Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 4 Ekim 2016

ABONE OL

Esenler’de Geri Dönüşüm Şenliği!

Esenler Belediyesi'nin geri dönüşüm gelirlerinden elde ettiği defterler ile tekerlekli sandalyelerin teslimlerini Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yaptı. Belediye temizlik çalışanlarından oluşan "Temizlik Korosu", temizlik malzemelerinden yaptıkları özel enstrümanlarıyla verdikleri mini konserle programa damga vurdu.

Esenler Belediyesi’nin geri dönüşüm gelirlerinden elde ettiği defterler ile tekerlekli sandalyelerin teslimlerini Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yaptı. Belediye temizlik çalışanlarından oluşan “Temizlik Korosu”, temizlik malzemelerinden yaptıkları özel enstrümanlarıyla verdikleri mini konserle programa damga vurdu.

Esenler Belediyesi, “Çöp Diye Atmadık Esenler’e Yeniden Kazandırdık” sloganıyla, geri dönüşümle yeni hayatlar kazanmaya devam ediyor. Esenler Belediyesi’nin geri dönüşüm gelirlerinden elde ettiği defterler ile tekerlekli sandalyelerin teslim töreni, Esenler İTO Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirildi. Programa; Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Esenler Kaymakamlığı’nı vekaleten yürüten Bayrampaşa Kaymakamı Osman Aslan Canbaba, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan, Esenler Müftüsü Halil Şekerci, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

TEMİZLİK KOROSU “ÇÖPÇÜLER”İ SÖYLEDİ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan program, Esenler’de yapılan geri dönüşüm çalışmalarını anlatan kısa film gösterimiyle devam etti. Programın açılışında belediye temizlik çalışanlarından oluşan “Temizlik Korosu”, temizlik malzemelerinden yaptıkları özel enstrümanlarıyla mini bir konser verdi. “Çöpçüler” ve “Türkiyem” şarkılarıyla “15 Temmuz Demokrasi Marşı”nı seslendiren ekip, Bakan Özhaseki başta olmak üzere dinleyen herkesin beğenisini kazandı. Özhaseki, Temizlik Korosu’nun güzel bir yenilik olduğunu ve kendilerini Ankara’ya davet ettiğini, orada da konser vereceklerini söyledi.

HANE HANE DÖNÜŞÜM YAPTIK

Programda ilk konuşmayı yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Esenler’de 7 yılda 3,5 milyon defter dağıttık. Bu yıl da 500 bin defteri ilçedeki tüm öğrencilerimize dağıtıyoruz. Bu defterleri belediyenin bütçesinden değil hane hane ayrışım yaparak geri dönüşümle elde ediyoruz” dedi. İlçede özellikle kadınları ve çocukları geri dönüşüm konusunda bilinçlendirdiklerini belirten Göksu, “Defteri, deterjanı, yağı, engelli vatandaşlarımız için 2 bin 650 tekerlekli sandalyeyi tamamen geri dönüşümle elde edip teslim ettik. Bunun yanı sıra evlerindeki pet ve kutu şişeleri ESMATİK’e atıp Halk Ekmek’ten ekmeklerini alan vatandaşlarımız bir anlamda ekmeklerini de garanti altına aldılar” diye konuştu.

ÇÖPTEN MUTLULUK ÜRETİYORUZ

İstanbul Valisi Vasip Şahin de, Esenlerlilerin geri dönüşüm bilinciyle israfın önüne geçtiğine vurgu yaparak, “İsrafın yasaklandığı bir kültüre sahibiz. İsraf etmemek gibi bir görevimiz var. Bu mükellefiyetin ifası olarak bunun şekle bürünmüş halini Esenler’de yaşıyoruz” şeklinde konuştu. Gelişen teknolojinin de geri dönüşüme katkısı olduğunu belirten Şahin, “Teknolojinin gelişmesiyle beraber çöpten enerji, ekmek, defter, kitap ve hatta mutluluk üretiyoruz” dedi.

ÇEVRE BİLİNCİ AİLEDE BAŞLAR

Çevre bilincinin önemine dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Evlerimizin içi müze gibi toz olmaz zaten orada. Her bir noktasına dokunsanız pırıl pırıldır. Fakat pencereyi açıp dışarıya atmaya çok meraklıyız. Bahçe kültürüne çok sahip değiliz, ortak yaşam alanlarına çok bakmakta mahir değiliz. Ama evimizin içi gibi dışarıyı da tutmamız gerekmiyor mu? Oralar bizim ortak yaşam alanımız değil mi? Esnaf kardeşimiz dükkanını süpürüp niye dışarıya atar ki? Orada toplayıp belediyeye teslim etmektir esas.Bu çevreler bizim. Buna sahip çıkmamız icap ediyor. Her alanda bu bilinç yükseldiğinde emin olun ki Türkiye’de çok şey değişecek. Bu bilinç kendimizden başlıyor, aile ile devam ediyor, çevre ile devam ediyor. Sonra toplum olarak hep birlikte çevreye sahip çıktığımızda emin olun ki, cennet gibi bir vatandayız zaten, hakikaten cennet olacak bu vatan. Bir taraftan da Cenab-ı Hakkın rızasını kazanacağız” diye konuştu.

ÇEVRECİ OKULLARA ÖDÜL

2015-2016 Okullar Arası Atık Pil Toplama Yarışması’nda 992 kilo pil toplayarak birinci olan Tacirler Eğitim Vakfı İlkokulu’na notebook bilgisayar, ikinci Ayvalıdere İlkokulu’na masaüstü bilgisayar ve üçüncü olan Ressam Şevket Dağ İlkokulu’na çok fonksiyonlu yazıcı ödülleri verildi.Geri Dönüşüm Toplama Yarışmasında dereceye giren okullar da ödüllendirildi.

KAPAK TOPLADILAR ENGELLERİ KALDIRDILAR

“Kapakları Topla Gel, Kalmasın Artık Engel” kampanyasından elde edilen 426 ton mavi kapak karşılığında protokol üyeleri tarafından; Hami Esenoğlu’na akülü sandalye, Sümeyra Okur’a tekerlekli çocuk sandalyesi, Satı Temur’a tekerlekli yetişkin sandalyesi verildi.

ÖZHASEKİ DEFTERLERİ DAĞITTI

Törenin ardından Bakan Özhaseki, Esenler Belediye Başkanı Göksu ile sınıflara geçerek öğrencilere defter dağıttı. Bakan Özhaseki programın ardından öğrencilerle sohbet edip fotoğraf çektirdi.

HEPSİ DÖNÜŞÜMDEN KAZANILDI

Esenler’de geri dönüşümle 3,5 milyon defter, 2 bin 650 adet tekerlekli sandalye, 50 ton deterjan, yüz binlerce ağaç, binlerce ekmek elde edildi.

Diğer Haberler