Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 10 Haziran 2016

ABONE OL

Esenler 2023 İçin Kollar Sıvandı

Kentsel dönüşümle inşa edilecek Esenler Yeni Şehir Projesi için Esenler Belediyesi ile İBB arasında yapılan protokolün İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde kabul edilmesinin ardından, bir imza da KİPTAŞ ile atıldı. Artık KİPTAŞ araziye girerek çalışmalara başlayacak.

Kentsel dönüşümle inşa edilecek Esenler Yeni Şehir Projesi için Esenler Belediyesi ile İBB arasında yapılan protokolün İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde kabul edilmesinin ardından, bir imza da KİPTAŞ ile atıldı. Artık KİPTAŞ araziye girerek çalışmalara başlayacak.

Milli Savunma Bakanlığı ile Esenler Belediyesi arasında imzalanan, 29.04.2015 tarihli protokol doğrultusunda Yeni Esenler ile ilgili çalışmalar aralıksız devam ediyor. Esenler’in tarihini ve talihini değiştirecek İnsan Yüzlü Şehir ve Şehir Parkı Projesi için Esenler Belediyesi ile İBB arasında yapılan protokolün geçtiğimiz Nisan ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde kabul edilmesinin ardından bir protokol de KİPTAŞ ile imzalandı.

Protokole Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ile KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım imza attı. Göksu ve Yıldırım, protokolün Esenler, İstanbul ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ederek, “İnşallah Hükümetimiz ve Büyükşehir Belediyemizin de desteği ile bu projemizi de başarı ile hayata geçireceğiz” dediler. Atılan imzalar ile askeri bölgede inşa edilecek tarihi projenin imalatını KİPTAŞ üstlenmiş oldu. Gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra KİPAŞ araziye girerek çalışmalara başlayacak ve Esenler için hayati önem taşıyan proje fiilen başlamış olacak.

ÖNCE KIŞLALAR YAPILACAK

Protokole göre KİPTAŞ; öncelikli olarak askeri alan içerisinde kalan 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Baştabya, Topkule ve Şehit Piyade Uzman Çavuş Ahmet Öztürk Kışlası’nı 1. Ordu Komutanlığı’nın gösterdiği yerlerde inşa edecek. Yeni kışlaların ülkemizin en modern kışlaları olacağı belirtiliyor.

HEDEF 29 EKİM 2023

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak 2.5 milyon metrekare alana sahip kentsel dönüşümle üretilmiş dünyanın birinci, alan büyüklüğü bakımından da dünyanın üçüncü büyük şehir parkını da kapsayan tarihi projede hedef 29 Ekim 2023. Yaklaşık 7 yıl içinde askeri alanda yapılacak şehir parkı dahil tüm çalışmaların tamamlanması hedefleniyor.

YEŞİL 20 KAT ARTACAK

İmzalanan protokol ile tarihi projeyle ilgili önemli bir adım daha attıklarını söyleyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Bu önemli projede KİPTAŞ’ın tecrübesine ve Büyükşehir Belediyemizin desteğine inanıyoruz. Projenin tüm iş takvimini çıkardık. Yeni Esenler’in ortaya çıkmasını sağlayacak bu takvimi adım adım uygulayacağız ve 29 Ekim 2023’te tarihi proje tamamlanmış olacak. Bugüne kadar çok hızlı ilerledik. İnşallah bundan sonra daha da hızlı hareket edeceğiz. Bir an önce Esenler halkını tarihi projenin nimetlerinden yararlanmasını arzuluyorum” dedi.

Şu anda Esenler’in 335 bin metrekare olan park ve yeşil alanının proje tamamlandığında 6.8 milyon metrekareye çıkacağını belirten Göksu, “Yani yeşil alanımız yaklaşık 20 kat artacak” dedi.

Diğer Haberler