Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 7 Ağustos 2012

ABONE OL

Esenler’den Gül’e Sevdalı Bir Veli Geçti

Esenler Belediyesi Ramazan’ı farklı etkinlikle yaşamaya devam ediyor. Dörtyol Meydanı’nda Anadolu’yu Mayalayanlar programları kapsamında Hz. Peygamber’in soyundan gelen Yahyalılı Hacı Hasan Efendi’yi ağırladı. Hacı Hasan Efendi’yi Mehmet Emin Ay anlattı.

Esenler Belediyesi Ramazan’ı farklı etkinlikle yaşamaya devam ediyor. Dörtyol Meydanı’nda Anadolu’yu Mayalayanlar programları kapsamında Hz. Peygamber’in soyundan gelen Yahyalılı Hacı Hasan Efendi’yi ağırladı. Hacı Hasan Efendi’yi Mehmet Emin Ay anlattı. Esenler Belediyesi’nce Ramazan Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Anadolu’yu Mayalayanlar” programlarında bir başka gönül eri Yahyalılı Hacı Hasan Efendi Esenler Dörtyol Meydanı’na misafir edildi. Program, Yahyalılı Hacı Hasan Efendi’nin hayatının anlatıldığı sinevizyon gösterimiyle başladı.

ALLAH’LA BARIŞIK BİR ÜMMETProgramda konuşan Esenler Belediye  Başkan M. Tevfik Göksu, bu yıl Esenler Dörtyol Meydan’ın da yaptıkları Ramazan etkinlikleri konseptine vurgu yaparak, “Bu meydanda Anadolu’yu Mayalayanları misafir ediyoruz. Çünkü onların bu memlekette çaldıkları maya vesilesiyle, insanımız, diniyle, diyanetiyle, ahlakıyla, Hz. Peygamberiyle, Hz. Kuran’ıyla barışık, Allah’la barışık bir ümmet haline geldi. Herkesin üzerinde emeği olan bu insanları burada misafir etmek, onların huzurunda onları anmak, onları anlamaya çalışmak Esenler için de büyük bir bahtiyarlık diye düşünüyorum” dedi. Dörtyol Meydan’ını dolduran Esenlerlilere seslenen Göksu, “Eğlence için değil, değerlerimizi anmak ve anlamak için bu meydanı dolduran sizlere teşekkür ediyorum” dedi. Ramazan münasebetiyle yapılan diğer çalışmalara da değinen Göksu, geleneksel iftarı Arakan’da kuracaklarını hatırlattı ve Arakan için Esenler’de oturan tüm hanelerden bir iftar talebini yineledi. 

GENÇLERE ÖNEM VERİRDİYahyalılı Hacı Hasan Efendi’yi anlatmak üzere kürsüye gelen Uludağ Üniversitesinde Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, sözlerine Bursa’da ikamet ettiğini söyledi ve, “Esenler’de yapılan çalışmaları öğrenince, (İstanbul’da ikamet etseydim Esenler’de olmak isterdim) diye içimden geçirdim” diyerek başladı. Allah dostlarının özelliklerinden bahsederek konuşmasına devam eden Ay, “Adları farklı olabilir. Ancak evliyaullah olarak bildiğimiz her biri Allah’ın has kullarıdır” dedi. Yahyalılı Hacı Hasan Efendi’nin gençlere çok değer verdiğini, onlara (kuzum) diye hitap ettiği gençlere (Sizler Allah’ı sevin ki bizler de sizi sevelim) dediğini belirten M. Emin Ay, “Allah dostlarının asırlar da geçse hatıraları geçmeyecek ve hep güzel şekilde anılan kimseler olacaktır” diye konuştu.  Sözü, Yahyalılı Hacı Hasan Efendi’nin yaşadığı Yahyalı’ya getiren Ay, Yahyalı’yı Yahyalı yapan değerin Hacı Hasan Efendi olduğunu söyleyen Er, “Mekânları şerefli kılan, o mekâna şeref katan insanlardır” dedi. Ay, Yahyalılı Hacı Hasan Efendi’nin sohbetleriyle insanların irşadına çalıştığını, hem anne, hem de baba tarafından Hz. Peygamber’in nur nesline dayandığını söyledi. Hacı Hasan Efendi’nin hatıralarından da kesitler sunan Ay, “İrşada, eğitime büyük önem verirdi. Hasta yatağında dahi, kendisini ziyarete gelenleri sohbet etmeden geri göndermezdi” şeklinde konuştu. Mehmet Emin Ay sözlerini, Yahyalılı Hacı Hasan Efendi’nin, “Bu gülistan bahçesinde 100 bin gül biter, bu gülistandan haber vermeye bir tek gül yeter”sözleriyle bitirdi. Program Ufuk Akın’ın verdiği tasavvuf müziği konseriyle son buldu.

 

 

Diğer Haberler