Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 10 Mayıs 2013

ABONE OL

Engellilerin Teskere Gururu

Esenler Belediyesi, Engelliler Haftası nedeniyle 10 engelli genci, bir günlüğüne peygamber ocağına gönderdi. Askeri üniformaları giyen engelliler, Hasdal Askeri Kışlası'nda askerlik yapıp terhis belgesi aldılar.

Esenler Belediyesi, Engelliler Haftası nedeniyle 10 engelli genci, bir günlüğüne peygamber ocağına gönderdi. Askeri üniformaları giyen engelliler, Hasdal Askeri Kışlası’nda askerlik yapıp terhis belgesi aldılar.

Esenler Belediyesi, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle ilçede çeşitli etkinlikler düzenledi. Bu etkinlikler çerçevesinde ilçede yaşayan 10 engelli genç, Hasdal Askeri Kışlası 6. Piyade Alayı’nda bir günlük “temsili askerlik” görevlerini yerine getirerek teskere aldı. Kanun gereği silah altına alınmaları mümkün olmayan engellilerin bu hizmeti sembolik olarak yerine getirebilmelerini sağlamak amacıyla Engelliler Haftası’nda düzenlenen “temsili askerlik” bir çok engelliye ve ailesine büyük gurur ve onur yaşattı. 10’u Esenler’den olmak üzere İstanbul’un değişik ilçelerinden toplam 337 engelli, sabah saatlerinde, Hasdal Askeri Kışlası 6. Piyade Alayı’na geldi.

BELEDİYE ÖNÜNDEN UĞURLANDILAR

Esenler Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü, Avrupa kıtasındaki tüm engelli askerlere kına gecesi düzenlemesinin ardından, 10 engelli Mehmetçiği askere Belediyenin önünde düzenlediği davul-zurnalı törenle uğurladı. Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya ve Sosyal Yardım İşleri Müdürü Özcan Hamza engelli gençlerle birlikte halaylar çekerek askere uğurladı. Burada bir konuşma yapan Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya, “Biz bu vatanı bir günlüğüne de olsa sizlere emanet ediyoruz. Sizin sayenizde bu vatana namahrem eli değmeyecek. Selametle gidin, selametle gelin” diye konuştu. Eyüp’teki Hasdal Askeri Kışlası 6. Piyade Alayı’na aileleriyle birlikte gelen engelli Mehmetçikler ile ailelerin sevinçleri gözlerinden okunurken, mutlu ve heyecanlı oldukları gözlendi. Engelliler, ilk olarak künyelerini alırken, daha sonra askeri elbiselerini giydiler. Kışla gezisi sırasında engeliler ve aileleri tanklar önünde, askeri elbise içerisinde hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmediler. Kışlanın tanıtılmasının ardından, selam verme ve yürüyüş gibi askerliğin temel eğitimlerini alıp silah tutan engelliler, öğleden sonra da düzenlenen yemin törenine katılıp yemin ettiler. “Ömür boyu askerlik yapmak istiyorum” diyen engelli askerler, “Çok heyecanlı ve mutluyuz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştular. Tören, engelli Mehmetçiklere terhis belgesi verilmesiyle sona erdi.

 

 

 

Diğer Haberler