Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 7 Mayıs 2015

ABONE OL

Esenler’de Engelsiz Kına Gecesi

Engelliler Haftası kutlamaları kapsamında Avrupa Yakası’ndaki 193 engelli genç için Esenler’de "kına gecesi" düzenlendi. Gençlerin ve ailelerinin askerlik heyecanına, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da ortak oldu.

Engelliler Haftası kutlamaları kapsamında Avrupa Yakası’ndaki 193 engelli genç için Esenler’de “kına gecesi” düzenlendi. Gençlerin ve ailelerinin askerlik heyecanına, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da ortak oldu.

Esenler Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Engelliler Müdürlüğü (İSEM), engelli gençler için Dörtyol Meydanı’nda davullu, zurnalı kına gecesi düzenledi. Etkinliğe; AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Macit, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Önal İnal Tekin, Esenler Müftüsü Halil Şekerci, Esenler İlçe Emniyet Müdürü Hakan Yılmaz ve AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran ile engelli gençler ve aileleri katıldı.

GENÇLER VE AİLELERİ GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİLER

Engelsiz Asker Kına Gecesi, İSÖMX müzik grubunun konseri başladı. Birbirinden güzel parçalarla engelli gençleri ve aileleri gönüllerince eğlendiren İSÖMX grubunun ardından sahneye İBB Engelliler Müdürlüğü Mehteran Takımı çıktı. Mehteran Takımı’nın marşları ile Dörtyol Meydanı’ndaki coşku zirveye ulaştı.

GÖKSU: SÖZ KONUSU VATANSA ENGEL TANIMAYIZ

Etkinlikte konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, engellerin bedensel olduğunu ancak yüreklerde engel olmadığını belirterek, “Bizi diğer milletlerden ayıran en temel özellik vatan sevgimizdir. Biz, evlatlarımızın engelli yada engelsiz olduklarına bakmadan, (vatan için ne yapabilir? sorusunu sorar, üzerimize düşeni yapabilmeyi en büyük gaye, en büyük aşk olarak görürüz. Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılındayız. Bu noktada akla ilk gelen kahramanlardan biri Kınalı Ali’dir. Ali’nin eli kınalıdır. Annesine mektup yazar ve derki; ‘Arkadaşlarım kınamla alay eder. O yüzden kardeşimin ellerine kına yakma’. Annesinin yazdığı mektup Kınalı Ali’ye ulaşmaz çünkü şehit olmuştur. Anne, mektubunda şöyle yazmıştır: ‘Ey Ali’m sakın üzülme. Bizde üç şeye kına yakarlar. Evinden gelin çıkan kızın başına kına yakarlar, ailesine kurban olsun diye. Kurban’da kesilen koça kına yakarlar, Rabbi için kurban olsun diye. Birde askere gidene yıkarlar, vatanı için şehit olsun diye. Söz konusu vatan olunca fiziki engellerin hiçbirisi engel olarak çıkmaz karşımıza Allah’ın izniyle. İşte bugün 193 gencimiz de ellerine kına yakarak, vatanımız için şehit olmaya hazırız diyorlar. Allah’ın izniyle bu milletin sırtı yere gelmez” diye konuştu.

Başkan Göksu, etkinliğe katılanları 11 Mayıs Pazartesi günü Dörtyol Meydanı’na davet etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Esenler için tarihi bir öneme sahip projeyi açıklamak üzere saat 18.00’de Dörtyol Meydanı’nda olacağını hatırlatan Başkan Göksu, yatırım miktarı 60 milyar lira olan projenin dünyada üçüncü, Türkiye’de ise birinci olacağını söyledi.

MACİT: ASKERLİK OCAĞI, PEYGAMBER OCAĞIDIR

İBB Genel Sekter Yardımcısı Nihat Macit de, askerliğin çok önemli bir kavram olduğunu belirterek, “Bugün hepimiz çok heyecanlıyız. Bizin inancımızda askerlik ocağı, Peygamber ocağıdır. Askerlik vatanın teminatıdır. Askerlik gözü kırpmadan Allah için, vatan için, sevdikleri için canını feda edebilmektir. Bu yüzden şehitlik en yüce mertebelerden biridir. Bu inançla çocuklarımızı askere gönderiyor ve onlarla gurur duyuyoruz” dedi.

ÜNAL: İHTİYACIN %60’INI YERLİ SANAYİ KARŞILIYOR

Etkinlikte son olarak AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal söz aldı. Ünal, asker adaylarına hitap ettiği konuşmasında şunları söyledi: “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yaklaşık yüzde 60 ihtiyacı yerli sanayi tarafından karşılanıyor. Altay tankımız üretim aşamasında. Milli gemilerimizin iki adetini yaptık. 100 civarında hücum botu hizmete aldık. Taarruz helikopterlerimizi üretmeye devam ediyoruz. Milli piyade tüfeğimizi kahraman ordumuz kullanıyor. İnşallah Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlayacağımız 2023 yılına kadar Türk Hava Kuvvetleri’nin kullanacağı jet uçağını ve Türk Hava Yolları’nın kullanacağı yolcu uçağını ve milli uydularımızı uzaya taşıyacak olan balistik füze istasyonumuzu ve balistik füzemizi de inşa etmiş olacağız”.

193 GENCE ASKER KINASI YAKILDI

Konuşmaların ardından kahramanlık ve asker türküleri eşliğinde engelli asker adaylarının kınaları yakıldı. Programın sonunda Esenler Müftüsü Halil Şekerci, engelli gençler için “Asker Duası” yaptı. Engelli askerler, 11 Mayıs Pazartesi günü, Eyüp Sultan Meydanı’ndan 23. Motorlu Piyade Tümeni Hasdal Kışlası’na uğurlanacak. Anadolu yakasında ikamet eden engelli askerler de Sancaktepe General İsmail Hakkı Tunaboylu Kışlası’nda yemin törenlerine katılacak.

Diğer Haberler