Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 2 Nisan 2013

ABONE OL

Engelliler ‘yıldız’ı Gördü

Esenler Belediyesi’nin Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim ve Bilişim Teknolojileri Kulübü Üyesi öğrencileriyle birlikte hayata geçirdiği çalışma ile ortopedik engelliler, bilgisayar kullanmayı öğreniyor.

Esenler Belediyesi’nin Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim ve Bilişim Teknolojileri Kulübü Üyesi öğrencileriyle birlikte hayata geçirdiği çalışma ile ortopedik engelliler, bilgisayar kullanmayı öğreniyor.

 Esenler Belediyesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim ve Bilişim Teknolojileri Kulübü üyesi öğrencileriyle birlikte, Esenler’deki ortopedik engelli bireylere temel bilgisayar eğitimi vermeye başladı.

Engellileri evlerinden çıkarak onlara üniversite ortamında temel bilgisayar eğitimi vermeyi hedefleyen proje kapsamında, engelliler bilgisayar teknolojisinin temel kavramlarını kullanarak temel seviyede bilgisayar kullanmayı ve bilgisayar donanımlarını öğreniyor. Eğitimin yanı sıra çeşitli sosyal etkinliklere de katılma fırsatı bulan engellilere üniversiteye ulaşımları konusunda Esenler Belediyesi destek oluyor.

ÜNİVERSİTEDE EĞİTİMİ ALMAK ÇOK FARKLIKursa katılan öğrencilerden Necmettin Yalın,  Yıldız Teknik Üniversitesi’nde bilgisayar eğitimi görmekten dolayı çok mutlu olduğunu söyleyerek,  “Bilgisayar programları öğreniyoruz. Genel anlamda da bilgisayar nasıl kullanılır onu öğreniyoruz.  Öğrenirken de hocalarımız sayesinde eğleniyoruz. Hocalarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.  Bilgisayar kursuna daha önce gittiğini ama kendisi için üniversite ortamında bilgisayar eğitimi almanın çok farklı olduğunu söyleyen Yunus Emre Akarsu da, “Burada hocalarımız her şeyi bize net olarak gösteriyorlar. Çok ilgileniyorlar. Çeşitli faaliyetler de yapacakmışız. Ben emeklerinden dolayı onlara çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

SADECE BİLGİSAYAR EĞİTİMİ DEĞİLProjeye öncülük eden Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim ve Bilişim Teknolojileri Kulübü üyelerinden Alper Görür de şöyle konuştu:“Engellileri hayatın içinde katma konusunda daha çok çalışmak istiyoruz. Engellilerin üniversitesi ortamını, burada neler yaşandığını görmelerini istedik. ‘Ben de üniversite okuyabilir miyim?’ diye düşünmelerini amaçlıyoruz.  Arkadaşlar bu konuda birkaç eğitim almışlar zaten. Bizler de öğrendiklerini bir taraftan hatırlatıyoruz, bir taraftan da yeni bilgiler öğretiyoruz. Sadece bilgisayar eğitimi vermekle kalmayacağız, sosyal ortamlarda daha rahat iletişim kuramları için çeşitli etkinlikler de düzenleyeceğiz.”

MUTLU GÖRMEK BİZİ DE MUTLU EDİYOREsenler Belediyesi olarak, Esenler’de yaşayan engellileri çok önemsediklerini söyleyen Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Özcan Hamza da, “Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim ve Bilişim Teknolojileri Kulüp üyesi öğrenci kardeşlerimizin başlatmış olduğu bu projeye destek olmaktan son derece mutluyuz. Engelli kardeşlerimiz burada üniversite öğrencileriyle aynı ortamı paylaşarak, bilgisayar eğitimi alıyorlar. Arkadaşlarımız da üniversitede kurs görmekten çok mutlu. Onları mutlu görmek bizi de mutlu ediyor. Proje kapsamında sadece kurs görmekle kalmayıp, sosyal etkinliklere de katılarak üniversite öğrencileri ile bir arada olacaklar” diye konuştu.

 

Diğer Haberler