Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 9 Ocak 2014

ABONE OL

Engellerini Tiyatroyla Aşıyorlar

Esenler’de yaşayan engelliler, engellerini tiyatro oynayarak aşıyor. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da, fırsat buldukça provaları esnasında engellileri yalnız bırakmıyor.

Esenler’de yaşayan engelliler, engellerini tiyatro oynayarak aşıyor. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da, fırsat buldukça provaları esnasında engellileri yalnız bırakmıyor.

Esenler’de yaşayan engelliler, engellerini tiyatro oynayarak aşıyor. Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, 2.’sini düzenlediği tiyatro kursuyla engellileri sosyal hayatın içine çekmeyi ve adaptasyonlarını artırmayı amaçlıyor. Yaşları 17 ile 30 arasında değişen ve aralarında zihinsel, bedensel ve görme engelli 15 gencin bulunduğu kursta, 10 gönüllü de engelli arkadaşlarına destek olarak onlarla birlikte eğitim alıyor. Engelliler, Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda her hafta Salı ve Çarşamba günleri toplamda 6 saatlik bir eğitimden geçiyor. Tiyatrocu Bekir Koşak tarafından verilen eğitimler, 2012 yılının Kasım ayında başladı. Engelli tiyatrocular, her yıl 10 – 16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Engelliler Haftası’nda yapacakları gösteriyle tüm hünerlerini sergileyecek.

BAŞKAN’DAN BÜYÜK SALON SÖZÜ

Oldukça neşeli bir ortamda geçen eğitimlerin kendileri için çok faydalı olduğunu söyleyen engelliler, “Burada aldığımız eğitimle hem zamanımız güzel geçiyor, hem de hayalini kurduğumuz tiyatroculuğa bir adım daha yaklaşıyoruz. Bize tiyatro sahnesinde bulunma fırsatı sağlayan herkese teşekkürler” diye konuştu. Her zaman engellilerin yanında olan ve onlarla birlikte yürüyen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da, fırsat buldukça provaları esnasında engellileri yalnız bırakmıyor. Göksu, engellilerle tek tek sohbet ediyor ve onlara hayallerinden asla vazgeçmemelerini öğütlüyor. Toplum olarak engellilere her zaman destek olmak gerektiğini kaydeden Göksu, “Engellilerimizin ne önünde, ne de arkasında durmalıyız. Onları hayallerine ulaştıracak bu yolda yanlarında yer alıp, birlikte yürümeliyiz” dedi. Esenler’de yeni açılacak kültür merkezleriyle tiyatroya da büyük yatırım yaptıklarını dile getiren Göksu, “Engelli kardeşlerimiz inşallah burada aldıkları eğitimleri açacağımız kültür merkezlerimizde daha büyük ve daha konforlu salonlarda, aileleri ve sevdikleri için sergileyecekler. Bu kardeşlerimizin ve ailelerinin yüzlerinde tebessüme sebep olmak bizim için heyecan verici” diye konuştu.

Diğer Haberler