Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 26 Şubat 2014

ABONE OL

Engellilerin İstiklâl Marşı Yarışı

Esenler Belediyesi ile İSEM’in ortaklaşa düzenlediği “İstiklâl Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması”nda yüzlerce engelli, milli marşımızı coşkulu bir şekilde okudu.

Esenler Belediyesi ile İSEM’in ortaklaşa düzenlediği “İstiklâl Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması”nda yüzlerce engelli, milli marşımızı coşkulu bir şekilde okudu.

Esenler Belediyesi, İBB İstanbul Engelliler Merkezi Müdürlüğü (İSEM) ile ortaklaşa engellilere yönelik “İstiklâl Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması” düzenledi. Milli şair Mehmet Âkif Ersoy’un yazdığı ve 12 Mart 1921 tarihinde TBMM tarafından ulusal marşımız olarak kabul edilen İstiklâl Marşı’nın kabulünün 93. yıldönümünde İstanbul’daki yüzlerce engelli çocuk ve genç milli marşımızı seslendirdi.

12 MART’TA ÖDÜLLENDİRİLECEKLER

Yaşları 10 ile 25 arasında değişen 550 engellinin katıldığı yarışmanın İstanbul Anadolu ve Avrupa Yakası elemeleri geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Anadolu Yakası elemelerinin Tuzla’da, Avrupa Yakası elemelerinin ve büyük finalin Esenler’de gerçekleştiği yarışma, 6 kategoride düzenlendi. Engel gruplarına göre; görme, zihinsel, ortopedik, otizmli, işitme (işaret dili) ve işitme (sesli okuma) kategorilerinde 4’er kişilik jüri üyeleri karşısında İstiklâl Marşı’nı okuyan engellilerden 70’i finale kaldı. Yarışmada dereceye girenler, jürinin değerlendirmeleri sonucu 12 Mart Çarşamba günü Esenler’de düzenlenecek özel bir programla ödüllendirilecek.

AİLELER GURURLU

Esenler Belediyesi Sabri Ülker Gençlik Merkezi ve Esenler Belediyesi Yavuz Selim Halk Kütüphanesi’nde final günü İstiklâl Marşı’nı bir kez daha seslendiren engelliler oldukça heyecanlıydı. Aileleriyle birlikte Esenler’e gelen jüri karşısında milli marşımızı seslendirdi. Duygu dolu anların yaşandığı yarışmada engelli aileleri de oldukça gururluydu.

DONUKLUĞUNU KIRDI

18 yaşındaki otizmli Rabia Aytek’in annesi Canan Aytek, kızının böyle bir yarışmada yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Rabia, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzik Bölümü’ne (Piyano – Gitar) kabul edilen tek otizmli genç. O’nun başarıları bizi gerçekten çok mutlu ediyor. Bunun yanı sıra İstiklâl Marşı’nı böyle güzel şekilde okuması ayrı bir gurur vesilesi. Heyecanla, şevkle okuduğu İstiklâl Marşı’yla yaptığı jest ve mimiklerle otizmlilerin o donukluğunu kırmayı da epey başardı” diye konuştu.

Diğer Haberler