Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 25 Aralık 2014

ABONE OL

Engeller Aşılsın Diye…

"Engelleri Birlikte Aşalım" projesi kapsamında görme engelli Vedat Toycu, Amiral Vehbi Ziya Dümer Anadolu Lisesi öğrencilerine engellilere nasıl davranmaları gerektiğini uygulamalı şekilde anlattı.

“Engelleri Birlikte Aşalım” projesi kapsamında görme engelli Vedat Toycu, Amiral Vehbi Ziya Dümer Anadolu Lisesi öğrencilerine engellilere nasıl davranmaları gerektiğini uygulamalı şekilde anlattı.

Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün “Engelleri Birlikte Aşalım” projesi kapsamında her yıl gerçekleştirdiği seminerlerin ikincisi Amiral Vehbi Ziya Dümer Anadolu Lisesi’nde düzenlendi. Öğrencilere engellilere nasıl davranılması gerektiğini, kendisi de görme engelli olan Vedat Toycu anlattı.

SADECE DOĞUŞTAN DEĞİL

Engelli bilincini gençlere aşılama ve toplumun engellilere adapte olmaları amacıyla düzenlenen seminerde Toycu, öğrencilere çevrelerindeki veya sokakta karşılaştıkları engelli vatandaşları nasıl yönlendirmeleri gerektiğini uygulamalı olarak anlattı. Kendisinin 26 yaşında görme kaybı yaşadığını, 30 yaşında da gözlerinin tamamen kapandığını belirten Toycu, “İnsanlar farklı yaşlarda sigara, alkol, trafik kazası gibi çeşitli nedenlerden dolayı da engelli kalabilirler. Yani engel yalnızca doğuştan gelmez” dedi.

ÖĞRENCİDEN YARDIM İSTEDİ

Soru – cevaplarla ilerleyen seminerin sonunda öğrencilerin talebi üzerine engellilerin kendi aralarında nasıl anlaştıklarını gösteren Toycu, seminere katılan bir öğrencinin kendisine sahneden inmesi için yardım etmesini isteyerek seminerini sonlandırdı.

Proje kapsamında Esenler’de seminerlerin gerçekleşeceği okullar ise şöyle:

Akşemsettin Anadolu İmam Hatip Lisesi Amiral Vehbi Ziya Dümer Anadolu Lisesi Atışalanı Anadolu Lisesi Esenler Güzide Özdilek Anadolu İmam Hatip Lisesi Esenler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Esenler Tuna Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İbrahim Turhan Anadolu Lisesi İbrahim Turhan Çok Programlı Anadolu Lisesi Oruç Reis Anadolu İmam Hatip Lisesi Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Diğer Haberler