Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 14 Ekim 2014

ABONE OL

Esenler’den Ahisine Vefa

Esenler Belediyesi'nin Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamındı açtığı Ahi Çarşısı'nda ahiler sanatlarını konuşturdu. Programda Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu'ya da 5 yılda Esenler'de gerçekleştirdiği başarılı projelerden dolayı besmelelerle Ustalık Şedi kuşandırıldı.

Esenler Belediyesi’nin Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamındı açtığı Ahi Çarşısı’nda ahiler sanatlarını konuşturdu. Programda Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’ya da 5 yılda Esenler’de gerçekleştirdiği başarılı projelerden dolayı besmelelerle Ustalık Şedi kuşandırıldı.

Esenler Belediyesi, bir geleneği daha unutmadı ve Ahilik Haftası kapsamında Esenler esnafı ile birbirinden farklı etkinlikler düzenledi. Dörtyol Meydanı’nda gerçekleşen etkinliklere; Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Esenler İlçe Emniyet Müdürü Hakan Yılmaz, Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan, Esenler Esnaf Odası Başkanı Şükrü Şahin, Belediye Başkan Yardımcıları, bazı Belediye Meclis üyeleri ile çok sayıda esnaf ve vatandaş katıldı.

AHİ ÇARŞISI’NI GEZDİLER

Etkinlikler, protokol üyelerinin ve esnafın Davutpaşa Caddesi sonundan Dörtyol Meydanı’na gerçekleştirdiği Ahi Evran yürüyüşüyle başladı. Mehteran eşliğinde yürüyüş yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve beraberindekiler, esnafı selamladı ve karanfil dağıttı. Protokol üyeleri daha sonra besmelelerle ve ahi duası eşliğinde Ahi Çarşısı’nın açılışını gerçekleştirdi ve ardından Ahi Çarşısı’nı gezdiler. Çarşıda, protokol üyeleri unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin yer aldığı alanda önce demir dövdü, sonra da yorgancı, kalaycı, terzi, berber gibi ustalarla tek tek sohbet ettiler.

ESENLER’DE SALINCAK OLSUN

Programda konuşan Esenler Esnaf Odası Başkanı Şükrü Şahin, Ahilik Haftası’nı Esenler’de kutlamalarının sebebini, “Esenler esnafı bir arada olsun, eskimeye yüz tutmuş meslekleri diriltelim, hem de Esenler esnafının birlikten kardeşlikten yana olduğunu gösterelim dedik” şeklinde açıkladı. Şahin, “Ahilik Erzurum’da kundak, Kırşehir’de beşikti, Esenler’de de salıncak olsun istiyoruz” dedi.

BAŞKAN ŞED KUŞANDI

Şahin’in konuşmasının ardından Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’ya 5 yılda Esenler’de gerçekleştirdiği başarılı projelerden dolayı besmelelerle Ustalık Şedi kuşandırıldı. Şed kuşanmaktan duyduğu gururu dile getiren Göksu, “Biz yaşadığımız bu hayatta halkın rızası ve Hakk’ın rızası için iş yapmak zorundayız. İşte üzerimize emanet edilen bu şed de, bu rızanın korunması ve takibi için bize yüklenen en önemli görevdir” dedi.

AHİLİĞİN 3 TEMEL VASFI

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu konuşmasına, “Ahilik, komşuluk geleneğimiz, kardeşlik ve yöneticilik anlayışımız üzerimize çok farklı sorumluluklar yüklüyor” diyerek başladı. Ahiliğin önemine dikkat çeken Göksu, “Ahiliğin 3 temel vasfı var. Bunlar da; ahlâk, teslimiyet ve dürüstlüktür” diye konuştu. Ahiliğin herkes tarafından bilinmesini istediklerini belirten Göksu, “Ahiliği içselleştirebilirsek oradaki bereketi de şehrimize yaşatmış oluruz” dedi.

ESNAFLIĞIN 4 TEMEL İLKESİ

Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal da, esnaflığın 4 temel ilkesi olduğunu kaydederek, “Güçlü ve üstün durumdayken affetmek, öfkeliyken yumuşak davranmak, düşmana iyilik etmek, kendisi muhtaçken başkasına vermek esnaflığın temel ilkeleridir” diye konuştu.

ÇIRAKLIK MERKEZİ İÇİN TEŞEKKÜR

Programda Esenler Esnaf Odası Başkanı Şükrü Şahin, ilçede açılan 1.000 kişilik Esenler Mesleki Çıraklık Eğitim Merkezi’ne katkılarından dolayı, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan ve Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan’a teşekkür plaketi verdi.

YILIN AHİ EVRANI

Programda Kadri Tuna, ilçe esnafı tarafından Esenler’de yılın Ahi Evranı seçildi. Tuna’ya kaftanını Başkan Göksu giydirdi. Ardından da ilçede uzun yıllardır mesleklerini icra eden esnafa, plaket takdim edildi. İBB Mehteran Takımı’nın gösterileriyle renklenen programda vatandaşlara meşhur ahi pilavı ve ahi helvası ikram edildi.

Diğer Haberler