Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 23 Şubat 2015

ABONE OL

Esenler’de Malatya Rüzgarı

Esenler Belediyesi Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde Anadolu’dan Esintiler programı kapsamında Malatya Gecesi gerçekleştirildi. MASTÖB Esenler Şubesi ve Motif Vakfı’nın da katkılarıyla düzenlenen gece, yöresel yemekleri halk oyunları ve konserlerle davetlilere keyifli anlar yaşattı.

Esenler Belediyesi Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde Anadolu’dan Esintiler programı kapsamında Malatya Gecesi gerçekleştirildi. MASTÖB Esenler Şubesi ve Motif Vakfı’nın da katkılarıyla düzenlenen gece, yöresel yemekleri halk oyunları ve konserlerle davetlilere keyifli anlar yaşattı.

Esenler Belediyesi, Anadolu’nun gelenek-görenek ve kültürel değerlerini Esenler’de de yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için bir birinden farklı programlara ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Anadolu’dan Esintiler adı altında yeni bir kültür-tanıtım programları serisi başlattı. Programın ilki, Esenler’de nüfus yoğunluğu bakımından birinci sırada bulunan Malatya’ya yönelik gerçekleştirildi. Esenler, Malatya Kayısı Festivali’nden sonra şimdi de Anadolu’dan Esintiler programıyla Malatya gecesine ev sahipliği yaptı. Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören geceye yöresel yemekler, halk oyunları ve konserler damga vurdu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ve Malatya- Pütürge Belediye Başkanı Mehmet Polat, MASTÖB (Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği) Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri, MASTÖB’e bağlı bağlı dernek başkanları, Yeni Malatya Spor Kulübü Başkanı Adil Gevrek, Ak Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, Malatyalı olan Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya, Esenler Emniyet Müdürü Hakan Yılmaz, Türk Halk Müziği’nin sevilen sesi Selahattin Alpay, çok sayıda milletvekili aday adayı, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kalabalık bir Malatyalı’nın katıldığı gece de birlik ve beraberlik vurgusu yapıldı.

VATANA MİLLETE HİZMET

Gecede açılış konuşmasını MASTÖB Esenler Şube Başkanı Aziz Damar gerçekleştirdi. Damar özellikle Esenler’de Malatyalıların birlik ve beraberliğine vurgu yaptı. Geceye katkılarından dolayı Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’ya da teşekkür eden Damar, “Biz Malatyalılar olarak burada gösterdiğimiz birlik ve beraberliğimizi her yerde sergilemeliyiz. Güçlü bir duruşumuz var. Bu duruşumuz ile vatanımıza ve milletimize güzel hizmetler etmeye devam edeceğiz” dedi.

TÜRKİYE BÜYÜRSE ŞEHİRLERİMİZ DE BÜYÜR

Yeni Malatya Spor Kulübü Başkanı Adil Gevrek de bir konuşma yaparak Yeni Malatya Spor’u PTT 1. Lig’e çıkarmak için mücadele ettiklerini, bu konuda ciddi mesafe aldıklarını belirtti ve tüm Malatyalılardan destek istedi. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da, “Doğduğumuz yere sahip çıktığımız gibi doyduğumuz yere de sahip çıkmalıyız” dedi. Başkan Göksu “Esenler’in sloganı olan huzur ve umut şehrinin nasıl huzur ve umut şehri olduğunu bu salonu dolduran vatandaşlarımız ile görüyoruz. Her ne kadar nüfus cüzdanımız da doğum yeri Malatya yazsa da, hepimiz Esenlerliyiz, hepimiz İstanbulluyuz. Malatya’nın büyümesi, gelişmesi kendi kabuğunu kırması için her şeyi yapmalıyız. Ama eğer şehrimizi büyütmek istiyorsak önce Türkiye’yi büyüteceğiz. Türkiye’ye sahip çıkarsak, kurulmak istenen kumpaslara dur dersek o zaman Malatya’yı da, İstanbul’u da büyütürüz. Evet, doğduğumuz yer bizim için kutsaldır. İnsanımız için böyledir ancak, doğduğumuz yere vefa gösterirken doyduğumuz yeri de unutmayalım. Bizim doyduğumuz yer İstanbul ve Esenler. Bizler doyduğumuz yere de sahip çıkalım.” şeklinde konuştu.

MALATYA RÜZGÂRI

Esenler Belediyesi’nin kardeş ilçesi olan Malatya- Pütürge’nin Belediye Başkanı Mehmet Polat ise, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun konuşmasından sonra sahneye çıkarak Başkan Göksu’ya hediye takdim etti. Gecenin Malatya esintisinden çıkıp Malatya rüzgârına dönüştüğünü ifade eden Polat, “Bu müthiş gecede emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Bir şükran da Esenler Belediye Başkanımız Mehmet Tevfik Göksu’ya. Bizlerle her zaman birlikte olarak desteğini hiç esirgemedi. Pütürge Esenler’i örnek alarak gelişiyor. Şimdi başkanımızdan, ağabeyliğini göstermesini ve bir kültür evi de Pütürge’ye yapmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE’Yİ BÜYÜTECEĞİZ

Son olarak AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık bir konuşma yaptı. Çalık, Malatya’yı Esenler’e taşıyarak özel bir gece düzenlediği için Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’yu tebrik etti. Malatya’nın yiğit bir şehir, suyu sert sözü mert olduğunu belirten Çalık, “ Doğduğumuz yeri unutmadığımız gibi doyduğumuz yeri de unutmayacağız. Malatya’ya nasıl katkı sağlıyorsak doyduğumuz yere de katkı sağlayacağız. Bunun için büyük iş insanlarımız var. Hep birlikte şehirlerimizi de ülkemizi de büyüteceğiz. Bunun önüne hiçbir kötü güç geçemeyecek” dedi.

Gecede, Malatyalı milletvekili adayları sahneye çağırılarak davetlilere tanıtıldı ve destek istendi. Gecenin sonunda Motif Vakfı’nın yöresel halk oyunları ve konseri gerçekleştirildi.

Diğer Haberler