Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 24 Kasım 2016

ABONE OL

Esenler’de Kutadgu Bilig Okumaları

Yusuf Has Hacib Kültür Sanat Sezonu'nun ilk Kutadgu Bilig Okumaları, Esenler Belediyesi Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi'nde gerçekleşti.

Yusuf Has Hacib Kültür Sanat Sezonu’nun ilk Kutadgu Bilig Okumaları, Esenler Belediyesi Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

Yusuf Has Hacib’in 1000. doğum yılı münasebetiyle 2016-2017 Kültür Sanat Sezonu’nu Yusuf Has Hacib Kültür Sanat Sezonu ilan eden Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, sezona özel ilk Kutadgu Bilig Okumaları’nı gerçekleştirdi. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş öncülüğünde gerçekleşen okumalar öncesinde programda okunacak metinler dağıtıldı.

DOĞRUDAN BİREYE HİTAP EDİYOR

Prof. Dr. İbrahim Taş Kutadgu Bilig’in niteliğini ve ana fikrini anlatarak şunları aktardı: “Kutadgu Bilig, İslami Edebiyat formatı içerisinde yazılmış ve İslami edebiyatın ilk büyük eseri olarak kabul ediliyor. Kutadgu Bilig aynı zamanda devlet büyüklerine akıl veren bir siyasetname özelliği taşıyor. Bireyin toplum içerisindeki konumunu, uyumunu, varoluşunu anlatıyor. Doğrudan bireye hitap eden mesnevi tarzında bir eser.”

KUTADGU BİLİG KRİTİĞİ YAPILDI

Programda Kutadgu Bilig’ten Prof. Dr. İbrahim Taş’ın ilk okumalara özel olarak derlemiş olduğu dizelerin orijinal metinleri ve Reşit Rahmeti Arat’ın Türkçe tercümesi okundu. Metinler okunurken kelimelerin bin yıl önceki halleri ve günümüze geliş serüvenleri hakkında bilgi verildi ve Kutadgu Bilig’deki beyitlerin ilk bölümleri kritik edildi. Planlamaya göre yıl sonuna kadar Kutadgu Bilig’in genel olarak hepsi okunacak.

OKUMALAR SONUNDA KIRGIZİSTAN GEZİSİ

Sezon boyunca ayda bir kez gerçekleşecek Kutadgu Bilig Okumaları’nın sonunda katılım durumuna göre Kırgızistan gezisi düzenlenerek, Yusuf Has Hacib ve Kaşgarlı Mahmut’un kabri ziyaret edilecek.

Diğer Haberler