Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 22 Nisan 2017

ABONE OL

Esenler’den Dünya Liderlerine Barış Ekmeği

8. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali kapsamında Esenler'e gelen bi'dünya çocuk, ülkelerinden getirdikleri unlarla Barış Ekmeği pişirdiler. Pişirilen ekmekler, dünya barışına katkı sağlaması için bir mektupla birlikte dünya liderlerine gönderildi. Barış için direnen 9 ülkenin çocukları, Dörtyol Meydanı'nda barış ve kardeşlik türküleri söylediler.

8. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali kapsamında Esenler’e gelen bi’dünya çocuk, ülkelerinden getirdikleri unlarla Barış Ekmeği pişirdiler. Pişirilen ekmekler, dünya barışına katkı sağlaması için bir mektupla birlikte dünya liderlerine gönderildi. Barış için direnen 9 ülkenin çocukları, Dörtyol Meydanı’nda barış ve kardeşlik türküleri söylediler.

Esenler Belediyesi’nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında bu yıl 8’incisini düzenlediği Uluslararası Barış Ekmeği Festivali için Esenler’e gelen barış için direnen ülkelerin çocukları, “Barış Ekmeği” ile tüm dünyaya bir kez daha barış ve kardeşlik mesajları verdiler.

Esenler Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen programa; AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Kolombiya İstanbul Konsolosu Olga Lucia Valencia, Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Suruç Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Han Özdemir, İstanbul Halk Ekmek Genel Müdürü Salih Bekaroğlu, belediye başkan yardımcıları ve belediye meclis üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

DÜNYA ÇOCUKLARI KOROSU’NDAN BARIŞ ŞARKISI

Çocukların festival kapsamında katıldığı etkinler ile çocukların gözünden 15 Temmuz darbe girişimini anlatan sinevizyon gösterimiyle başlayan programda, 9 ülkeden 82 çocuğun oluşturduğu Uluslararası Barış Korosu, “Dünya Çocukları” adlı şarkıyı Türkçe seslendirdi.

ÇOCUKLARIMIZ ÖKSÜZ, YETİM KALMASIN

Uluslararası Barış Ekmeği Festivali’nin bu yıl sekizincisini düzenlediklerine dikkat çeken Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Her yıl maalesef farklı bir acıyla gerçekleştirdiğimiz bu festivalde bekliyoruz ki, bir gün dünyanın herhangi bir yerinden bir savaş haberi gelmesin, çocukların üzerine bombalar atılmasın. Bekliyoruz ki, çocuklarımız öksüz, yetim kalmasın” dedi.

DÜNYA HEPİMİZE YETECEK KADAR BÜYÜK

8. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali’ni çocuk, ekmek, barış ve egemenlik kavramları üzerine konumlandırdıklarını ifade eden Başkan Göksu,”Bu dört kavramı 15 Temmuz bize yeniden öğretti. Bu festival ile çocuklarımızın dilinden ‘gelin barış olalım, gelin huzur içinde olalım’ şarkısını tüm dünyaya söyletelim istedik. Ve barış için öncelikle egemen olmanın, bağımsız olmanın önemini hepimiz yeniden anladık. Birazdan pişireceğimiz Barış Ekmeği ile dünya liderlerine şu mesajı vereceğiz: ‘Bu dünya hepimize yetecek kadar büyük, bu dünya hepimize yetecek kadar bereketli’. Umuyorum dünya liderleri, başlarını ellerinin arasına alarak dünyaya ne yaptıklarını düşünürler” diye konuştu.

Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin de, dünya çocuklarının her yıl Barış Ekmeği Festivali’nde Esenler’de buluşmasının önemine dikkat çekerek, “23 Nisan 1920 yılında kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 15 Temmuz’da bombalanmasıyla ulusal egemenliğimize kastedildi. Bugün o hainlere buradan en güzel cevabı veriyoruz” dedi.

Programda son olarak AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı söz aldı. Dünyada barış için direnen ülkelerin çocuklarının Esenler’de bir araya gelmesinin önemine işaret eden Çamlı, “Çocuklarımızın pişireceği bu ekmek, dünya barışına katkı sunar inşallah. Bu ekmekten yiyecek dünya liderleri umarım artık çocuklara zulüm etmezler” şeklinde konuştu.

BARIŞ EKMEĞİ’NİN HAMURU 9 ÜLKENİN UNUYLA KARILDI

Konuşmaların ardından AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, diğer protokol ve çocuklarla birlikte Barış Ekmeği’nin hamurunu hazırladılar. Barış için direnen 9 ülkenin unları, Türkiye’nin sevgi ve kardeşlik mayasıyla karıldı. Yoğrulan hamur “Bismillah” denilerek fırına verildi.

BARIŞ EKMEĞİ DÜNYA LİDERLERİNE GÖNDERİLDİ

Başkan Göksu daha sonra çocuklarla birlikte, festivale katılan çocukların hazırladığı ve darbe girişiminin sembol noktalarından biri olan 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü’nü konu alan resmin yer aldığı “Barış Duvarı”nın açılışını yaptı.

9 ülkeden getirilen unlarla hazırlanan Barış Ekmeği, Başkan Göksu ve diğer protokol üyelerince fırından çıkarıldı ve ilk olarak çocuklara ikram edildi. Pişirilen barış ekmekleri, daha sonra barış mektubu ile birlikte dünya barışına katkı sunması için dünya liderlerine gönderildi. Barışa direnen ülkelerin çocukları, ilk barış ekmeğini ABD Başkanı Donald Trump’a gönderdi.

DÖRTYOL MEYDANI’NDA KARDEŞLİK TÜRKÜLERİ SÖYLENDİ

Program sonunda, festivale katılan ülkelerin çocukları performanslarını sergiledi. 9 ülkenin çocuklarının gösterilerini beğeniyle izleyen konuklar, Esenler’in kardeş şehri olan Suruç’tan gelen çocukların bağlama eşliğinde Türkçe ve Kürtçe olarak söylediği türküleri ayakta alkışlandı.

Diğer Haberler