Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 6 Haziran 2012

ABONE OL

Esaydam’dan Anne-babalığa Hazırlık Semineri

Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Danışma Merkezi (ESAYDAM), evli çiftleri anne-baba olmaya hazırlamak amacıyla 15 hafta sürecek “Aile Okulu Seminerleri” başlattı.

Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Danışma Merkezi (ESAYDAM), evli çiftleri anne-baba olmaya hazırlamak amacıyla 15 hafta sürecek “Aile Okulu Seminerleri” başlattı. Aile içinde yaşanan problemlerin çözümüne yönelik rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmeti veren ESAYDAM, anne-baba olmayı düşünen ya da karar aşamasında olan çiftlere yönelik “Aile Okulu Seminerler”i düzenlemeye başladı. 15 hafta sürecek ve “Ebeveynliğe Hazır Olma”, adı altında düzenlenen seminerlerin ilk ayağı, Esenlerli kadınlar tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. ESAYDAM’da ailelere faydalı olabilmek için tüm birikimlerini paylaşan psikolog Osman Baş tarafından verilen seminerde ilk olarak anne-baba olmayı etkileyen etkenler üzerinde duruldu. Çift olmaya alışık olan bireylerin, anne-baba rollerine hazırlanmaları sürecinde yaşanacak değişimlerden örnekler veren Baş, hamilelik döneminde kadının içine gireceği iç evre ile ilgili bilgiler vererek sözlerine devam etti. Hamilelik sürecine giren kadının ilk evrede, toplumun onun üzerine yüklediği davranışları inceleyip kabul etme süreci olduğunu açıklayan Baş; “İkinci evrede kadın kendini annelik rolüne hazırlıyor ve çocuğuyla ilgili hayal kurmaya başlıyor. Son evrede ise kadın artık kendisini anne gibi hissediyor ve çocuk sahibi olduktan sonra hayatında olacak olan değişikliklerle ilgili plan yapma ve bu planları somutlaştırma evresi” diyerek hamilelik döneminde kadının içine girdiği ruhsal durumları anlamakla da yakından ilgili olan evreleri dinleyicilerle paylaştı.

BİREYLERİN KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ ÖNEMLİ

Psikolog Osman Baş, seminerin son bölümünde, çiftlerin çocuk sahibi olmaya birlikte karar vermeleri gerektiğinin önemine değindi. Baş, plansız yapılan çocuğun hem çiftlerin hem de ilerleyen dönemlerde çocuğun ruh sağlığı açısından olumsuz sonuçlar doğurabileceği hususu üzerinde durdu. Anne-babaların çocuğu reddedici ya da kabullenici bir tutum içine girmelerinin çocuk üzerinde ciddi problemler oluşturabileceğini ifade eden Baş, çocuk yetiştirmede bireylerin kişilik özelliklerinin de etkili olduğu üzerinde durdu. Hayata olumlu yaklaşan, neşeli, sevecen ve cana yakın erkeklerin, çocuk sahibi olduktan sonra çocukla daha ilgili olabileceklerini söyleyen Baş, katılımcıların konuyla ilgili merak ettiği soruları yanıtlayarak konuşmasını tamamladı.

Diğer Haberler