Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 9 Mayıs 2013

ABONE OL

Engelli Askerlere Kına Gecesi

Engelliler Haftası kutlamaları çerçevesinde İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki yaklaşık 300 engelli asker adayı için Esenler’de bir kına gecesi düzenlendi. Protokol üyeleri askerlerin kınalarını yakarken, gecede duygu dolu anlar yaşandı.

Engelliler Haftası kutlamaları çerçevesinde İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki yaklaşık 300 engelli asker adayı için Esenler’de bir kına gecesi düzenlendi. Protokol üyeleri askerlerin kınalarını yakarken, gecede duygu dolu anlar yaşandı.Fiziksel ve zihinsel engelleri nedeniyle yaşıtları gibi askere gidemeyen engelli gençler,  temsili olarak vatani görevlerini yerine getirmek için kına gecesinde bir araya geldi.Esenler başta olmak üzere Bağcılar, Bahçelievler, Bayrampaşa, Fatih, Güngören, Büyükçekmece, Kâğıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri ilçelerindeki engelli merkezlerinden de 300 engelli gencin aileleri ile birlikte katıldığı program, Esenler Dörtyol Meydanı’nda gerçekleşti.

Esenler Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Engelliler Merkezi (İSEM) ve İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki ilçelerde faaliyet gösteren engelli derneklerinin ortaklaşa düzenlediği programda,  engelli gençler davul zurna eşliğinde askere yolcu edildiler.  ‘Asker Uğurlama Töreni’ne; Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Merkezi Müdürü Bekir Köksal, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya, Esenler Belediyesi Genel Koordinatörü Mehmet Çelik, AK Parti Esenler İlçe Kadın Kolları Başkanı Meryem İnat, Esenler Dernekler Federasyonu Başkanı (ESDEF) Süleyman Kahveci, Belediye Meclis Üyeleri, Birim Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları’nın temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Engelliler Merkezi (İSEM)’nin söylediği şarkı ve türkülerle başlayan programda; ilk konuşmayı İSEM Müdürü Bekir Köksal yaptı. Köksal, engelli vatandaşlar için en büyük sorunun farkındalık sorunu olduğunu söyleyerek, 1 gün de olsa engelli gençlere askere gitme zevkini yaşatmayı hedefledikleri için bu tür programları düzenlediklerini belirtti.O MEHMETÇİKLER İLE GURUR DUYABİLİRSİNİZ

Programda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da, ülkemizde kızlara gelin olduklarında erkeklere de askere uğurlandıklarında kına yakıldığını hatırlatarak “Çünkü biliriz ki, bizim askerimiz askere giderken 2 şeyi düşünür; bu topraklar uğruna şehit olmak ya da bu toprakların hiçbir santimine asla ve kat’a namahrem eli dokundurmamak. Bunun için bugün engelli kardeşlerimizin kına gecesinde, onları askere uğurlayacağımız yemin töreninden önce İstanbul’un Esenler’inde, İstanbul’un Esenlik şehrinde bu kardeşlerimizi kına yakarak askere uğurlayacağız” diye konuştu. En büyük mutluluklardan birinin, çocuklarını askere gönderen anne babaların mutluluğu olduğunu belirten Göksu, “Evlatlarınız yarın o asker elbisesini giyecekler, Mehmetçik olacaklar, o Mehmetçikler ile gurur duyabilirsiniz” dedi.KÖTÜ HESAP DÖRTYOL MEYDANI’NDAN DÖNER

Göksu, konuşmasının sonunda “Bu askerlerimizi askere gönderirken herkesin bilmesi gereken bir şey var ki, o da şu; bu toprağın engellisi ya da engelsizi, bu toprak üzerinde kim ki bir hesap yapıyorsa, kim ki bu toprakta bir bozgunculuk yapmaya çalışıyorsa ilk karşısına dikilecek olan engelli Mehmet, engelli Ahmet, engelli Hasan olacaktır Allah’ın izniyle. Bunun için kötü hesap yapanlar, boşuna hesap yapmayın. Bu hesap Bağdat’tan değil, Esenler’in Dörtyol Meydanı’ndan geri dönecek Allah’ın izniyle” şeklinde konuştu. Göksu, yardımlarından dolayı başta İSEM’e ve Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne şükranlarını ileterek, programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Programda son konuşmayı yapan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu da, engelli vatandaşları sembolik de olsa askere göndermenin çok mukaddes bir amacı olduğunu belirterek, ailelerin de bu mutluluğu yaşamasının önemli olduğunu kaydetti.KINALAR PROTOKOLDEN

Program, protokol konuşmalarının ardından engellilerden oluşan ‘Çekmece’nin Yıldızları’ grubunun söylediği türküler eşliğinde yapılan asker eğlencesi ile devam etti. Davul zurna eşliğinde aileleri ile karşılıklı dans eden asker adayları, gönüllerince eğlendiler. Sıra kına yakma törenine geldiğinde ise alanda duygu dolu dakikalar yaşandı. Protokol üyelerinin masalara dizilen kınaları türküler eşliğinde askerlerin ellerine yakmasıyla, aileler de gözyaşlarını tutamadı.

Askerlerin protokol ile hatıra fotoğrafı çektirmesinin ardından Eski Din Görevlisi Fahri Vaiz, gençlerin asker duasını yaptı ve meydanı dolduran vatandaşlardan şehitlerimizin ruhları için birer Fatiha da okumalarını istedi. Program, kınalı elleriyle asker selamı da veren Mehmetçikler’in, vatan borcunu ödemenin haklı gururuyla aileleri ile karşılıklı oyunlar oynamalarının ardından atılan ‘En büyük asker, bizim asker!’ sloganlarıyla sona erdi.HAKLI BİR GURUR YAŞIYORLARDown sendromlu oğlu Güngör’ün asker olacağı için gözlerindeki mutluluğu gördüğünü söyleyen anne Şaziye Aktaş, “Belediyemiz çocuğumun tıraşını da ediyor, her zaman bir ihtiyacı olup olmadığını da soruyor. Allah bu programı ve bu hizmetleri sunan herkesten razı olsun” diye konuştu.“Vatanımı, milletimi, bayrağımı koruyacağım için çok mutluyum” diyen epilepsi hastası Volkan Çakır da, hep bugünü beklediğini ve sonunda dileklerinin kabul olduğunu belirtti.

Diğer Haberler