Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 8 Mart 2017

ABONE OL

Esenler’de Kadının Adı Da, İşi De Var

Esenler Belediyesi'nin 8 yılda gerçekleştirdiği onlarca proje ile Esenlerli kadınlar hem çok başarılı hem çok mutlu...

Esenler Belediyesi’nin 8 yılda gerçekleştirdiği onlarca proje ile Esenlerli kadınlar hem çok başarılı hem çok mutlu…

Esenler Belediyesi, istihdamından eğitimine, sosyal ve kültürel etkinliklere katılımından çocuklarıyla yapabileceği her türlü faaliyete kadar her zaman ilçedeki kadınların yanında yer alıyor. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun, “Bir toplumu tebessüm ettirmek istiyorsanız, kadınları tebessüm ettirmeniz gerekir” sözünden hareketle Esenler Belediyesi, 8 yılda kadınlara yönelik onlarca proje gerçekleştirdi…

ONLAR OKUR-YAZAR ANNELER

Okuma-yazma bilmeyen anneler, “Annemle Okuyorum” kütüphanesinde okuma-yazma öğrendiler, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde tahtaya çıkarak daha yaşanabilir bir dünya için temennilerini bir bir yazdılar.

ANNELER ÜNİVERSİTELİ OLDU

Esenler’de okul çağında çocuğu bulunan ve lise mezunu olan anneler, Türkiye’de bir ilk olan Anne Üniversitesi ile üniversiteli oldular. Anne Üniversitesi mezunu anneler, diplomalarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın elinden alarak, üniversite hayallerini gerçekleştirdiler. Anne Üniversitesi’nden mezun olan annelerin yazdıkları ve daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış masallar derlenerek “Annemin Masalı” adıyla kitap haline getirildi.

EV EKONOMİSİNE ‘ANNE ELİ’

Esenlerli kadınlar, ev ekonomisine de el attılar. Esenler Belediyesi tarafından, kadın istihdamının arttırılması ve kadınların iş hayatına katılması amacıyla hayata geçirilen KADEME (Kadını Destekleme ve Mesleki Eğitim Merkezi) ile iş hayatına atılmak isteyen kadınlara yeni ufuklar açıldı. İşveren ve çalışan kadının güvenliğini esas alan KADEME projesi kapsamında; Yardımcı Kadın, Çocuk Bakımı ve Yaşlı/Hasta Refakati alanında mesleki eğitimler alan kadınlar, çalışma yaşamına nitelikli bir işgücü olarak katıldılar.

GİRİŞİMCİ KADINLARA PROJELER

Hayallerini, hayal olmaktan çıkarıp gerçeğe dönüştürmek isteyen girişimci kadınlar için “İstanbul Kadın İstihdam ve Girişimcilik Merkezi Projesi” gerçekleştirildi. Projeyle, Esenler’de yaşayan ev hanımları, hayallerindeki işi kurmak için KOSGEB işbirliğinde aldıkları eğitimlerin ardından kendi işlerinin patronu oldular. Ekonomik ve sosyal hayata katılımlarını desteklemeye yönelik çalışmalar kapsamında alanında uzman isimler tarafından Esenlerli kadınlara “İş Fikri Seçme”, “Girişimcilik”, “Pazarlama Planı”, “Finansal Plan” konulu çok sayıda kurs, eğitim, seminer de veriliyor.

O ARTIK KENDİ İŞİNİN PATRONU

Anne Üniversitesi’nin ilk mezunlarından Raziye Sevahilli, kendi işinin patronu oldu bile… Esenler Kemer Mahallesi’nde kendisine ait bir tekstil atölyesi var… Kendi işinin patronu olma yolunda ilk adımı Anne Üniversitesi’nin afişini gördüğünde attığını söyleyen Raziye Sevahilli, “İlkokul mezunuyum. Bir gün yolda yürürken Esenler Belediyesi’nin Anne Üniversitesi projesinin afişini gördüm. Üniversite okumak içimde bir ukteydi, bu vesileyle Anne Üniversitesi’ne başvurdum ve birbirinden faydalı eğitimler aldım. Girişimcilik üzerine aldığım eğitimler kendi işimi kurma heyecanlarımı hayal olmaktan çıkardı ve yola koyuldum. Yapamayacağımı söyleyenler de oldu ama inancım hiç kırılmadı. Bir dükkan tutup 2 makineyle açtığım tekstil atölyemde 10 makine ve 10 elemanımla, bir aile gibi çalışıyoruz. Önceden inşaat işiyle uğraşan eşimle birlikte 3 yıldır kendi dükkanımızı işletiyoruz. İnşallah işleri daha da büyüteceğiz” diye konuşuyor.

HÜNERLİ ELLERİN ÜNÜ, SINIRLARI AŞTI

Esenlerli kadınlar, hünerlerini de kendilerine iş kapısı haline getiriyorlar. Hedefleri Türkiye sınırlarını aşan 36 yaşındaki Kadriye Eşiyok, yaptığı el emeği iğne oyası ve havlu işlemelerini internet üzerinden Türkiye ve Dubai’deki müşterilerine satıyor. Kadriye hanım, Anne Üniversitesi ile gün yüzüne çıkan hayallerinin gerçeğe dönüşmesinden çok mutlu olduğunu söylüyor.

KURABİYE YAPIP SATIYORLAR

Hünerli eller, yeteneklerini kurabiye yapımında da sergiliyor. Esenler Aile Yaşam ve Danışma Merkezi’nde (ESAYDAM) düzenlenen kursta kurabiye yapımının inceliklerini öğrenen kadınlar, yaptıkları birbirinden renkli ve lezzetli kurabiyeleri satarak ev ekonomilerine katkıda bulunuyorlar. Ayrıca ESAYDAM Kadın Kafe’de anneler, çaylarını yudumlayıp sohbet ederken çocuklar da çocuk parkında, uzman eğitmenler eşliğinde gönüllerince eğleniyorlar.

KADINLARA ÖZEL ÇARŞAMBA SEMİNERLERİ

Aile içi iletişimin gelişmesi için kadınlar, “Çarşamba Seminerleri”nde; aile içi iletişim, sağlık, çocuk gelişimi, psikoloji, eğitim, kişisel gelişim, beslenmekonularında bilgi sahibi oluyorlar ve deneyimli isimlerle bir araya gelerek kafalarına takılan her türlü soruya cevap ve her türlü soruna çözüm buluyorlar.

ANNE, BABA, BEBEK BİR ARADA

Bilinçli ve mutlu ailelerin yetişmesi için gerçekleştirilen Anne Bebek Terapi Eğitimi ile hem tatil yapmak hem de psikoterapistler nezaretinde aileye yönelik çeşitli konularda eğitim almak üzere aileler, bir tatil köyünde hafta sonu tatil yapıyorlar. Bebeğin anne ve babasıyla vakit geçirmesi açısından büyük önem taşıyan projeden, yeni bebek sahibi çiftler yararlanıyor.

HEPSİ MORAL OLUYOR

Esenler’de kadınların sosyal ve kültürel hayata adapte olmaları, ev ve iş yaşantısından biraz uzaklaşarak moral bulmaları için de çeşitli aktiviteler yapılıyor. Kadınlar, İstanbul Dersleri’ndeKültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan’ın anlatımıyla tarihe tanıklık ediyorlar. Ayrıca Boğaz Turu’na çıkıyorlar, piknik yapıyorlar, İstanbul dışında da çeşitli kültür gezilerinde yer alıyorlar.

Sadece kadınlara özel gerçekleştirilen “Kadınlar Baş Başa” konserlerinde, Esenlerli hanımlar, hayranı oldukları sanatçılarla bir araya gelerek gönüllerince eğleniyorlar.

Diğer Haberler