Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 4 Ağustos 2013

ABONE OL

Esenler’de On Binler Amin Dedi

Esenler Belediyesi’nin ev sahipliğinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımlarıyla Kadir Gecesi’nde düzenlenen “100 bin dua, 10 bin hatim” programında, on binlerce insan Mısır, Arakan, Filistin, Suriye, Irak, Çeçenistan, Doğu Türkistan başta olmak üzere dünyanın değişik coğrafyalarındaki mazlum insanlar için hep birlikte dualar okudular. Duygu yüklü gecede yapılan kura çekilişinde de 26 kişi Umre’ye gitmeye hak kazandı.

Esenler Belediyesi’nin ev sahipliğinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımlarıyla Kadir Gecesi’nde düzenlenen  “100 bin dua, 10 bin hatim”  programında, on binlerce insan Mısır, Arakan, Filistin, Suriye, Irak, Çeçenistan, Doğu Türkistan başta olmak üzere dünyanın değişik coğrafyalarındaki mazlum insanlar için hep birlikte dualar okudular. Duygu yüklü gecede yapılan kura çekilişinde de 26 kişi Umre’ye gitmeye hak kazandı.

Esenler Belediyesi tarafından Kadir Gecesi nedeniyle düzenlenen “10 bin hatim 100 bin dua”  programında on binlerce insan, bir araya gelerek dualar okudular.Esenler Dörtyol Meydanı’nda düzenlen programa; İstanbul Büyükşehir Beldeye Başkanı Kadir Topbaş,  Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Milletvekilleri Harun Karaca ve Osman Aşkın Bak, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, AK Parti Esenler İlçe Kadın Kolları Başkanı Meryem İnat, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, Gezegen Mehmet lakaplı radyocu Mehmet Akbay,  sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı. Mimar Sinan Camii İmam Hatibi Rıza Günay ve Mısırlı ünlü hafız Kur’an-ı Kerim Okuma Dünya 1.si Mahmut Tuhi’nin Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından başlayan program, Kadir Gecesi özel programıyla devam etti. İlçedeki din görevlileri, Kur’an Kursu öğrencileri ve gönüllü vatandaşlar tarafından okunan 10 bin Hatim-i Şerif’in duası yapıldığı gecede, Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ve Doç. Dr. Mustafa Karataş da gecenin önemine dikkat çekerek dualar okudular. Meydanı hınca hınç dolduran on binler, duaları büyük bir huşu içinde dinledi ve Mısır, Arakan, Filistin, Suriye, Irak, Çeçenistan, Doğu Türkistan başta olmak üzere değişik coğrafyalarda zulüm ve işkence gören tüm insanların kurtuluşu ve dünyanın barış ve huzura ermesi için Allah’a yakarışta bulunan hocaların dualarına hep birlikte ‘amin’ dedi.“BİRLİK OLDUĞUMUZDA GÜCÜMÜZE GÜÇ KATAN MİLLETİZ”

Duygusal anların yaşandığı gecede konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Bu gece dualarımızla dünyayı ihata ediyor, dünyayı kuşatıyoruz. Tanımadığımız diğer insanlara kadar her yerde dualarla buluşuyoruz” dedi. Meydanı dolduran binlerce Esenlerli vatandaşlara seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, “Rahmet merhamet ebedi azaptan kurtuluşun simgesi olan ramazanın son günlerine geldik. Kadir Gecesi’ni ihya edenlerden oluruz inşallah. Şahsen kendimi çok şanslı olarak görüyorum. Kadir Gecesi’nde dünyaya gelmişim. Rabbimin bir lütfü olarak ta sizlere hizmet etmeye çalışıyorum. Bu benim için büyük bir şeref” şeklinde konuştu.Geçen sene aynı meydanda Kadir Gecesi’nde bir arada olduklarını hatırlatan Topbaş, rahmeti rahmana kavuşmuş olan insanlara, rahmet ve mağfiret diledi.  “Türkiye’de 76  milyonluk büyük bir aileyiz” diyen Başkan Topbaş, beraberce omuz omuza vererek Çanakkale’yi geçilmez kılanların ve tarihe altın sayfalar yazdırmış ecdadın torunları olduğumuzu vurguladı. Dünyanın her yerinde Osmanlı’nın izlerinin bulunduğunu gördüğünü anlatan Başkan Topbaş, “Birlik olduğumuz zaman gücümüze güç katan milletlerin başında gelmekteyiz” dedi. “KULLUĞUMUZUN KABULÜNÜ RABBİMİZDEN NİYAZ EDECEGİZ”

Programda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da geçen yıl aynı yerde binlerce vatandaşlarla birlikte el açıp dua ettiklerini söyledi. Belediye Başkanı Göksu, “Bugün bu dua meydanında Kadir Gecesi’ni değerlendirmek için toplandık. Kadir Gecesi, bizim için bir insanın hayatında ulaşmak istediği en önemli gecelerden bir tanesi. Bize söylenen ve bize tarif edilen şekli ile bin aydan daha hayırlı olan Kuran’ın inmeye başladığı ve indikten sonra tamamlandığı gece olan Kadir Gecesi,  bir insanın insan olarak hayatında ulaşmak ve diz çöküp de seccadesinde Rabbiyle buluşmak istediği en önemli gecelerden bir tanesindeyiz. Ve biz bu gece de 10 binlerce hatimle, bu gece indirilmeye başlanan ve bu gece tamamlanan Kuran’ı okuyarak, Ramazanın kendi ruhi iklimi içinde kulluğumuzun kabulünü Rabbimizden niyaz edeceğiz” şeklinde konuştu. Yeryüzünün hangi köşesinde mazlum ya da bir kimsesiz varsa, onun kimi olmak için toplandıklarını söyleyen Göksu, yeryüzündeki büyün mazlumların yanında olduklarını ifade etti. Göksu, “Biz şunu çok iyi biliyoruz ki bu millet, öz benliği üzerinde, kendi değerleri üzerinde dimdik ayakta duran bir milletir. Bu millet öylesine büyük bir millettir ki dünyanın neresinde acı varsa, doğusu batısı kuzeyi güneyi fark etmez, hatta dini fark etmez, rengi, cinsiyeti, dili fark etmez nerede zulme uğramış kimse varsa onların yanında yer almıştır.” diye konuştu. Programda emeği geçen herkese teşekkür eden Göksu, duaların okuduğu Dörtyol Meydanını Esenler’e kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş’a da özellikle teşekkür etti. ESENLER MUHTEŞEM

Gecede konuşan AK Parti Milletvekili Umut Özkan da “Gerçekten bugün Esenlerde muhteşem bir gece yaşanıyor. Muhteşem bir birliktelik var, muhteşem bir huzur var” dedi. Bu akşam bizim için çok kıymetli diyen Özkan, “Bu gece hep beraber yapacağımız dualarla büyük azaptan belki de hep beraber kurtulmak bize nasip olacak” dedi. Gecede konuşan AK Parti Milletvekili Osman Aşkın Bak ise; “Tevfik başkanımıza çok teşekkür ediyoruz Bize bu meydanı kazandırdı. Bu meydan tüm Türkiye tarafından biliniyor” dedi. Esenler’in her şeyiyle en güzel şeylere layık olduğunu belirten Aşkın Bak, meydanın yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Esenler’in günden güne güzelleştiğini söyleyen Aşkın Bak, “ Esenlerliler bu gece bu dua meydanında bu gece yaptığınız dualarınız tüm Müslümanlar için bir destek olacak. Kadir Gecenizi tebrik ediyorum Rabbim dualarınızı kabul etsin” dedi. Gecede konuşan AK parti Milletvekili Harun Karaca da “Esenler her zamanki gibi muhteşem. Allah razı olsun, ayaklarınıza sağlık, gönlünüze sağlık. Allah gönlünüze göre versin, dualarınız kabul olsun” dedi. Esenler’e her geldiğinde heyecanlandığını söyleyen Karaca, “Buradaki birlikte, kardeşlik ruhundan, buradaki dirlikten düzenden etkilenmemiş olduğumu söylersem yalan söylemiş olurum” dedi.20 KİŞİLİK UMRE SÖZÜ, 26’YA ÇIKARTILDI

Yapılan konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Belediye Başkanı Göksu ve beraberindeki protokol, 20 kişiyi hayırseverlerin yardımıyla Umreye göndermek için kura çekiliş yaptılar.  Her ihtimale karşı yedeklerinde çekildiği kurada, Başkan Topbaş, Başkan Göksu’dan bir ricada bulunarak kurada çıkan isimlerin eşleriyle birlikte Umre’ye gönderilmesini istemesi üzerine kurada çıkan evli çiftlerin eşleriyle birlikte Umre’ye gönderilmesine karar verildi. Büyük bir heyecanla gerçekleşen kura çekilişinde 20 kişilik Umre sayısı da 26’ya çıkartıldı ve çekiliş sonucunda Umre’ye gitmek üzere 26 asil 4 yedek kişi belirlendi. Kura’da adı çıkan vatandaşlar ise; gözyaşlarına hakim olamadı.Kura çekilişinin ardından Başkan Topbaş, Başkan Göksu ile birlikte etkinlik alanındaki Anadolu Sokağı’ndaki ilçedeki yöresel derneklerin stantları ziyaret ederek, Esenler Ordulular Derneği’nde sahur yaptı.

Diğer Haberler