Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 13 Şubat 2014

ABONE OL

Esenler’den Kızılay’a Destek

Türk Kızılay’ı ile birlikte kan bağışı kampanyası başlatan Esenler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, kan bağışında bulunmak isteyenlerin ayağına hizmeti götürüyor.

Türk Kızılay’ı ile birlikte kan bağışı kampanyası başlatan Esenler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, kan bağışında bulunmak isteyenlerin ayağına hizmeti götürüyor.

Esenler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, Türk Kızılay’ı ile birlikte kan bağışı kampanyası başlattı.

Kampanya çerçevesinde; Kızılay’ın kan bağışı otobüsü her ay Esenler Dörtyol Meydanı’nı ziyaret ederek, kan bağışında bulunmak isteyenlerin ayağına hizmet götürüyor. Her türlü iç donanıma sahip mobil Kan Bağışı Otobüsü ile isteyen herkes kan bağışında bulunabiliyor. Ülkemizdeki kan talebini karşılaması amacıyla yürütülen kampanya, gönüllü bağışçılardan da büyük ilgi görüyor.

SAĞLIKLI HER BİREY KAN VEREBİLİR

Kan bağışı kampanyasına 18–65 yaşlarında ve 50 kilogram vücut ağırlığının üzerindeki sağlıklı her birey katılabiliyor. Kan vermek isteyenlerin önce kan bağışçısı kayıt formunu dolduruyor. Kan bağışının yaygınlaştırılmasına destek vermek isteyen gönüllülerin, kan bağışına engel bir durumu yoksa, genel durumu değerlendirilip kan basıncı ve nabzı ölçülerek, kan sayımı için küçük bir örnek alınıyor. Kronik hastalığı ve düşük tansiyonlu olanlar, kan sulandırıcı ilaçlar ve sürekli ilaç kullananlar ile Hepatit B ve Hepatit C taşıyıcıları kan veremiyor.

KAN VERMEK BİR SORUMLULUKTUR

Kampanya ile vatandaşlara kan bağışı bilincini kazandırmak istediklerini söyleyen Esenler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Mustafa Uzun, “ Kan vermek sosyal bir sorumluluktur. Kan acil değil, sürekli bir ihtiyaçtır. Verilecek her kan bir hayat kurtarır. Ülkemizde kan bağışı oranı ne yazık ki çok düşük seviyelerde. Bu nedenle, insanlarımızdaki kan bağışı alışkanlığını arttırmak için Kızılay ile böyle bir kampanya başlattık” dedi.

KAN BAĞIŞI OTOBÜSÜ 26 ŞUBAT’TA DÖRTYOL’DA

Kızılay ile birlikte yürütülen kampanya çerçevesinde Kızılay’ın kan bağışı otobüsü 26 Şubat 2014 tarihinde sabahtan akşama kadar Esenler Dörtyol Meydanı’nda konuşlanacak. Aynı otobüs, 12 Mart 2014, 26 Mart 2014 ve 9 Nisan 2014 tarihlerinde de Esenler’de olacak.

Diğer Haberler