Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 25 Şubat 2013

ABONE OL

Esenler’de Malatya Rüzgârı

Esenler Belediyesi’nin ilçedeki mahalli derneklerinin tanışıp kaynaşması ve Esenler için ortak akıl oluşturulması amacıyla hayata geçirilen ve her hafta başka bir Anadolu şehrinin katılımıyla gerçekleştirilen “Anadolu Meclisi” programına bu hafta Malatyalı dernekler konuk oldu.

Esenler Belediyesi’nin ilçedeki mahalli derneklerinin tanışıp kaynaşması ve Esenler için ortak akıl oluşturulması amacıyla hayata geçirilen ve her hafta başka bir Anadolu şehrinin katılımıyla gerçekleştirilen “Anadolu Meclisi” programına bu hafta Malatyalı dernekler konuk oldu.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen Anadolu Meclisleri’nin bu haftaki misafiri kayısı şehri Malatya dernekleri oldu. Esenler Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Ak Parti İlçe Başkanı Umut Özkan, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya, Malatyalı iş adamı Ahmet Çalık, ilçede faaliyet gösteren Malatya derneklerinin başkanları ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Esenler Belediyesi Sivil Toplum Örgütlerinden Sorumlu Başkan Danışmanı Mehmet Kaya’nın sunumuyla başlayan programda dernek başkanları, dernekleri hakkında bilgiler verirken, Malatya’dan Esenler’e uzanan hayat hikâyelerini paylaştılar. 

Programda konuşan Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya, bir Malatyalı olarak hemşehrilerinin her zaman yanında olduğunu belirtirken, bu birlikteliğin hiç bozulmamasını temenni etti. AK Parti Esenler İlçe Başkanı Av. Umut Özkan da, “Malatya nasıl ki Anadolu’nun bir rengi ve güzelliği ise Esenler’in de bir rengi ve güzelliğini temsil ediyor. Bu güzellikle beraber inşallah Esenler de güzelleşecek. Çünkü hiçbirimiz memleketimize dair hayaller kurmuyoruz. Çocuklarımızı Esenler’de okutuyoruz, İstanbul’da rahat yaşamaları için çabalıyoruz” dedi. Derneklere verdiği destek ve değerden dolayı Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’ya teşekkür eden Özkan, Anadolu derneklerinin daha aktif olmasını temenni ettiğini söyledi. 

ALO İFTAR’I İLK ESENLER’DE GÖRDÜK Özkan’ın ardından konuşan Malatyalı iş adamı Ahmet Çalık, Başkan Göksu’dan aldığı daveti düşünmeden kabul ettiğini belirtti. Malatya’ya çok gidemediğini söyleyen Çalık, “Malatya’ya yatırım yapmaya devam ediyoruz. Bugün Sayın Başkanımızın düzenlediği ‘Anadolu Meclisi’ne katılmaktan memnuniyet duydum. Ben işim gereği dünyayı çokça gezme fırsatı buluyorum. Bugün sayın başkanımızın çalışmalarından gurur duyuyoruz. Bir ramazan günü televizyonda haber izlerken, ‘Alo iftar’ diye bir hizmetini gördüm. Biz fakiri, fukarayı çadırlarda toplayarak yemek verildiğini biliriz, ancak isteyen herkesin faydalandığı bir iftar organizasyonunu ilk defa gördük” dedi. Programda emeği geçen herkesi kutladığını belirten Çalık, herkesi selamlayarak kürsüden ayrıldı.  

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise; Anadolu Meclisine Rumeliyle başlandığını belirtirken, Doğunun incisi Malatya ile devam ettiklerini söyledi. Anadolu insanın valizlerle bereket ve heyecan getirdiğini kaydeden Başkan Göksu, “Burada aş sahibi olduk, burada iş sahibi olduk. Oraların özlemini çekiyoruz. Ancak, hangimiz çocuğumuza ‘evladım oku ve git Malatya’ya yerleş’ diyoruz. Bu yüzden hepimiz doyduğumuz yere sahip çıkmalıyız” dedi.  Esenler’in geleceğini konuşmak ve bu toprakların heyecanına ortak olmak için bir araya geldiklerini söyledi.  Esenler’de çok büyük işler yaptıklarını anlatan Göksu, “Bizler bir emanet aldık. Bu emaneti en iyi şekilde muhafaza edip, geliştirmek zorundayız” dediŞEHRİ İMAR, AHALİYİ ABÂD İÇİN…

Esenler’de adeta küçük bir Türkiye’yi bünyesinde barındıran bir şehir olduğunu ifade eden Göksu, derneklerin bu anlamda önemli işlevleri olduğunu vurguladı.Türkiye’nin ilk Sivil Toplum Sarayı’nı kuracaklarını ve il derneklerine yer tahsis edeceklerini belirten Göksu, içerisinde konferans salonu, sergi, kermes ve taziye salonu o mekanda olacak. Dernek yöneticisi kardeşlerimiz bir organizasyon, bir toplantı yaparken, salon aramakla uğraşmasın. Dernek yöneticisi kardeşlerimizden bir isteğimiz var; Türkiye’nin girdiği bu kardeşlik iklimine katkı sunmaları. O mekanda Edirne’den de kardeşleriz olacak, Hakkari’den de kardeşlerimiz olacak. Biz Fatih Sultan Mehmet’in tavsiyesine uyarak ‘şehri imar ahaliyi abad’ etmek için çalışmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu. Program, çektirilen toplu hatıra fotoğrafıyla sona erdi. 

Diğer Haberler