Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 21 Haziran 2014

ABONE OL

Esenler’de Kayısı Festivali Coşkusu

Rizelilerle Hamsi Festivali, Trabzonlularla Mısır Ekemeği Festivali, Adıyamanlılarla Çiğköfte Festivali, Kayserilerle Mantı Festivali düzenleyen Esenler Belediyesi, Malatyalılarla da Kayısı Festivali gerçekleştirdi. Dörtyol Meydanı, Kayısı Festivali’nde Kutsi ile coştu.

Rizelilerle Hamsi Festivali, Trabzonlularla Mısır Ekemeği Festivali, Adıyamanlılarla Çiğköfte Festivali, Kayserilerle Mantı Festivali düzenleyen Esenler Belediyesi, Malatyalılarla da Kayısı Festivali gerçekleştirdi. Dörtyol Meydanı, Kayısı Festivali’nde Kutsi ile coştu.

Esenler Belediyesi’nin yöresel tat ve kültürleri tanıtma adına düzenlediği festivaller serisinde son olarak Kayısı Festivali yapıldı. Esenler Belediyesi’nin Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği Derneği (MASTÖB) Esenler Şubesi ile birlikte düzenlediği Kayısı Festivali Dörtyol Meydanı’nda gerçekleştirildi. Festival, Beylerbeyi Mehteran Takımı’nın konseri ile başladı. Meydanı dolduran binlerce vatandaşın alkışları arasında gerçekleştirilen konserin ardından festival, Motif Vakfı Halk Oyunları gösterileri ile devam etti.

Ak Parti Bağcılar İlçe Başkanı İsmet Öztürk, Ak Parti Küçükçekmece Belediye Başkanı Mustafa Korkut, Esenler Belediye Başkan Yardımcıları, bazı il genel ve belediye meclis üyeleri ile binlerce vatandaşın katıldığı festivalin protokol konuşmalarında ilk sözü MASTÖB Esenler Şube Başkanı Aziz Damar yaptı. Bu sene ilkini düzenledikleri Kayısı Festivali’ni gelecek yıllarda da düzenlemeyi istediklerini belirten Damar, bu sene yaşanan zirai don sebebiyle Malatya’da kayısı sıkıntısı yaşandığını ve 92 bin ton olan kuru kayısı rekoltesinin 6.200 tona düştüğünü belirtti ve, “İlimizde kayısı rekoltesinin yüzde 93’ü yandı ve üreticimiz zor durumda. Devletimizin üreticilerimize destek olmasını temenni ediyoruz” dedi. Tam da kayısının olmadığı bir zamanda Kayısı Festivali düzenlemenin daha uygun olacağını düşündüklerini söyleyen Aziz Damar, “Bu festivalin düzenlenmesinde bizlere yardımcı olan Esenler Belediye Başkanımız M. Tevfik Göksu’ya, üye derneklerimize teşekkür ediyorum” dedi.

BİRLİK VE DİRLİK MEYDANI

Daha sonra kürsüye gelen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da, Dörtyol Meydanı’nda diğer il dernekleri ile birlikte düzenlenen festivalleri hatırlatarak, “Bu meydandan zaman oldu hamsi yedik, zaman oldu mısır ekmeği ve kara lahanayı tattık. Gün geldi mantı yedik, gün geldi çiğ köfte. Bugün de burada kayısı ile birlikte Malatya’yı ağırlıyoruz. Bu meydan, adeta ülkemizin birliğinin ve dirliğinin simgesi halinde geldi. Buradan tüm Türkiye’ye birlik, beraberlik, dostluk ve kardeşlik türküleri söylüyoruz” dedi.

“Her birimiz Anadolu’nun bir köşesinden buraya geldik. Kimimiz Kastamonu’ndan, kimimiz Malatya’dan, kimimiz Adıyaman’dan, kimimiz Yozgat’tan, kimimiz Diyarbakır’dan, kimimiz Çorum’dan” diyen Göksu, “Gelirken Anadolu’nun bereketini de İstanbul’a getirdik. Malatya’da bu sene kayısı yok. Ancak, biz Malatya’nın kayısı bereketini bu sene Esenler’e taşıdık” diye konuştu.

Malatya’nın her zaman yerli ve milli siyasete en önemli desteği verdiğini hatırlatan Göksu, “Malatya, her zaman ülkemizin en önemli çekim merkezlerinden birisi olmuştur” dedi.

DOLU DOLU BİR RAMAZAN

Her yıl olduğu gibi bu sene de Dörtyol Meydanı’nda Esenler halkına dolu dolu bir Ramazan yaşatacaklarını kaydeden Göksu, “Ramazan’ın ilk günü Çocuk İftarı ile başlayacağımız Ramazan programlarımız, Anadolu’da iz bırakan gönül erlerini Anadolu’yu Mayalayanlar adı altında her akşam burada anacağız. Kadir Gecesi 10 bin hatim 100 bin dua ile burada özel bir gece yaşayacağız. Bu gece Kabe imamlarından birisini de burada misafir etmek istiyoruz. Yine o gece burada kura çekimi ile vatandaşlarımızı Umre’ye göndereceğiz. Şimdiden Ramazan-ı Şerif’inizi tebrik ediyorum. Festivalde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde sözlerini tamamladı.

Festivalde Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal ile Ak Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Halis Dalkılıç ve Yeni Malatya Spor Başkanı Adil Gevrek de birer konuşma yaptı.

Programda Yeni Malatya Spor Başkanı Adil Gevrek, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’ya Yeni Malatya Spor’un bir formasını hediye etti. Konuşmaların ardından protokol üyeleri, hep birlikte kutular içinde hazırlanan Malatya kayısılarını vatandaşlara ikram ettiler. Festivalde, meydanı dolduran vatandaşlara 3 ton kayısı dağıtıldı. Vatandaşlara ayrıca, kayısı döneri, pide ve gözleme de ikram edildi.

DÖRTYOL KUTSİ İLE COŞTU

İkramların ardından meydanı dolduran binlerce vatandaş, Türk Pop Müziğinin sevilen ismi Kutsi konseri ile coştu. Kendisi de bir Malatyalı olan Kutsi, yağan yağmura rağmen müzik severlere doyumsuz bir müzik ziyafeti sundu. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, konser sırasında sahneye çıkarak günün anısına Kutsi’ye Esenler Sanat Evi öğrencileri tarafından hazırlanan bir el emeği ürünü hediye etti ve, “Malatyalı kardeşlerimiz (Biz hemşehrimiz Kutsi’yi istiyoruz) dediler. Biz de sizi onlarla buluşturduk. Teşriflerinizden dolayı teşekkür ederim” dedi.

Diğer Haberler