Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 3 Mayıs 2017

ABONE OL

Esenler’de Yeni Türk Sazı ‘tarab’ Konseri

Prof. Dr. İlhan Özkeçeci'nin 32 yılını vererek geliştirdiği tescilli ilk Türk musikisi enstrümanı "Tarab"ın bilinirliğini arttırmak için "Yeni Bir Türk Sazı" konseri düzenlendi.

Prof. Dr. İlhan Özkeçeci ‘nin 32 yılını vererek geliştirdiği tescilli ilk Türk musikisi enstrümanı “Tarab”ın bilinirliğini arttırmak için “Yeni Bir Türk Sazı” konseri düzenlendi.

Esenler Belediyesi, Yıldız Teknik Üniversitesi iş birliğiyle, Prof. Dr. İlhan Özkeçeci tarafından geliştirilen tescilli ilk Türk musikisi enstrümanı “Tarab”ın tanınırlığını artırmak amacıyla “Yeni Bir Türk Sazı” konseri gerçekleştirdi.

TARAB, YENİ BİR BAŞLANGIÇ

Yıldız Teknik Üniversitesi Otağ-ı Hümayun’da gerçekleşen konserde konuşan YTÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Bölümü Başkanı Prof. Dr. İlhan Özkeçeci, “Yeni bir hayatın kapısını aralamak üzere yola çıkmış bulunuyoruz. Musikimizin zengin dünyası içerisinde çok yeni bir sazımız olan tarabın mevcudiyetini burada deneyimleyeceğiz” dedi.

32 YILINI VERDİ

Türk müziğiyle ilgilenen gençlerin tarab ile iyi işler çıkaracağına inandığını söyleyen Özkeçeci, “Bizim musikimiz çok zengin ama biz bu zenginlikten yeterince istifade edebiliyor muyuz pek emin değilim. Tarabı bugün 4 sazende icra edecek. Bu aletin ortaya çıkış hikayesi çok uzun. Benim hayatımın 32 yılını kapsıyor. Farklı tonlarda ses rengine sahip. Yaylı sazlarımıza destek olacak bir enstrüman” diye konuştu.

SEVİLEN ESERLER TARAB İLE YORUMLANDI

Konuşmanın ardından Özer Özel’in misafir sanatçı olduğu, sanat yönetmenliğini ise Celal Eser’in üstlendiği bir tarab konseri verildi. İlhan Özkeçeci, M. Enes Üstün, Mustafa Şahin ve Selman Özkeçeci’nin tarabı icra ettiği, YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Turan Sağer’in bendir çalgısıyla destek verdiği “Yeni Bir Türk Sazı” konserinde; “Beste-i Kadim”, “Yağcılar Zeybeği”, “Alem Yüzüne Saldı Ziya Al’i Muhammed”, “Sevdin Seni Ey İşve-baz” ve “Sensin Bize Bizden Yakın” gibi eserler yorumlandı.

Konser sonrası Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu, sanatçılara “AB-RU’larda Su Kasidesi” sergisinin kataloğunu hediye etti.

Diğer Haberler