Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 24 Mayıs 2011

ABONE OL

Engelsiz Esenler seminerleri

Esenler Belediyesi ve Esenler Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle hayata geçirilen “Engelsiz Esenler Buluşmaları” projesi kapsamında ilçedeki okullarda eğitim- öğretim gören öğrencilere yönelik; engellilerin sosyal hayata, toplumun da engellilere adaptasyonunun sağlanması amacıyla bilinçlendirme seminerlerine başlandı.

Esenler Belediyesi ve Esenler Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle hayata geçirilen “Engelsiz Esenler Buluşmaları” projesi kapsamında ilçedeki okullarda eğitim- öğretim gören öğrencilere yönelik; engellilerin sosyal hayata, toplumun da engellilere adaptasyonunun sağlanması amacıyla bilinçlendirme seminerlerine başlandı.

Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen seminerin üçüncüsüne Esenler Hasip Dinçsoy İlköğretim Okulu ve Kazım Karabekir İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencileri katıldı. Proje Koordinatörü ve Esenler Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi sorumlusu Ramazan Çuğlan’ın verdiği seminerde, öğrenciler engellilerle nasıl iletişim kurmaları konusunda bilgilendirildi. Seminerde, “Engelsiz Esenler Buluşmaları” projesi hakkında öğrencilere bilgi veren Çuğlan, Esenler’de yaşayan engellilerle ilgili olumlu engelli algısını ve kültürünü yerleştirmek istediklerini anlatarak, bu anlamda kamuoyunun desteğinin çok önemli olduğunu belirtti. Türkiye nüfusunun yüzde 12, 29’unun engelli olduğunu kaydeden Çuğlan, engellilerin sosyal hayat içinde var olması için engellilerin hem kendilerinin hem de toplumun bilgilendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Sahnede uygulamalı eğitimEngellilerin hayata daha sıkı tutunması için öğrencilere de büyük görevler düştüğünü anlatan Çuğlan, her insanın 80-90 yaşlarına geldiğinde engelli olacağına dikkat çekerek, yaşadığımız süre içinde engellilere yönelik özen gösterilmesi gereken konuları dile getirdi. Doğuştan ve sonradan bir kaza sonucu engelli olan bireyleri topluma kazandırmak için onlara ilgi ve hoşgörüyle yaklaşılmasının önemli olduğunu söyleyen Çuğlan, “Onları dışlamamalı, onları topluma kazandırmalıyız” dedi.Öğrencilerin büyük bir ilgiyle dinlediği seminerde Çuğlan, zaman zaman öğrencilere de sorular sorarak, engellilik hakkında bilinmesi gereken noktalara ışık tuttu. Ortopedik, işitsel, zihinsel, görme ve süregen engel hakkında bilgiler veren Çuğlan, sahneye 4 öğrenci çıkararak görme engelli bir vatandaşa nasıl yardım edilebileceği konusunda öğrencilere uygulamalı eğitim de verdi.Çuğlan, zihinsel engellilerin hareketleriyle dalga geçilmemesi konusunda öğrencileri uyararak, “Onlarla dalga geçmeyin. Onları anlamaya çalışın” dedi. Kamuoyunda pek bilinmeyen süreğen engel türü hakkında da öğrencileri bilgilendiren Çuğlan, süreğen engelin kişinin çalışma kapasitesi ve fonksiyonunu engellemeye neden olan sürekli bakım ve tedavi gerektiren bir hastalık olduğunu anlattı.

30 Mayıs’ta Lise öğrencilerine Seminerde öğrencileri, engelli olup da halkı suistimal etmeye çalışan dilencilere karşı uyaran Çuğlan “Anne- babanızın sizlere verdiği harçlıkları dilencilere kaptırmayın. Onları zengin etmeyin” dedi. Engelsiz Esenler Buluşmaları projesi kapsamında okullara verilen seminerler, 30 Mayıs 2011 tarihinde İbrahim Turan Lisesi ve Atışalanı Lisesi’yle devam edecek.

Farkındalık bilinci geliştirilecekProje ile Esenler`de bulunan tüm ilköğretim, lise ve dengi okullar ile üniversite ve toplumu oluşturan organların tamamına farkındalık söylemleri ile ulaşmak hedefleniyor. Esenler sınırları içindeki okullarda başlayan ve daha sonra kamu kurum personeline yönelik yürütülecek olan proje ile özürlülerle ilgili sivil toplum kuruluşlarına, kamu kurum ve kuruluşlarına, işadamlarına, öğretmenlere, din görevlilerine, resmi kurum ve kuruluş personeli ve idarecilerine, teknik ve mimari düzenlemelerde bulunan birimlere, toplu taşıma hizmetleri veren kurum ve kuruluşlara, meslek odalarına, işyeri sahiplerine ve taksicilere engellerle ilgili farkındalık bilincini geliştiren seminerler, toplantılar, paneller ve sunumlar yapılacak.

Diğer Haberler