Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 10 Mayıs 2012

ABONE OL

Engellilere Coşkulu Kutlama

“Engelliler Haftası” Esenler’de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlamalar çerçevesinde engellilerin ellerinde pankartlarla Dörtyol Meydanı’nda yaptığı yürüyüş dikkat çekti.

“Engelliler Haftası”  Esenler’de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlamalar çerçevesinde engellilerin ellerinde pankartlarla Dörtyol Meydanı’nda yaptığı yürüyüş dikkat çekti.

Ülkemizin her köşesinde çeşitli programlarla kutlanan Dünya Engelliler Haftası, Esenler’de de büyük bir coşkuyla kutlandı. 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikler, Nene Hatun Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreniyle başladı. Törene; Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Özcan Hamza, Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan, Esenler İlçe Emniyet Müdürü Murat Şahin, Esenler Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Ali Şimşek, Esenler Dernekler Federasyonu (ESDEF) Başkanı Ömer Savaş, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda engelli katıldı. Çelenklerin konulmasının ardından program, engellilerin Esenler Zihinsel Engelli Derneği Mehter Takımı ve protokol eşliğinde Dörtyol Meydanı’ndaki kortej yürüyüşü ile devam etti. Yürüyüşte, ellerinde  “Her insan bir engelli adayıdır”, “Engelliler yardıma değil, şefkate muhtaçtır”, “Sessizliğimize kulak verin” gibi yazılı pankartlar taşıyan engelliler, hep birlikte Engelliler Haftası’na dikkat çekti. Yürüyüşün sonunda Dörtyol Meydanı’na ulaşan engelliler, Esenler Kaymakamlığı tarafından düzenlenen Engelliler Haftası Kutlama programına katıldılar.

ÇUĞLAN: ENGELSİZ YARINLARA  İNANCIMIZ TAM

Programın açılış konuşmasını yapan Esenler Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Ali Şimşek, engellilerle ilgili Esenler’de böyle bir program düzenlenmesinden çok mutlu olduğunu dile getirdi. Şimşek’in ardından konuşan Esenler Belediyesi Engelliler Koordinasyonu Başkanı Ramazan Çuğlan, Engelliler Haftası’nın Türkiye’deki engellilerle ilgili duyarlılığı geliştirmek ve empati kurmak anlamında önemli bir hafta olduğunu belirtti. Çuğlan, “Engelsiz yarınların, engelsiz bir Türkiye’nin oluşacağına inancımız tam” dedi.  Engellilerle ilgili ülkemizde yapılan çalışmaların her geçen gün artarak devam ettiğine dikkat çeken Çuğlan, bu konuda engellilerin ailelerinin daha fazla bilinçlendirmesinin gerekli olduğunu söyledi. Esenler Belediyesi’nin engellilere yönelik hayata geçen çalışmaları anlatarak konuşmasına devam eden Çuğlan, prestij caddeler projesine dikkat çekerek ana arterlerin engellilere uygun hala getirildiğini vurguladı.

ENGELLİLERİ HER ZAMAN HATIRLIYORUZ

Çuğlan’ın ardından kürsüye gelen Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu da Engelliler Haftası olması sebebiyle ilçede bir hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenleneceğini söyledi. Engellileri sadece yılın belli günlerinde değil her zaman hatırladıklarını ve onlara destek olduklarını belirten Madenoğlu, “Engellileri sadece bugünlerde hatırlıyoruz gibi bir anlam çıkarılmamalı. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarını senenin bütün günlerinde düşünüyoruz. Onlar bilsinler ki devletimiz ve halkımız daima siz engelli ve engelli ailelerinin yanındadır” dedi. Esenler’de 3 yıl önce engellilerin dışarıya çıkmaya endişe ederken ve engelliliğini bir mahcubiyet vesilesi olarak görürken,  şimdi engellilerin toplumun her alanında olduğunu dile getiren Madenoğlu, bugün artık Esenler’de zihinsel engellilerden oluşturulmuş bir mehter takımının bile olduğuna dikkat çekti. Toplumun geliştikçe ve sorunlara sahip çıkıldıkça engellilerin daha mutlu bir şekilde yaşayacağını söyleyen Madenoğlu, bu konuda herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini ifade etti.

ENGELLİLERE ÖZEL KONSER

Madenoğlu’nun konuşmasının ardından program, kendisi de bedensel engelli olan sanatçı Mustafa Oğul’un ve ekibinin verdiği konserle devam etti. Konsere büyük ilgi gösteren engelliler, söylenen türkülere hep birlikte alkışlarla eşlik etti.

Diğer Haberler