Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 12 Aralık 2012

ABONE OL

En Güzel Elbise Eşinizdir

ESAYDAM’ da seminer veren yazar Gülay Atasoy, “İnsanın ruh bedenine giydiği elbise, onun hayat arkadaşıdır” dedi ve evlilik ile aile içi iletişim konusunda dinleyenleri aydınlattı.

ESAYDAM’ da seminer veren yazar Gülay Atasoy, “İnsanın ruh bedenine giydiği elbise, onun hayat arkadaşıdır” dedi ve evlilik ile aile içi iletişim konusunda dinleyenleri aydınlattı.Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Danışma Merkezi’nde (ESAYDAM) düzenlenen programda yazar Gülay Atasoy, evlilik ve aile içi iletişim konusunda salonu dolduran kadınlara seminer verdi. Kur’an’ın eşler için “Sizler birbirinize elbisesiniz” buyurduğunu hatırlatarak konuşmasına başlayan Atasoy, “İnsanın ruh bedenine giydiği elbise, onun hayat arkadaşıdır. Kişiler ruh bedenine giydiği elbisenin içinde rahat etmedikleri için de bugün boşanmalar artıyor” dedi.KİMLER EVLENMEMELİ?Hayatımızı birleştireceğimiz insanı evlenmeden önce iyi araştırmanın ve sorabildiğimiz kadar çok kişiye sormanın evliliğin devamlılığı için çok önemli olduğunu kaydeden Atasoy, kimlerin evlenmemesi gerektiğine de değindi. Peygamber Efendimizin, evini geçindiremeyen kimselerin evlenmemesi gerektiğini söylediği hadis-i şerifi hatırlatan Atasoy, günümüzde kimlerin evlenmesinin uygun olmayacağını ise şöyle sıraladı:“Meslek aşıkları, annelerine bağımlı olan bireyler yani büyüyememişler, rekabetçi ve narsist kişiler, karşısındaki insana hak tanımayan benlikçi kişiler, şiddet yanlıları, alkolikler, hafif meşrepli kadınlar ve hafif meşrepli erkeklerin evlenmemeleri lazım”.

EVLİLİĞİN DEVAMLILIĞI İÇİNEvliliğin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesinin her şeyden önce eşler arasındaki iletişimin sağlıklı olmasına bağlı olduğunun altını çizen Atasoy, eşlerin birbirlerinin sevgi dilini bilmeleri gerektiğini belirterek kendisini dinleyen hanımlara, “Kendi sevdiğiniz şeyi değil, eşinizin sevdiklerini ona sunun. Evlenmeden önce rica ederken, evlendikten sonra emir buyurmayın ve birbirinize saygılı olun” tavsiyesinde bulundu.Günümüzde boşanma olaylarının hızla arttığına dikkat çeken Atasoy, eşlerin boşanmak için değil, evliliği sürdürmek için çaba sarf etmeleri gerektiğini belirtti. Evlilikteki en büyük tehlikelerden birinin tenkit olduğuna değinen Atasoy, özellikle erkeklerin tenkite daha kapalı olduğunu söyledi. Atasoy kadınların, daha geç olgunlaşan eşlerini idare etmelerini ve bu anlamda çınar ağacı gibi koruyup kollayan ve güçlü bir yanlarının olması gerektiğini vurguladı.Atasoy, Kuran’da kadınlara geniş haklar verildiğini ve Allah’ın kadınlara güçlü bir şefkat duygusu verdiğini hatırlattı ve “Bizler bugün Kur’an-ı Kerim’e uygun hareket edersek aile içi huzurumuz da artar” diyerek programını sonlandırdı.

Diğer Haberler