ve samimi yüzünü gösteren Trabzonlular, Esenlerlilere unutulmaz saatler yaşattı. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun yanı sıra İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, M. Akif  Hamzaçebi, AK Parti Esenler İlçe Teşkilatı Başkanı Umut Özkan ve Trabzonlular Derneği Başkanı Zeki Yılmaz ile çok sayıda Trabzonlunun katıldığı yöresel gecede, birbirinden renkli gösteriler sahne aldı. Horon ekibinin izleyiciler tarafından ilgi ve dikkatle izlendiği gecede, sanatçı Onay Şahin’in verdiği konser de herkesi coşturdu. Gecede bir konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler’de Ramazan coşkusunun tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, tüm Trabzonluları selamladı. Esenler’de gelenek haline gelen en büyük iftar sofrasını bu yıl Somali’ye taşıyacaklarını anlatan Göksu, Somali için başlatılan yardım kampanyasını anlatarak konuşmasına devam etti. Trabzonlular Derneği’nin de kampanyaya aktif şekilde katıldıklarına dikkat çeken Göksu, “Karadeniz’in emsal gemisi olmak, Trabzon Sporlu olmak böyle bir şey” dedi. Somali için seferber olan Esenler’de herkesin kardeşlik sevgisiyle hareket ettiğini vurgulayan Göksu, “Bizim kardeşliğimize göz dikmek isteyenler, kardeşliğimizi bozmak isteyenler bilsinler ki bu kardeşliği kimse bozamaz. Biz ne kadar Adıyamanlıysak, bir o kadar da Trabzonluyuz, Rizeliyiz, Erzurumluyuz. Biz hep beraber Türkiyeliyiz ” dedi. Göksu’ya konuşmasının ardından Trabzonlular Derneği Başkanı Zeki Yılmaz, üzerinde M. Tevfik Göksu yazılı meşhur Trabzon ekmeği ile Trabzon kemençesini, Trabzonspor üniformasını ve futbol topunu hediye etti.

Giresunluların kemençe eğlencesiAynı alanda bir başka gün ise Giresunlular Derneği sahne aldı. Giresunlular Derneği,  kemençe gösterileriyle izleyenlere keyifli saatler yaşattı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından başlayan programda Giresunlular, bir yandan kendilerine özgü halk oyunları sergilerken, diğer yandan ise; kemençe eşliğinde birbirinden güzel ezgiler seslendirdiler. Geceye katılanlar, Giresun’un zengin mutfağına özgü lezzetlerden yeme imkânı da buldular. Giresunlu sanatçıların sahne aldığı gecede konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da Giresunlularla beraber olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  

 

Diğer Haberler