Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Şubat 2015

ABONE OL

En Büyük Görev Anne Ve Babanın

Esenler'de düzenlenen “Güvenlik İçin Eğitim” seminerinde konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, uyuşturucu ile mücadelede en büyük görevin anne ve babalara düştüğünü söyledi.

Esenler’de düzenlenen “Güvenlik İçin Eğitim” seminerinde konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, uyuşturucu ile mücadelede en büyük görevin anne ve babalara düştüğünü söyledi.

Esenler Belediyesi, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ve Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı tarafından “Güvenlik İçin Eğitim” semineri düzenledi. Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen seminere Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İstanbul İl Emniyet Müdürü Selami Altınok’un eşi Gülhan Altınok, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı Başkanı Mehmet Duman, Esenler Müftüsü Halil Şekerci, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Seminere veliler ve öğrenciler de yoğun ilgi gösterdi.

İLK KEZ ESENLER’DE

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı Başkanı Mehmet Duman bu semineri İstanbul’un 39 ilçesinde gerçekleştireceklerini ilkini Esenler’de yaptıklarını ve projenin amacının farkındalık yaratmak olduğunu ifade etti.

VİCDAN VE AHLAK ÖĞRETİLMELİ

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da uyuşturucu ile mücadelede ilk görevin polisten önce ailelere düştüğünü ifade etti. Polisin suçluları yakalaması ile bu pisliğin temizlenmeyeceğini belirten Başkan Göksu “İnsanı koruyan en büyük güç vicdandır. Eğer biz insanımıza bunu öğretir yanına da ahlakı taçlandırırsak, birçok şeyi başarmış oluruz. Madde bağımlılığında sadece polisin mücadelesi yetmez. Anne ve babaya büyük görev düşmektedir. Anne baba çocuğuna vicdan ve ahlak eğitimi vermeli çocuk yaşadığı dünyanın bir sonu olduğunu hesap gününün geleceğini bilmeli. Yaptığının günah olduğunu anlamalı. İşte bunu idrak eden çocuk yanlış yapmaktan kaçınır. Bizler çocuklarımızın vicdan ve ahlak sahibi olmasını sağlamalıyız” şeklinde konuştu.

İZİM VERMEYECEĞİZ

Seminere katılım gösteren İstanbul İl Emniyet Müdürü Selami Altınok’un eşi Gülhan Altınok semineri düzenleyenlere ve katılanlara teşekkür ederek “Devlet ve millet işbirliği ile çocuklarımızın geleceğini mahvetmelerine izin vermeyeceğiz” dedi. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu Gülhan Altınok’a “Şehir Şiirleri Antolojisi” ve çiçek takdim etti.

İNTERNETİN ZARARLARINDAN KORUMALI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Emniyet Amiri Özlem Temür seminerin sonunda slayt ve kısa filmler eşliğinde çocukların nelere dikkat etmesi gerektiğini veli ve öğrencilere anlattı. Temür özellikle en büyük sıkıntıların internet yüzünden ortaya çıktığına dikkat çekerek “İnternet hepimizin evinde var. Yararlı olduğu kadar büyük zararları da var. Bizim yapmamız gereken çocuklarımızı internetten uzak tutmak değil onları internetin zararlı bölümlerinden korumaktır” dedi.

ZORLA EVLENDİRME KAÇIRIYOR

Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin kayıp çocuk vakaları olduğuna da dikkat çeken Temür “Yaşı küçük olan çocuklarla, ergenlik çağında olanların kaybolma olayları farklıdır. Yaşı küçük olanlar ailelerin dikkatsizliği sonucu kaybolur. Burada görev aileler düşmektedir. Bunun için çok dikkat edilmelidir. Ergenlikte ise çocuklar sevgisizlik, gönül ilişkisi veya ailelerin zorla evlendirme isteği yüzünden evden kaçabiliyorlar. Bunların olmaması için de çocuklarımıza kaç yaşında olursa olsun gerekli tüm önemi göstermeli onları her zaman korumalıyız” ifadelerini kullandı.

TERAPİ ŞART

Madde bağımlılığı konusuna da dikkat çeken Özlem Temür bu durumda en büyük görevin yine aileye düştüğünü ifade etti. Bağımlılık oluşturan maddelerin tedaviler sonrası tümüyle vücuttan temizlenebildiğini belirten Temür “ Asıl önemli olan bölüm terapi bölümüdür. Uyuşturucu maddeyi vücuttan temizlemek kolay ancak bunu kişinin bir daha istememesi gerekmekte bunun içinde mutlaka kişi terapi görmeli aileler de bu konuda destek vermelidir” dedi.

Diğer Haberler