Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 14 Nisan 2015

ABONE OL

Esat Kabaklı’dan Türkü Ziyafeti

Esenler Belediyesi'nin düzenlediği "Müzikli Söyleşi" programına konuk olan Türk Halk Müziği'nin güçlü seslerinden Esat Kabaklı, müzikseverlere unutulmaz bir türkü ziyafeti sundu. Türküleri kültürümüzün zenginliği olarak tanımlayan Kabaklı, halk ozanlarının bir kültür elçisi olduğunu söyledi.

Esenler Belediyesi’nin düzenlediği “Müzikli Söyleşi” programına konuk olan Türk Halk Müziği’nin güçlü seslerinden Esat Kabaklı, müzikseverlere unutulmaz bir türkü ziyafeti sundu. Türküleri kültürümüzün zenginliği olarak tanımlayan Kabaklı, halk ozanlarının bir kültür elçisi olduğunu söyledi.

Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve sunuculuğunu Tasavvuf Müziği Sanatçısı Agâh’ın yaptığı “Müzikli Söyleşi” programı, Türk Halk Müziği Sanatçısı Esat Kabaklı’yı ağırladı. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen programda Agâh ve Esat Kabaklı Türk müziği üzerine konuştular.

TÜRKÜLER KÜLTÜRÜMÜZÜN ZENGİNLİĞİ

Karadeniz, Ege, Doğu Anadolu ayrımı yapmadan tüm yörelerin türkülerini seslendirdiğini ifade eden Kabaklı, “Bu vatan bizim, bu kültür bizim, bu türküler bizim. Elazığlıyım ama tüm yörelerin türkülerini söylerken aynı hazzı duyuyorum. Bu bizim kültürümüzün zenginliğini gösteriyor. Ayrıca sanat müziği, halk müziği ayrımı da yapmam. Hepsi Türk müziğidir. Hepsi bizim renklerimizdir” diye konuştu.

OZANLAR HEM DOKTOR HEM KÜLTÜR ELÇİSİ

Türkülerin halk ozanları sayesinde Anadolu’da dilden dile dolaştığını hatırlatan Esat Kabaklı, “Halk ozanları, Anadolu’nun doktorlarıdır. İnsanların içlerinde kalan, söyleyemedikleri duyguları seslendirmişler, dertlere derman olmuşlardır. Halk ozanları aynı zamanda yaşadıkları çağın kültür elçileridir. Bir yörenin kültürü bir diğer yöreye onlar sayesinde taşınmıştır” ifadelerini kullandı.

TÜRKÜLER HEP BİRLİKTE SÖYLENDİ

Sanatçı, “Yeter Gönlüm”, “Sürgün”, “Ahçik”, “Şafak Söksün”, “Kirve Memi” gibi söz ve müziği kendisine ait çok sayıda türküyü seslendirdi. Kabaklı’nın muhteşem performansına zaman zaman dinleyenler de eşlik etti. Esat Kabaklı’nın Esenlerli müzikseverlere unutulmaz bir ziyafet sunduğu gecede, türküler hep birlikte söylendi.

Diğer Haberler