Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 7 Ağustos 2012

ABONE OL

Esenler Akif’i Ağırladı

Esenler Belediyesi’nce Dörtyol Meydanı’da tertip edilen Anadolu’yu Mayalayanlar programının konuğu milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’du. Akif’i eğitimci - yazar Vehbi Vakkasoğlu dinleyenlerle paylaştı.

Esenler Belediyesi’nce Dörtyol Meydanı’da tertip edilen Anadolu’yu Mayalayanlar programının konuğu milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’du. Akif’i eğitimci  – yazar Vehbi Vakkasoğlu dinleyenlerle paylaştı.

Esenler’de Ramazan coşkusu devam ediyor. Anadolu’yu Mayalayanlar programları çerçevesinde milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy anıldı. Esenler’in en büyük meydanı Dörtyol’daki etkinliklere, Meclis Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İlçe Başkanı Umut Özkan, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis üyeleri, Belediye Birim Müdürleri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşti. Program çocuk animasyonları ile başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından program, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’a ithafen İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

BAYRAM COŞKUSUNDA RAMAZAN

İstiklal Marşı’nın ardından kürsüye gelen Ak Parti İlçe Başkanı Umut Özkan, Esenler’de Ramazan’ın bir bayram gibi yaşandığını, Esenler’in her mahallesinde on binlerce insanın iftar sevinci yaşadığını, komşuluğunu pekiştirdiğini söyledi. Özkan, “Özellikle Dörtyol Meydanı’ndaki etkinlikler milli birlik ve beraberliğimize büyük katkı sağlıyor” dedi. Özkan sözlerini, milli şairimizin dediği gibi, “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diyerek tamamladı.

MİLLİ RUH ŞAİRİ

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da konuşmasına, “İsimleri anıldığında, Allah’a şükretmemiz gereken çok büyük kahramanların torunlarıyız” diyerek sözlerine başladı. “Adaletten ayrılmayan, mazlumun yanında duran, söz konusu vatan olursa malını ve canını yok sayan,  ölümü şahadet bilen bir milletin çocuklarıyız. Bağımsızlık türküsüne (korkma) diyerek başlayan, bize korkmamamızı söyleyen Akif’i anıyoruz” diyen Göksu, meydanı dolduran annelere de şöyle seslendi: “21. yüzyılda çocuğunuza bir isim öğretecekseniz o isim Mehmet Akif Ersoy’dur. Asım’ın neslini yetiştirecek sizlersiniz. Mehmet Akif,  İstiklal Marşı’nı eserlerine koymayacak kadar gözü ve gönlü tok, bir milli ruh şairidir”.

Akif’in her haliyle bize yeni şeyler öğrettiğini ve  Batı medeniyetinin gerçek yüzünü bize aktardığını kaydeden Göksu, “Batının yaşanan zulümleri görmediği Somali’de geçtiğimiz yıl iftar sofrası kurmuştuk. Bu sene de yine Batı’nın yaşanan katliam, zulüm ve işkenceleri görmeyen, duymayan Arakan’da iftar sofrası kuracağız.  Arakan için Esenler’deki her bir aileden 5 TL. değerinde bir iftar bekliyoruz” dedi.

HUZUR ADASI TÜRKİYE

Programa katılan TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır da dünyanın bir yandan ekonomik krizle boğuşurken diğer yandan bölgemizde siyasi dönüşüm yaşanırken, Türkiye’nin bir huzur adası olarak kaldığını vurguladı. Ramazan’ın Esenler’de bir başka güzel yaşandığından bahsederek,” Esenler’li olmanın kıymetini bilmemiz lazım. Kültürel mirasa sahip çıktığımız geceleri de rahmet ve bereketle yaşıyoruz” diye konuştu.

AKİF DEDE’YE KALAN MİRAS

Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı sinevizyon gösteriminin ardından Akif’i, eğitimci – yazar Vehbi Vakkasoğlu anlattı. Konuşmasına “Akif Dedemiz” diyerek başlayan Vakkasoğlu, Akif’in yüreğini anlatmak istediğini söyledi. Meydanı dolduran Esenlerlilere seslenen Vakkasoğlu, “Akif babası, Akif annesi olmak için Akif’in babası, Akif’in annesi olmamız gerekir” dedi. Mehmet Akif’in anne ve babasından bahseden Vakkasoğlu, Akif’in babası için “hem babamdı, hem hocamdı” dediğini söyledi.

AİLESİ İÇİN MÜLKİYEYİ SEÇMEDİ

Akif’in 15 yaşında yetim kaldığını anlatan Vakkasoğlu, “Anne ve kardeşlerine kendisinin bakması gerektiğini düşünerek, mülkiye mektebine yaptığı kaydı iptal edip, hiç düşünmediği ancak, hükümetin mezunlarına hemen iş vereceğini söylediği Baytarlık Mektebi’ne kayıt yaptırdı ve okulu birincilikle bitirdi” dedi.

DOST YÜREKLİ İDİ

Vakkasoğlu, Akif’in dost yürekli olduğunu belirttikten sonra konuşmasına şöyle devam etti. “Baytar Mektebi’nde son sınıfı okurken Hasan adında can, ciğer bir arkadaşı vardır.  Henüz her ikisi de evli değildir.  Birlikte (Kim önce vefat ederse geride kalan, onun çocuklarına baba olacak) diye bir anlaşma yaparlar. Ve gün gelir arkadaşı Hasan Bey Akif’ten önce vefat eder. Akif dostuna verdiği söz yerine getirir ve kendisine miras bıraktığı çocuklarına da babalık yapar, onları okutur”.   

Mehmet Akif’in dürüstlüğüne, dâhiline ve hazır cevaplılığına değinen Vakkasoğlu örneğimizdir, önderimizdir diyerek sözlerini bitirdi.

Program, Ertuğrul Erkişi’nin verdiği Tasavvuf  Musikisi konseriyle devam etti. Erkişi, Dörtyol Meydanı’nı dolduran Esenlerlilerin sözlerine eşlik ettiği Mehmet Akif Ersoy’a ait “zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem” şiirini yorumlayarak bitirdi.

Diğer Haberler