Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 22 Mart 2012

ABONE OL

Esaydam’dan Kültür Gezileri

Esenler Aile Yaşam ve Danışma Merkezi (ESAYDAM), “İkinci Bahar Kültür Gezileri” projesi kapsamında İkinci Bahar Kıraathanesi üyesi 24 yaşlıyı Merkez Efendi Türbesi, 1453 Panaroma Tarih Müzesi ve Eyüp Sultan Camii’ne götürdü.

Esenler Aile Yaşam ve Danışma Merkezi (ESAYDAM), “İkinci Bahar Kültür Gezileri” projesi kapsamında İkinci Bahar Kıraathanesi üyesi 24 yaşlıyı Merkez Efendi Türbesi, 1453 Panaroma Tarih Müzesi ve Eyüp Sultan Camii’ne götürdü. Esenler Belediyesi’nce, Esenler’de yaşayan yaşlılara yeni bir yaşam alanı oluşturmak adına açılan İkinci Bahar Kıraathanesi’nde ikinci baharlarını yaşayan yaşlılara yönelik projelerine bir yenisini daha ekledi. Esenler Aile Yaşam ve Danışma Merkezi (ESAYDAM) tarafından  “İkinci Bahar Kültür Gezileri” projesi adıyla düzenlenmeye başlayan gezilerin ilki; Topkapı’da bulunan Merkez Efendi Türbesi, 1453 Panaroma Tarih Müzesi ve Eyüp Sultan Cami’ne yapıldı. Esenler’de ikinci baharlarını yaşayan yaşlılara İstanbul’un önemli tarihi mekânlarını görme fırsatı sunarak ilçe dışında keyifli bir gün geçirmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirilen “İkinci Bahar Kültür Gezileri” projesinin ilk gezisi düzenlendi. Gezi, ihtiyar delikanlıların İkinci Bahar Kıraathanesi’nden alınarak Topkapı’da bulunan Merkez Efendi Türbesi’ne götürülmesiyle başladı. Türbe ziyaretini gerçekleştirmeden önce yetkililer tarafından kısa bir tarih yolculuğuna çıkarılan ve onların Merkez Efendi’yi daha iyi tanıyarak türbeyi görmelerini isteyen yetkililer, hastaları kendine has yöntemleriyle iyileştiren, meşhur mesir macununun mucidi Merkez Efendi hakkında bilgi verdi. Yetkilileri dikkatle dinledikten sonra türbeyi ziyaret eden yaşlılar Merkez Efendi için dua etti. Yaşlılar türbe ziyaretinin ardından son yıllarda yerli, yabancı milyonlarca tarih meraklısının ilgi odağı olmuş 1453 Panaroma Tarih Müzesi’ni ziyaret etti. Fetih heyecanının tüm canlılığıyla resmedildiği ve dünyada neredeyse bir örneği daha olmayan müzeyi heyecan ve merakla gezen yaşlılar, hiçbir ayrıntıyı atlamadan dikkatle gezdikleri müzeden büyük bir hayranlıkla ayrıldılar.

1453 Panaroma Tarih Müzesi ziyaretinin ardından, “Bugüne kadar biz boşuna yaşamışız.  Atalarımızın yazdığı tarihi anlatan bu yerleri daha önce görmek isterdim” diyen 69 yaşındaki Ramiz Gedik, “Bugün buraya gelmemize vesile olan Esenler Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu gezilerin devamı gelir ve görmediğimiz yerleri görürüz ” şeklinde konuştu. Daha önce 1453 Panaroma Tarih Müzesi’ni ziyaret ettiğini ancak arkadaşlarıyla birlikte tekrar gelmenin farklı bir heyecan ve duygu olduğunu söyleyen 86 yaşındaki Hüseyin Tanrıverdi ise, “Peygamberimizin müjdelediği İstanbul’un fethini anlatan böyle bir müzenin düşünülüp yapılması çok güzel. Biz gezerken onlarca gencin de bizimle birlikte burayı görmeye geldiğine şahit oldum. Gençlerimizin tarihimizi bilmesi, en önemlisi de doğru bilmesi çok önemli” diyerek gezi hakkındaki duygularını dile getirdi. İkinci Bahar Kıraathanesi’nin açıldığı günden bu yana müdavimi olduğunu ve orada gerçekleşen hiçbir etkinliği kaçırmadığını anlatan 71 yaşındaki Mehmet Kahraman, “ Esenler Belediyesi’nin bizleri düşünerek bizim için düzenlediği bu geziler benim ve arkadaşlarım için çok anlamlı. İnşallah bu gezilerin devamı gelir.  Bu gezi, çağ açıp çağ kapatan İstanbul’un fethinin önemini bir kez daha bizlere hatırlattı. Bu gezilerle şimdiye kadar gidip göremediğimiz yerleri görme fırsatı buluyoruz” dedi.Topkapı’da bulunan Merkez Efendi Türbesi ile 1453 Panaroma Tarih Müzesi’nin ardından Eyüp Sultan Camii’ne geçerek orayı ziyaret eden yaşlılar, verilen yemek molasının ardından İkinci Bahar Kıraathanesi’ne geri döndü.

Diğer Haberler