Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Kasım 2017

ABONE OL

Esenler Afetlere Hazırlıklı

Esenler'in olası afet durumlarına hazırlıklı olması için "Afet Koordinasyon Toplantısı" gerçekleştirildi. Toplantıda afetlere karşı alınacak hayat kurtaran tedbirler konuşuldu.

Esenler’in olası afet durumlarına hazırlıklı olması için “Afet Koordinasyon Toplantısı” gerçekleştirildi. Toplantıda afetlere karşı alınacak hayat kurtaran tedbirler konuşuldu.

Olası bir afet durumunda Esenler’in hazırlıklı olması için Esenler Afet Yönetim Merkezi’nde “Afet Koordinasyon Toplantısı” yapıldı. Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin’in gerçekleştirdiği toplantıya; Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı, Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Esenler Kızılay Şubesi yetkilileri ile belediye birim müdürleri de katıldı.

AFETE ‘AMAN’ YOK

Toplantıda, Esenler Belediyesi İşletme Müdürlüğü’ne bağlı Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi’nin (ESKAT) yaptığı tatbikatlar, malzeme eğitimleri, Afet ve Acil Durum Aracı’nın durumu, ESKAT deposunda bulunan arama kurtarma malzemelerinin envanteri, 33 adet toplanma alanı ile deprem konteynerlarının bilgisi paylaşıldı. ESKAT tarafından okullarda, sivil toplum kuruluşlarında, Kur’an kurslarında yaklaşık 10 bin kişiye verilen “Afet Bilinci Eğitimi”nin de önemine değinildi. ESKAT’ın “Afet Gönüllüleri” projesinin de anlatıldığı toplantıda, Esenler’deki 16 mahalleden ortalama 20 kişinin yani toplamda 320 “Afet Gönüllüsü”nün 2018 yılı itibariyle olası bir afet durumunda, afet sırasında ve sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili eğitim alacakları gibi konular konuşuldu.

AFET HER ZAMAN HATIRIMIZDA

Esenler Belediyesi’nin olası bir afete hazırlıklı olduğunu söyleyen Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı, “Afet her zaman hatırımızda. ESKAT ve ilgili müdürlüklerimizle, bunun yanı sıra ilçedeki diğer birimlerimizle birlikte koordineli olarak çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. İnşallah bir afet yaşamayız ancak yaşarsak da tedbirlerimizi aldık ve bu tedbirleri geliştiriyoruz” dedi.

HAYAT KURTARAN İLK MÜDAHALEYİ YAPALIM

Afet durumlarında ilk müdahalenin çok önemli olduğunu vurgulayan Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, özetle şunları söyledi:

“Kürek, ip, merdiven gibi basit araçlar hayat kurtarıcı olabiliyor. Bunun yanı sıra uydu telefonu, jeneratör, bot gibi çok sayıda kurtarıcı tedbirler çok önemli. Esenler’de 75 bin riskli konut var. Büyük bir depremde Allah korusun, en az 75 bin kişi hayatını kaybedebilir. Dolayısıyla kentsel dönüşümün önemi burada bir kez daha ortaya çıkıyor. Biz de bu ilçenin sorumluları olarak büyük bir sınavla karşı karşıyayız. Bu sınavdan başarıyla çıkmalıyız. Mesela stabil, güvenli açık depo alanlarımız olmalı, bu yönde çalışmalar yapmalıyız. Afetlere karşı tedbir konusunda daha başarılı olmak için, içinde eğitim kulesi, tırmanma duvarı, simülatör odası, eğitim alanları ve depoların bulunduğu afet ve acil durum merkezi binasına ihtiyacımız var. Ayrıca iyi iletişim, iyi kriz yönetimidir. İsim, telefon, istihbarat numaraları gibi bilgileri her zaman güncel tutalım.”

AFET VE ACİL DURUM ARACI’NI İNCELEDİLER

Toplantı sonrası Kaymakam Şahin, Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı ve beraberindekilerle birlikte, Afet ve Acil Durum Aracı’nı ve araçta bulunan kesme-ayırma takımı, görüntülü arama cihazı, ilkyardım envanterleri ile deprem konteynerlarını inceledi.

Diğer Haberler