Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 6 Mart 2013

ABONE OL

Ergenlik Kriz Dönemi Değildir

ESAYDAM’da seminer veren Psikolog Osman Baş, “Ergenler kendileri hakkında daha fazla düşünür, daha tartışmacı, idealist ve eleştirici olurlar” dedi ve aileleri, bu dönemde çocukla iletişimde kalmaları yönünde uyardı.

ESAYDAM’da seminer veren Psikolog Osman Baş, “Ergenler kendileri hakkında daha fazla düşünür, daha tartışmacı, idealist ve eleştirici olurlar” dedi ve aileleri, bu dönemde çocukla iletişimde kalmaları yönünde uyardı.Psikolog Osman Baş, Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Danışma Merkezi (ESAYDAM)’nde verdiği seminerde ‘Ergenlik Dönemi’ni anlattı. Ergenlik döneminin en hızlı büyüme evrelerinden olduğunu söyleyen Baş, kişiden kişiye farklılık gösterse de bu dönemde kızların erkeklere oranla daha çabuk olgunlaştığını kaydetti. “Ergenler dokunulmaz gibidir” diyen Baş, bu durumun Avrupa’da da, Türkiye’de de aynı olduğunu ve ailelerin böyle zamanlarda sabırlı olması gerektiğini ifade etti.ÇOCUKLARINIZLA İLETİŞİMDE KALINBoy uzamasının ergenlik döneminin en önemli habercisi olduğunu kaydeden Baş, kızlarda ve erkeklerde bu devrede yaşanan değişimleri de kısaca anlattı. Ergenlik döneminde yaşanan sorunlara da değinen Baş, “Ergenler kendileri hakkında daha fazla düşünür, daha tartışmacı, idealist ve eleştirici olurlar” dedi. Gençlerin bu devrede kendileri ile ilgili konularda kontrolü ele geçirmek istediğini vurgulayan Baş, anne babalara,“Böyle durumlarda çocuklarınızla iletişimde kalın. Bunu yapabilmek için de onlarla yakın olmalısınız” uyarısında bulundu. BASKICI OLMAYIN

Ergenlik dönemindekilerin anne babalarına daha eleştirel bakış açısıyla yaklaştığına dikkat çeken Baş, “Şikâyetlerin arttığı bu dönemde, kendini keşfeden çocuk bunu göstermek ister” diye konuştu. Bu dönemde anne babaların ders çalışma ve başarı konusunda çocuklara baskı kurmamaları gerektiğini belirten Baş, böyle yaklaşımların aile içinde çatışma yaşanmasına neden olacağını sözlerine ekledi. ERGENLİK KRİZ DÖNEMİ DEĞİLDİR Dinleyenlerden gelen soruları da cevaplayan Baş, ergenlik çağında çocuğu olan annelere şu tavsiyelerde bulundu:“Ergenlik dönemini kriz dönemi olarak görmeyin ve bunu bir alarm niteliğinde değerlendirmeyin. Aksi hâlde iletişimde kopukluklar yaşanabilir. Bu dönemde çocuğu rahatlatmak, sorunlarını dikkate alıp yaşayacakları değişimleri önceden anlatmak çok önemli.”

“Aile içinde geçimsizlik ve dengesizlik olan ergenlerde bir baskı hâkim ise masum arkadaş grupları yerini çeteye bırakır” diyen Baş, bunun nedenini de “Çocuk bu gibi durumlarda kendini daha güçlü hissetmeye başlar ve kendini bir çeteye dâhil eder” şeklinde açıkladı.

Diğer Haberler