Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 18 Kasım 2015

ABONE OL

Engelleri Birlikte Aşıyorlar

Esenler Belediyesi'nin hayata geçirdiği "Engelleri Birlikte Aşalım" projesi kapsamında görme engelli Vedat Toycu, öğrencilere engelli bireylere nasıl davranılması gerektiğini anlattı.

Esenler Belediyesi’nin hayata geçirdiği “Engelleri Birlikte Aşalım” projesi kapsamında görme engelli Vedat Toycu, öğrencilere engelli bireylere nasıl davranılması gerektiğini anlattı.

Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün “Engelleri Birlikte Aşalım” projesi kapsamında her yıl gerçekleştirdiği seminerlerin ilkini Devran Koleji ‘nde düzenledi. Görme engelli Vedat Toycu, öğrencilere engellilere nasıl davranılması gerektiğini anlattı.

SADECE DOĞUŞTAN DEĞİL

Engelli bilincini gençlere aşılama ve toplumun engellilere adapte olmaları amacıyla düzenlenen seminerde Toycu, öğrencilere çevrelerindeki veya sokakta karşılaştıkları engelli vatandaşları nasıl yönlendirmeleri gerektiğini uygulamalı olarak anlattı. Kendisinin 26 yaşında görme kaybı yaşadığını, 30 yaşında da gözlerinin tamamen kapandığını belirten Toycu, “İnsanlar farklı yaşlarda sigara, alkol, trafik kazası gibi çeşitli nedenlerden dolayı da engelli kalabilirler. Yani engel yalnızca doğuştan gelmez” dedi.

ÖĞRENCİDEN YARDIM İSTEDİ

Soru – cevaplarla ilerleyen seminerin sonunda öğrencilerin talebi üzerine engellilerin kendi aralarında nasıl anlaştıklarını gösteren Toycu, seminere katılan bir öğrencinin kendisini karşıdan karşıya geçirmesi için yardım etmesini isteyerek seminerini sonlandırdı.

Proje kapsamında 20 okulda seminer gerçekleşecek.

Diğer Haberler