Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 9 Ocak 2019

ABONE OL

Esenler’de ‘taş Plak Akşamları’

Nostaljinin müzikseverlerle buluştuğu "Taş Plak Akşamları"nın ilk programında, Zeki Müren ve şarkıları konuşuldu.

Nostaljinin müzikseverlerle buluştuğu “Taş Plak Akşamları”nın ilk programında, Zeki Müren ve şarkıları konuşuldu.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, müzikseverlerin gönlünde yer etmiş plakları gün yüzüne çıkarmak ve sevilen sanatçıları unutturmamak adına “Taş Plak Akşamları” düzenliyor. Her ay müzik dünyasının değerli isimlerinden birisinin ele alındığı ve sanatçıların plakları eşliğinde müzik dinletisinin sunulduğu programı, Meltem Zengin ve M. Emre Yapraklı yönetiyor. Plak severler “Taş Plak Akşamları” programı ile özledikleri sanatçıların eserlerini plaklarından dinlerken, aynı zamanda sanatçıların hayatı ve müzik kariyerlerine dair önemli noktaları tekrar hatırlıyorlar. Otağ-ı Hümayun’da gerçekleşen ilk programda sanat güneşi Zeki Müren ve müzik hayatı konuşuldu.

SAMİMİYETİNİ MUHTEŞEM AKTARIRDI

Zeki Müren’in sesi ile sahnesinin bir bütün olarak sevenlerini etkilediğini belirten M. Emre Yapraklı, ” Zeki Müren’in çağına yetişen ve yetişmeyen herkeste O’nun samimiyetini hissettiklerini görüyorum. Bu samimiyeti muhteşem bir şekilde herkese yansıtan bir sanatçı var karşımızda. İnsanlar geçmişte Zeki Müren’in konserlerini yazlık sinemada izlemeye giderlermiş. Adeta bir film gösterimi şeklinde gerçekleşen bu gösterilere baktığımızda Zeki Müren’in herkesi bu denli içine alan birisi olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

SANATA KALBİNİ VEREN, YENİLİKÇİ BİR SANATÇI

Zeki Müren’in dönemin sosyolojik şartlarını iyi analiz ederek halkın ihtiyaç duyduğu formlarda müziğini geliştirdiğini söyleyen Meltem Zengin,”1950’ler ve 60’lar döneminde yeniliklere açık olan halkın ihtiyaçlarına popüler müzik türünde yaptığı şarkılarıyla karşılık vermiştir Zeki Müren. Bunun bir örneğini de sahnelere getirdiği yeniliklerde görürüz. Müren, yurtdışında katıldığı konserlerde tanık olduğu yenilikleri Türkiye’ye taşımış birisidir. T şeklindeki podyumlar, sahnede kullanılan kablolu mikrofonlar, sese eco verme, sahne makyajları ve kostümler Zeki Müren’in sahnelere kazandırdığı yeniliklerdendir. Halkın sevgisini kazanan, ve onlar için bir ‘Paşa’ olan Müren’in yoğun çalışmaları sebebiyle yaşadığı hastalıkları da unutmamak gerekir. Bir röportajında sanat için kalbini verdiğini ifade eder Zeki Müren” dedi.

HER AY BİR USTA YÂD EDİLECEK

Programa Türk Sanat Müziği severlerin ve plak müdavimlerinin yoğun katılımda bulunması, müzik formları ve türleri değişse de plakların müzikseverlerin gönlündeki yerini koruduğunu gösterdi. Taş Plak Akşamları’nda her ay farklı bir usta, plakları eşliğinde anılacak.

Diğer Haberler