Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 4 Şubat 2019

ABONE OL

Esenler Barış Manço’yu Unutmadı

Anadolu rock müziğinin efsane ismi Barış Manço, vefatının 20'nci yılında Esenler'de unutulmaz şarkılarıyla anıldı.

Anadolu rock müziğinin efsane ismi Barış Manço, vefatının 20’nci yılında Esenler’de unutulmaz şarkılarıyla anıldı.

Esenler Belediyesi tarafından Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde, Türkiye’nin en önemli isimlerinden biri olan, Anadolu rock müziğinin efsane ismi, şarkıcı, besteci, söz yazarı ve televizyon programcısı Barış Manço vefatının 20’nci yılında unutulmaz bir gece ile anıldı.

BU FOTOĞRAFLAR İLK KEZ GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Gecede ESEV tiyatro topluluğu katılımcılara mini bir oyun sahneledi. Ardından Barış Manço’nun hayatının anlatıldığı bir belgesel gösterimi yayınlandı. Barış Manço’nun vefatının 20. yılına özel, bu zamana kadar hiçbir yerde görülmemiş20 fotoğrafıda açılan bir sergiyle gün yüzüne çıktı. Sergide,Barış Manço’nunözel eşyaları ve plaklarıda yer aldı.

KURTALAN EKSPRES’DEN UNUTULMAZ ŞARKILAR

Gecede Barış Manço’nun kurduğu Kurtalan Ekspres adlı müzik grubu ise sanatçının en sevilen parçalarını seslendirdi. Grubun sahne performansı izleyenlerden büyük alkış topladı. Sanatçılar; Seyyal Taner,Aylin Vatankuş, Cemil Demirbakan, Çimen Yalçın, Hakan Dedeler de, Barış Manço şarkılarıyla efsane sanatçıyı bir kez daha büyük bir özlemle hatırladı.

TOPLUM O’NU, O TOPLUMU KENDİSİNDEN BİLMİŞ

Programda bir konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Barış Manço’nun ne kadar önemli bir kişi olduğunu vurgulayarak, “Barış Manço, bizim toplumsal hafızamızda hala canlılığını ve dirildiğini koruyan ve hala unutulmazlar listesinde en başlarda yer alan önemli bir değerimizdir. Biz Esenler Belediyesi olarak Esenler’de çok önemli kültürel projeler yapıyoruz ama bu kültürel projeler içerisinde en çok önemsediğim şeylerden birisi de toplumsal hafızamızda çok önemli yer tutmuş, bu isimlerin unutulmamasını sağlamaktır. Unutulmamak, kendimizi unutmamak anlamına geliyor. Barış Manço’yu unutmuyoruz. ‘Adam Olacak Çocuk’ bugün herkesin dilinde, herkes bunu tekrar tekrar çocuklara veya bir çocuk topluluğuna hitap ederken söylüyorsa, bunun arkasında bana kalırsa, çok önemli bir anlam var. Barış Manço’yu unutmamamızın temel sebebi şu: Bir, yaptığı işi adam gibi yapmış. İki, yaptığı işi yaparken ben değil toplumun değerlerini dikkate alarak yapmış. Yani yaşadığı toplum kendisi için sadece ve sadece bir ticari meta olarak değil, üzerinde emek sarf edilmesi gereken, büyütülmesi gereken, paylaşılması gereken bir toplum olarak görmüş ve toplumla beraber büyümüş. Toplumla beraber üzülmüş. Toplumun değerlerini sadece bu topraklarımızın sokaklarında değil, dünyanın her tarafında aktarmayı bir görev olarak bilmiş. Yani bizimle üzülmüş, bizimle sevinmiş bizimle heyecanlanmış, bizimle koşması gerekiyorsa koşmuş. Bu toplum Barış Manço’yu kendisinden bilmiş, Barış Manço da bu toplumu kendisinden bilmiş. Onun içindir ki unutulmuyor ” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler