Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Eylül 2021

ABONE OL

İSTANBUL’UN EN GÜVENİLİR İLÇESİYİZ

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı “Malvarlığına Karşı İşlenen Suçlar” ve “Kişilere Karşı İşlenen Suçlar” başlıklı raporunda Esenler, İstanbul’un en güvenli ilçesi olarak kayıtlara geçti.

Esenler İstanbul’un en güvenli ilçesi olduğunu artık Emniyet Müdürlüğü’ün resmi istatistikleriyle de kayıtlara geçirdi.

Belediye Başkanımız M. Tevfik Göksu’nun göreve gelir gelmez, “Esenler en çok kültür üreten ve tüketen ilçe olacak. Ney üfleyen, gitar çalan çocuk suça bulaşmaz” diyerek startını verdiği kültürel çalışmalar, meyvelerini vermeye başladı.

2009’lu yıllarda Esenler, İstanbul’da suç ve suç işleme oranlarının en yüksek olduğu ilçelerden biriyken belediyemizin yürüttüğü bir taraftan sosyal ve kültürel projeler, bir taraftan da kolluk kuvvetlerimizin fedakar çalışmaları sayesinde bu oran sürekli aşağıya düştü. Yaklaşık son 5 yıldır suç ve suç işleme oranlarında İstanbul’un hep son 3 ilçesi arasında yer alan Esenler, artık bu konuda en sonuncu oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün son hazırladığı rapora göre Esenler, İstanbul’da en güvenli ilçe oldu.

İKİ YILIN İLK 6 AYI

Emniyet Genel Müdürlüğü 2020 ve 2021 yılının ilk 6 ayını kapsayan bir rapor hazırladı. 100 bin kişi üzerinden yapılan değerlendirme raporunda, İstanbul’daki ilçeler “Malvarlığına Karşı İşlenen Suçlar” ve “Kişilere Karşı İşlenen Suçlar” diye iki kategoride ela alındı. Dolandırıcılık, hırsızlık ve gasp gibi mal varlığına karşı meydana gelen önemli suçların incelendiği “Malvarlığına Karşı İşlenen Suçlar”da Esenler, 196 olay ve 44 kişi ile sonuncu sırada yer aldı. Başka bir ifade ile İstanbul’un 39 ilçesi arasında en az olayın yaşandığı ilçe oldu. İkinci olan ilçede ise aynı dönemde 345 olay meydana geldi ve toplam 66 kişi bu olaylara karıştı.

Yine 100 bin kişi üzerinden yapılan değerlendirmede bu kez “Kişilere Karşı İşlenen Suçlar”ın oranlarına bakıldı. Konut dokunulmazlığı ihlali, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve cinsel saldırı gibi önemli suçların değerlendirildiği raporda, Esenler yine olay sayısı en az olan içlerin başında yer aldı. Esenler, 1.085 olay ve 208 kişi ile bir başka ilçe ile sonunculuğu paylaşarak güvenlik konusunda en başarılı ilçe olduğunu gösterdi.

DÜNYANIN EN GÜVENLİ İLÇESİ OLACAĞIZ

‘Güvenli Park’, ‘Güvenli Okul’ ve ‘Güvenli Sokak’ olmak üzere 3 aşamadan oluşan ‘Güvenli Şehir Esenler’ projesinin devam ettiğini belirten Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Biz henüz bu projemizi tüm yönleriyle tam aktif hâle getirmeden Esenler, İstanbul’un en güvenli ilçesi oldu. Güvenli Şehir Esenler projemizden bahsederken, ‘İnşallah projemizin tüm adımları tamamlandığında en güvenilir ilçe olacağız. Adım adım bu hedefe yaklaşıyoruz’ dediğimde bazıları buna pek inanmıyordu. Bugün de şunu söylüyorum. Bir taraftan sosyal ve kültürel projelerimizle, bir taraftan da Güvenli Şehir Esenler projemizin tamamlanmasıyla Esenler dünyanın en güvenli şehri olacak. İnternetten ‘dünyanın en güvenli şehri’ aratıldığında karşınıza Esenler çıkacak” şeklinde konuştu.

           

 

Diğer Haberler