Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 3 Mart 2014

ABONE OL

Engelleri Tiyatro ile aştılar

Esenler Belediyesi Sosyal Yardım Müdürlüğü desteği ile kurulan 25 kişilik Benim Dünyam Rengarenk Tiyatro Grubu’nun 15’i engelli oyuncu. 14-74yaş aralığındaki oyunculardan oluşan engelliler, “Tiyatro sayesinde engellerimizi aştık. Hayatın farkına vardık” diyor.

Esenler Belediyesi Sosyal Yardım Müdürlüğü desteği ile kurulan 25 kişilik Benim Dünyam Rengarenk Tiyatro Grubu’nun 15’i engelli oyuncu. 14-74yaş aralığındaki oyunculardan oluşan engelliler, “Tiyatro sayesinde engellerimizi aştık. Hayatın farkına vardık” diyor.

Emine, Murat, Atilla, Fatma, Mustafa, Türkan, Şerife, Kader, Sercan… İsimleri, memleketleri, yaşları, meslekleri, hemen her şeyleri farklı. Onların ortak özelliklerinden birisi; her birinin engelli olması. Engelleri bile farklı. Zihinsel engeli olan da var, ortopedik engeli olan da. Görme sıkıntısı yaşayan da var, duyma rahatsızlığı olan da. Kimisi bankacı, kimisi öğretmen, kimisi öğrenci, kimisi ev hanımı. Yaşı 14 olup gençliğinin baharında olanı da var, 74 yaşla sonbaharını yaşan da… Onların ikinci bir ortak özelliği; tiyatroyu çok sevmeleri ve “Benim Dünyam Rengarenk Tiyatro Grubu”nda buluşmaları.

Projenin mimarı Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Özcan Hamsa ve yine Esenler Belediyesi çalışanı Bekir Koşak. 2010 yılından beri Esenler Sanat Evi (ESEV) başta olmak üzere çeşitli sanat kurslarında tiyatro eğitimi alan ve “Düğün yada davul”, “Erkeğe Şiddet”, “Çanakkale Geçilmez”, “Keşanlı Ali” başta olmak üzere bir çok tiyatro oyununda rol alan Bekir Koşak’yönetiminde yaklaşık 5 aydır çalışmalarını sürdüren Benim Dünyam Rengarenk Tiyatro Grubu, sıkı bir çalışma sonunda bugün artık 4 farklı oyunu başarılı ile oynayabilir duruma geldi.

İLK SAHNE İLK HEYECAN

Bazıları belediye çalışanı olmak üzere hiçbir engeli olmayan 10 tiyatro gönüllüsünün de katılmasıyla grubun sayısı 25’e çıkan Benim Dünyam Rengarenk Tiyatrosu, ilk oyunlarını Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda Esenler halkına oynadı. “Mozart”, “Şifacı Dede”, “Adil Bakkal”, ve “Tirat” adlı oyunları başarı ile oynayan grup, izleyiciden tam not aldı. Usta tiyatro sanatçılarına taş çıkaran engelli oyuncular, bazı oyunlarında izleyicileri kahkahaya boğarken, bazı oyunlarında düşündürdü, bazılarında da hüzne boğdu.

EV HAPSİNDEN KURTULDUK

Kendilerine imkanlar sunulunca neler başarabileceklerini gösteren ve dünyalarını nasıl renklendirdiklerini ispatlayan engelli tiyatrocuların bir çoğu, “Bu grubu kurmadan önce evimize mahkumduk. Canımız hiç dışarı çıkmak istemiyordu. Ancak şimdi güzel bir arkadaş grubu oluştu. Tiyatro çalışmalarını ve prova günlerini iple çekiyoruz. Artık eve girmek istemiyoruz. Bize bu imkanı sunan başta Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu olmak üzere bütün belediye çalışanlarına teşekkür ediyoruz” dediler.

TEBESSÜM VE DUALARI YETER

Oyun sonunda tiyatro ekibi ile sahnede tiyatro ekibi ile birlikte fotoğraf çektiren Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Özcan Hamza, “Yaşlılar, kimsesizler, yetimler ve engelliler gibi gruplara karşı Belediye Başkanımızın özel bir hassasiyeti var. Onun talimatları doğrultusunda bu gruplara özel hizmetler üretmeye çalışıyoruz. Engelli kardeşlerimizden gelen böyle bir talebi yerine getirdik, her türlü imkanlarını sağladık ve bugün ne kadar güzel bir iş yaptığımıza hep birlikte şahit olduk. Kendileri bu güzel çalışmayı sürdürdükçe biz onların destekçisiyiz. Onların tebessümü ve duası bize yeter. Bekir Hocamız başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum” dedi.

Diğer Haberler