Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 22 Ekim 2015

ABONE OL

Esenler’de Kültür Ve Fikir Etkileşimi

Avrupa Birliği tarafından hayatı geçirilen "Life on Prometheus" projesi kapsamında beş ülkenin çocukları Esenler'de bir araya geldi. Çocukların, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi'ndeki gösterileri beğeniyle izlendi.

Avrupa Birliği tarafından hayatı geçirilen “Life on Prometheus” projesi kapsamında beş ülkenin çocukları Esenler’de bir araya geldi. Çocukların, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’ndeki gösterileri beğeniyle izlendi.

Esenler Tacirler Eğitim Vakfı İlkokulu, Polonya, İtalya, İsveç ve Hırvatistan’dan gelen öğrencilere ve öğretmenlere ev sahipliği yapıyor. Avrupa Birliği “Life on Prometheus” projesi kapsamında Esenler’e gelen çocuklar, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda yaptıkları gösterilerle ülkelerini tanıttılar. Programa; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun yanı sıra; Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, AK Parti İstanbul Milletvekili Adayı Oktay Saral, Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan ile çok sayıda öğrenci ve öğretmen katıldı.

DÜNYANIN GÖZYAŞINI DURDURABİLİRİZ

Programda bir konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, dört farklı ülkeden gelen çocukları Esenler’de ağırladıklarını belirterek, “Bu projenin ruhunda karşılıklı kültürel etkileşim var. Aslında yeryüzünde insanların birbirleriyle kardeş olduğunu çocuklarımıza öğretirsek belki dünyada akan kan ve gözyaşlarını durdurabiliriz. Hayalimiz, inancımız ve idealimiz çocukların tebessüm ettiği bir dünyadır. İnşallah her birimiz böyle bir dünya oluşumunda üzerine düşen görevi yapar” dedi.

YÖNETİME VE ÖĞRETMENLERE TEŞEKKÜR

Çocukların tebessüm etmesinin kendilerinin görevi olduğunu belirten Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal da, “Ben Tacirler Eğitim Vakfı İlkokulu okul yönetimi ve öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Farklı ülkelerden gelen insanları Esenler’de Türkiye’yi de temsil ederek ağırlamak kolay değil. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TÜRKİYE’Yİ ANALATACAKLAR

Programda son olarak bir konuşma yapan AK Parti İstanbul Milletvekili Adayı Oktay Saral ise, aynı dili değil aynı duyguyu yaşayanların birbirini çok iyi anlayabileceklerini belirterek, “Dünyayı barışın, huzurun ve kardeşliğin yuvası haline getirecek çocuklarımızla Esenler’de bir araya gelmekten çok mutluyum. Tacirler Eğitim Vakfı İlkokulu okul yönetimi, öğretmenleri ve hasılı emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Misafirlerimizin ülkelerine döndüklerinde Türkiye’nin şefkatli, barışçıl ve özgürlükçü bir ülke olduğunu anlatacaklardır” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Hırvatistan, Polonya, İtalya ve İsveç’ten gelen çocuklar, ülkelerine ait kültürel etkinlikler gerçekleştirdiler.

ÇOCUKLAR, SANAL GEZEGENE HAYAT VERİYOR

Türkiye, İtalya, Polonya, İsveç ve Hırvatistan’dan 60 öğrencinin katıldığı “Life on Prometheus” projesi, Avrupa Birliği tarafından destekleniyor. Proje ile Prometheus adı verilen sanal bir gezegende yerleşim ve insan yaşamını devam ettirmek için gerekli ortamların hazırlanması konusunda çocukların fikirlerini ortaya koyması amaçlanıyor. İlk etabı İsveç’te, ikinci etabı Hırvatistan’da gerçekleştiren projenin üçüncü etabı, Esenler Tacirler Eğitim Vakfı İlkokulu’nun ev sahipliğinde yapılıyor. Esenler’de bir araya gelen öğrenciler, sanal gezegen Prometheus’ta ekonomik hayatın devamı konusundaki fikirlerini dile getirecekler. Fikirleri ile sanal gezegen Prometheus’ta yeni bir yaşam düzeni oluşturmayı hedefleyen öğrencilerin, proje kapmasında bir sonraki durağı Polonya olacak.

Diğer Haberler