Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 8 Ağustos 2011

ABONE OL

Esenler Anadolu’yu yaşıyor

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan ayı kültür – sanat etkinlikleri bir birinden güzel programlarla devam ediyor. Her akşam birbirinden farklı etkinliklerin gerçekleştirildiği Esenler’de, yöresel dernekler de kendilerine özgü yöresel geceler düzenleyerek Ramazan’ın bereketine ortak oluyor.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan ayı kültür – sanat etkinlikleri bir birinden güzel programlarla devam ediyor. Her akşam birbirinden farklı etkinliklerin gerçekleştirildiği Esenler’de,  yöresel dernekler de kendilerine özgü yöresel geceler düzenleyerek Ramazan’ın bereketine ortak oluyor. Esenler,  Ramazan coşkusunu yaşamaya ediyor.  “Eve Teslim İftar”,  Konu Komşu iftardayız”, “ Alo İftar” gibi iftar programlarının yanı sıra Ramazan ayının ruhuna uygun etkinliklerin de düzenlendiği Esenler’de, vatandaşlar her gün farklı bir kültür – sanat etkinliğinde bir araya gelerek Ramazan’ın sevincini birlikte yaşıyor.Her akşam iftarların açılmasından sonra başlayan Ramazan etkinlikleri kapsamında düzenlenen çeşitli kültür -sanat programlarıyla keyifli saatler geçiren Esenlerliler,  hafta sonları da ilçede faaliyet gösteren yöresel derneklerin etkinlikleri ile farklı kültürleri yakından tanıma fırsatı buluyor. 

İlk gece Malatyalılarla

Esenler Belediyesi Kültür Merkezi’nde her hafta sonu düzenlenen yöresel gecelerin ilk ev sahipleri ise; Malatyalılar ve Rizeliler oldu. Kendilerine özel yöresel gecelerinde Esenlerlilerle buluşan dernekler, bir yandan kurdukları stantlarda kendi yörelerine özgü mutfaklarını ve kültürlerini tanıtırken, diğer yandan da yörelerinden getirdikleri sanatçıların konserleri ve çeşitli etkinlikler düzenleyerek davetlilere hoşça vakit yaşattılar.   Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun yanı sıra İstanbul Milletvekilleri Mevlüt Aslanoğlu ile İhsan Barutçu, İstanbul Vali Yardımcısı Ali Kazgan, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya, Malatyalılar Dernek Başkanı Fevzi Kılınç’ın katıldığı yöresel gecelerin ilki Malatyalılar Gecesi’nde Esenler’de oturan Malatyalılar da büyük ilgi gösterdi. Esenler Belediye Başkanı Göksu, Malatyalılar Gecesi’nde yaptığı konuşmada “Hiç birimiz kendi çocuğumuzun geleceğini Malatya’da görmüyoruz. Bu bağlamda Esenler’li olmakla ilgili her türlü desteği vereceğinize inanıyorum. Her birimizin ortaya koyacağı kardeşlik bu topluma vereceği kardeşliktir” dedi. Türkiye’nin en büyük iftar organizasyonuna sayılı günler kaldığını hatırlatarak konuşmasına devam eden Göksu, “Bu yılki iftar programımızda, 100 bin  kişi ile iftar yapacağız. İftarımızda Filistin’den, Gazze’den, Çeçenistan’dan ve diğer ülkelerden insanları misafir edeceğiz. Esenler’deki Ayşe ile Somali’deki Ayşe’yi iftar kardeşi yapacağız” dedi.

Sahne Rize’nin

Esenler Belediyesi Ramazan Etkinlikleri Alanı’nda ikinci yöresel geceyi ise Rizeliler gerçekleştirdi. Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Rizeliler Gecesi’nde yaptığı konuşmada da Rizelilerle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  Ramazan ayı boyunca yapılacak programları ve etkinleri de anlatan Göksu, her hafta sonu Esenlerlileri farklı bir yöresel dernekle buluşturmaya devam edeceklerini vurguladı.  Geceye Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak ile  İsmail Safi ve Rize eski Belediye Başkanı Şevki Yılmaz ve çok sayıda vatandaş katıldı. Her iki gecede de yapılan protokol konuşmalarının ardından Malatyalılar ve Rizeliler kendilerine özgü gerçekleştirdikleri halk oyunları, konserler ve çeşitli etkinliklerle izleyenlere keyifli saatler yaşattı.

Diğer Haberler