Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 5 Haziran 2012

ABONE OL

“esenler Buluşmaları” Sertifikalarla Taçlandı

Esenler Belediyesi’nce her Cumartesi günü gerçekleştirilen “Esenler Buluşmaları” sezonun son programında düzenlenen sertifika töreninin ardından Prof. Dr. Nazif Gürdoğan’nın verdiği konferansla sona erdi.

Esenler Belediyesi’nce her Cumartesi günü gerçekleştirilen “Esenler Buluşmaları” sezonun son programında düzenlenen sertifika töreninin ardından Prof. Dr. Nazif Gürdoğan’nın verdiği konferansla sona erdi.Türkiye’nin birikimlerini Esenlerlilerle buluşturmak amacıyla üç yıldır düzenlenen “Esenler Buluşmaları” bu yılın 15’inci programını gerçekleştirdi. Esenler belediyesi Konferans Salonu’ndaki programa, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler Belediyesi Başkan Yardımcısı Aydın Polat, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan ile birim müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı. Programda Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu bir konuşma yaptı. Bu sezonluk Esenler Buluşmaları’nın sonuncusunu gerçekleştirmek, katılımcılara sertifika vermek ve son programda Türkiye’nin önemli birikimlerinden birisi olan Prof. Dr. Nazif Gürdoğan’ı dinlemek için toplandıklarını söyleyerek konuşmasına başlayan Göksu, “Esenler Buluşmaları sayesinde gün oldu dünyayı harmanladık, gün oldu Türkiye’yi harmanladık, gün oldu şehrimizi harmanladık. Bu sayede kimimiz dünya, çevremiz, şehrimiz ve Türkiye’miz deki olaylara baktı, kimimizse tarihin arka sayfalarında bu topraklar üzerinde hangi oyunlar oynanmış bunları öğrendi ve yeni yüzyılda hangi vizyona sahip olacağımızla ilgili kararlılığını ortaya çıkardı. Ben, her şeyden önemlisi hepimizin bu topraklar için yeniden düşünmeyi, yeniden üretmeyi ve bu topraklar adına yeniden mücadele etmeyi öğrendiğini düşünüyorum” dedi.

BAŞKASINA İYİLİK ELİMİZİ UZATMALIYIZ

“Esenler Buluşmaları” programına davet edilen tüm konukların alanlarında uzman, donanımlı ve hemen herkesin tanıdığı isimler olduğuna dikkati çekerek konuşmasına devam eden Göksu, arzu ettiği gençliği , “Esenler’deki her bir gencimiz hayatında iddiası olan, her şeyden önemlisi bu toplumda nerde bir acı varsa nerde bir hüzün varsa o acıyı hüznü ortadan kaldırmak isteyen, gerçekten tebessüm eden bir toplumun inşasında,  hak ve adaletin egemen olduğu insanın onuruna yakışır bir dünya düzeninin kurulduğu, insanın onuruna yakışan bir yaşamın hayat felsefesi olduğu ve toplumsal kabul gördüğü bir dünya için iddiası olan gençler” sözleriyle tarif etti. Göksu, “Esenler’de sorumluluk üstlenmiş insanlar olarak, İstanbul’un en genç nüfusuna sahip olan gençler sizlersiniz. Bu toplumdaki varlığımızı bir başka insanın iyiliği üzerine, bir başka insana iyilik elimizi uzatmak üzere inşa etmek zorundayız” diyerek gençlere tavsiyelerde bulunarak konuşmasını tamamladı.  Program, Göksu’nun konuşmasının ardından 25 gence sertifika verilmesiyle devam etti.

EZAN OKUNAN YER VATANDI

Esenler Buluşmaları’nı takip eden katılımcılara verilen sertifikaların ardından sezonun son konferansını vermek için Esenlerlilerle bir araya gelen Prof. Dr. Nazif Gürdoğan, “Bizim atalarımız felsefe yapmaktan çok fetih yapmışlar” sözleriyle başladığı konuşmasını; “Atalarımız için ezan okunan yer vatan olarak kabul edilmiş, ezan okunmayan yerse vatan olabilmesi için ezan okunan yere dönüştürülmüş” dedi. Atalarımızın hoşgörüleri sayesinde gittikleri her yerde 500 yıl kalabildiklerini, hiç kimsenin dinine, kültürüne, inancına karışmadıklarını aksine, son derece saygılı olduklarını ifade etti. Atalarımızın sahip olduğu özelliklerden bahsederek başladığı konuşmasını günümüzde hâkim olan “Yeni Dünya” anlayışının gerekleriyle çok fazla örtüştüğüne dikkati çekerek devam eden Prof. Dr. Gürdoğan, “Günümüzde artık bir yere ordularla değil, insanlarla gidebilmek önemli. Önemli olan gönülleri kazanabilmek” diyerek kaç yüzyıl önce atalarımızın yaptığı şeyi şu anda tüm dünyanın yapmaya çalıştığını ifade etti. Savaş alanlarının yerlerini bugün pazarların aldığını hatırlatan Prof. Dr. Gürdoğan, dünyada pazar sahibi, dolayısıyla söz sahibi olabilmek için gerekli olan özelliklerle ilgili bilgiler vererek konuşmasını tamamladı. 

Diğer Haberler