Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 1 Nisan 2016

ABONE OL

Esenler’de Atıklar Ekmeğe Dönüşüyor

Esenler Belediyesi, yeni bir geri dönüşüm projesini daha hayata geçirdi. İlçenin üç farklı noktasına, atılan atık maddelerden puan kazandıracak ESMATİK’ler kuruldu. Esenlerliler, ESMATİK kartlarında biriken puanlarla ücretsiz ekmek alabilecekler.

Esenler Belediyesi, yeni bir geri dönüşüm projesini daha hayata geçirdi. İlçenin üç farklı noktasına, atılan atık maddelerden puan kazandıracak ESMATİK’ler kuruldu. Esenlerliler, ESMATİK kartlarında biriken puanlarla ücretsiz ekmek alabilecekler.

Esenler’de yeni bir geri dönüşüm uygulaması daha hayata geçti. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu tarafından geçen yıl Çevre ve Şehircilik eski Bakanı İdris Güllüce’nin katıldığı etkinlikte tanıtımı yapılan ve atılacak atıklar karşılığında ekmek kazandıran ESMATİK projesi, ilçenin üç farklı noktasında vatandaşların hizmetine sunuldu.

ESENLER’DEN BİR İLK DAHA

Türkiye’de ilk olan proje kapsamında ilçede üç pilot nokta belirlendi. Esenler Belediye Başkanlığı, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi ve Dörtyol Meydanı Zabıta Noktası’na 3 adet ESMATİK konuldu.

ESMATİK kartlarını alan Esenlerliler, ESMATİK’lere atacakları her atık madde ile puan kazanacaklar, kartlarında biriken her 30 puan ile projeye katılan fırınlardan da bir ekmek alabilecekler. Kartlarında yeterli puanı biriktirenler, şu an için ekmeklerini Uhud Camii’nin yanındaki ve Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nin karşısındaki İBB Halk Ekmek büfelerinden alabilecekler. İlerleyen günlerde ilçe genelinde hem ESMATİK’lerin hem de anlaşmalı fırınların sayısının artması bekleniyor.

HEM DOĞAYA HEM AİLE BÜTÇESİNE KATKI

Esenler halkının çevre ve dönüşüm projelerine her zaman sahip çıktığını hatırlatan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Türkiye’de bir ilk olan ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödüllendirilen sosyal marketimiz EDİM’de ihtiyaç sahiplerine verdiğimiz yağ ve deterjanları çöpten elde ediyoruz. Yeni bir uygulama ile şimdi Esenler’de atıkları ekmeğe dönüştürüyoruz. Halkımız, ESMATİK’lere atacakları her atık madde ile puan kazanacak ve katlarında biriken puanlar ile projeye katılan fırınlardan ekmek alabilecek. Arzu ederlerse hanımefendiler, evlerinin günlük ekmek ihtiyacını geri dönüşümden karşılayabilecekler. Böylece hem doğanın korunmasına hem de aile bütçelerine katkı sağlayacaklar” dedi.

KART DAĞITIMI DÖRTYOL MEYDANI’NDA

Diğer taraftan Esenler Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü de, ESMATİK’lere atılacak atıklardan kazanılacak puanların işleneceği kartların dağıtımına Dörtyol Meydanı’nda başladı. Dörtyol Meydanı Zabıta Noktası’nda kurulan stantlarda dağıtılan ESMATİK kartına sahip olmak isteyenlerin kimlikleri ile başvuru yaparak, form doldurmaları yeterli. ESMATİK kartların tanıtımı ve dağıtımları 2-3 Nisan tarihlerinde Dörtyol Meydanı’nda kurulan stantlarda 14.00-17.00 saatleri arasında yapılacak.

PET, CAM VE ALÜMİNYUM METAL

Proje kapsamında kurulan ESMATİK’lere pet şişe, cam şişe ve alüminyum metal kutular atılabilecek. Atılacak 1 adet metal kutu 2, 1,5 litreye kadar büyüklükteki 1 adet pet şişe 1, cam şişeler ise 0,1 puan kazandıracak.

Diğer Haberler