Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 20 Eylül 2017

ABONE OL

Esenler Ahilik Geleneğine Sahip Çıkıyor

Esenler'de Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. İlçe esnafından oluşan Mehteran Takımı'nın eşlik ettiği yürüyüş ile başlayan etkinliklerde, yılın ahisi seçilen esnafa şed kuşatıldı.

Esenler’de Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. İlçe esnafından oluşan Mehteran Takımı’nın eşlik ettiği yürüyüş ile başlayan etkinliklerde, yılın ahisi seçilen esnafa şed kuşatıldı.

Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı, Esenler Belediyesi ve Esenler Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen etkinlikle kutlandı. Etkinlik; mahalle bakkalı, mahalle kasabı, mahalle manavı ve mahalle berberlerinin de aralarında bulunduğu 35 esnaftan oluşan Mehteran Takımı eşliğindeki yürüyüş ile Davutpaşa Caddesi’nden başladı. Esenler esnafının da katıldığı yürüyüş, Dörtyol Meydanı’ndaki etkinlik alanında son buldu.

ESNAF MEHTERAN TAKIMI MİNİ KONSER VERDİ

İlçe esnafından oluşan Mehteran Takımı’nın marşları ile renk kattığı programa; Esenler Kaymakam Vekili Medi Daş, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz, Esenler Müftüsü Halil Şekerci, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, Esenler Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Şahin ile çeşitli esnaf odası başkanları ve Esenler esnafı katıldı.

Programda açılış konuşmasını yapan Esenler Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Şahin, ahilik geleneğinin yaşatmak için Ahilik Haftası kapsamında Esenler’de dört yıldır önemli etkinlikler gerçekleştirdiklerini söyledi. Şahin’in ardından söz alan İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz ve AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran da kısa birer konuşma yaparak esnafın Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı’nı tebrik ettiler.

ESNAF TOPLUMUN AHLAKINI İNŞA EDER

Ahiliğin temelinin kardeşlik esasına dayandığını hatırlatarak sözlerine başlayan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Esnaflık sadece para kazanma üzerine inşa edilmiş bir müessese değil, aynı zamanda bir şehrin, bir beldenin ahlakını inşa etmek üzere organize etmek üzere kurulmuş bir meslektir. Ceddimiz de esnaflığı en güzel şekilde ahilik ile tanımlamıştır” dedi.

YILIN AHİSİ’NE ŞED KUŞATILDI

Konuşmaların ardından Esenler’de “Yılın Ahisi” seçilen Ramazan Usta Çiğ Köfte’nin sahibi Ramazan Güzelaydın’a dualar eşliğinde “şed” kuşatıldı. Başkan Göksu ve beraberindekiler, etkinlik sonunda vatandaşlara çiğ köfte, lokma tatlısı ve dondurma ikram ettiler.

Diğer Haberler