Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 29 Mart 2015

ABONE OL

Esenler’de Trabzon Coşkusu

Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun 97’inci yıldönümü, Esenler’de "Karalahana, Mısır Ekmeği ve Horon Festivali" ile kutlandı. 10 ton karalahana ve 2 ton mısır ekmeğinin vatandaşlara ikram edildiği festivalde on binlerce Trabzonlu, Karadeniz müziği eşliğinde horon tepti.

Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun 97’inci yıldönümü, Esenler’de “Karalahana, Mısır Ekmeği ve Horon Festivali” ile kutlandı. 10 ton karalahana ve 2 ton mısır ekmeğinin vatandaşlara ikram edildiği festivalde on binlerce Trabzonlu, Karadeniz müziği eşliğinde horon tepti.

Esenler Belediyesi’nin, Esenler Trabzonlular Derneği ile birlikte düzenlediği 3. Karalahana Sarması, Mısır Ekmeği ve Horon Festivali, Dörtyol Meydanı’nda yapıldı. Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun 97’nci yıldönümü kapsamında Karadeniz kültürünün yaşatılmasına katkı sunmak amacıyla yapılan festival renkli görüntülere sahne oldu.

Festivale, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Belediye Başkan Danışmanı Abdullah Aksu, İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Cengiz Demircan, Esenler İlçe Emniyet Müdürü Hakan Yılmaz, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, MHP Esenler İlçe Başkanı Suat Yılmaz, Belediye Meclis Üyeleri ve Esenler Trabzonlular Derneği Başkanı Zeki Yılmaz ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, mahalle muhtarları ve on binlerce vatandaş katıldı.

BİZE HER YER TRAZON

Yöresel sanatçıların seslendirdiği Karedeniz türküleriyle başlayan festivalde ilk konuşmayı Esenler Trabzonlular Derneği Başkanı Zeki Yılmaz yaptı. Sözlerine “Bize her yer Trabzon” diyerek başlayan Yılmaz, “Bizler, her bir şehrimizi Trabzon olarak görüyor, Trabzon olarak benimsiyoruz. Esenler’de bizim için Trabzon’dur. Ülkemizin dört bir köşesindeki insanımızı kardeşlerimiz olarak görüyoruz. Bizlerin yüreği, Trabzon’dan önce Türkiye için çarpıyor” dedi.

AYNI DAĞIN YELİYİZ

Dörtyol Meydanı’nı dolduran on binlerce Trabzonlunun yoğun sevgi gösterisinde bulunduğu Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, konuşmasında, kültürlerin yaşatılması gerektiğine vurgu yaptı. Başkan Göksu, “Biz bu meydanda kültürümüzün bütün güzelliklerini hep birlikte yaşıyoruz. Hamsi, çiğköfte, karalahana, mantı ile buluşuyoruz. Bugün buraya karalahana sarması dağıtmak için gelmedik. Unutmayın, toplumlar kültürleri ile yaşarlar. Kültürleri olmayan veya kendi köklerinden habersiz olan toplumlar saman alevi gibidir. Bu etkinliklerimizle kültürümüzü gelecek nesillere aktarmaya, çocuklarımıza öğretmeye çalışıyoruz. Bizler bu meydanda aynı dağın yeli, aynı Allah’ın kulu olduğumuzu haykırıyoruz” diye konuştu.

ESENLER 6 YILDA ÇOK DEĞİŞTİ

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, göreve geldiği 2009 yılından itibaren Esenler’de hayatın her alanda dev yatırımlar ve insan odaklı hizmetleri başlattıklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti; “Esenler’de altı yılda çok değişti. Ve değişmeye devam edecek. Esenler’de kamu binalarının hepsini tamamladık, eksik kamu binamız kalmadı. Bugün halkımız tüm hizmetleri eksiksiz bir şekilde alıyor. Devletimizin en önemli yatırımlarından birisi havai hatlar ve yüksek gerilim hatları konusunda olacak. İlçemizdeki yüksek gerilim hatlarının tamamını yer altına alıyoruz. Bu çalışma 300 trilyon liraya mal olacak. Ülkemiz büyüyor ve gelişiyor. Yatırımlarımız da büyüyor. Tuna Eğitim Vadisi projemizde önemli bir noktayı daha geride bıraktık. Bu projemiz için bir hafta içinde 12 trilyon lira bulmamız gerekiyordu. Elhamdülillah bulduk. Tuna Mahallesi’ni bir eğitim vadisi haline getireceğiz. Ayrıca Esenlerlilere çok yakında bir büyük müjdeyi daha vereceğiz.”

Konuşmanın ardından Esenler Trabzonlular Derneği Başkanı Zeki Yılmaz, günün anısına Başkan Göksu’ya “Fahri Trabzonlular Beratı” ve “Sürmene Bıçağı” hediye etti.

AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak da, programda bir konuşma yaptı. Her geçen gün hızlı bir değişim ve dönüşüm geçiren huzur ve umut şehri Esenler’in her şeyin en güzelini hak ettiğini belirten Bak, meydanı dolduran vatandaşları “Bize Her Yer Trabzon!” diyerek selamladı.

10 TON KARALAHANA, 2 TON MISIR EKMEĞİ

Yapılan konuşmaların ardından Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Karalahana’nın Hamsili, Rum usulü, Goliya ve çorbası olmak üzere 12, Mısır Ekmeği’nin ise Hamsili, Tava, Fırın, Hoşmer ve Kuymağı olmak üzere14 çeşidini tanıttı.

Başkan Göksu daha sonra beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte dev yemek kazanlarında pişirilen 10 ton karalahana ile özel fırınlarda hazırlanan 2 ton mısır ekmeğini vatandaşlara ikram etti. Festival, yöresel sanatçıların müzik ziyafeti, Kemençe ve Tulum eşliğinde Karadeniz insanın kanını ısıtan horon oyunlarıyla devam etti. Festival kapsamında Dörtyol Meydanı’nda yöresel yemeklerle ilgili stantlar da açıldı.

Diğer Haberler