Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 5 Aralık 2014

ABONE OL

En Büyük Ayet İnsandır

"Mevlana'dan Öğütler" programında konuşan Mutasavvıf - Yazar Fatih Çıtlak, "Yaratılmışlar içinde en büyük ayet insandır" dedi.

“Mevlana’dan Öğütler” programında konuşan Mutasavvıf – Yazar Fatih Çıtlak, “Yaratılmışlar içinde en büyük ayet insandır” dedi.

Mutasavvıf – Yazar Fatih Çıtlak, Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Mevlana’dan Öğütler” programında Esenlerliler ile buluştu. Esenler Belediyesi Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen programa çok sayıda vatandaş katıldı.

İNSAN KENDİNİ OKUYABİLMELİ

“Yaratılmışlar içinde en büyük ayet insandır” diyerek söze başlayan Çıtlak, “Müslümanlar Allah’ın kitabını ve insan ayetini okumakta eksik kalmıştır. İnsan kendini okuyabilmelidir. Kendini okuyamayan insan kainatı da okuyamaz” dedi. Kur’an-ı Kerim’de ayetlerin apaçık olduğunu belirten Çıtlak, “Kur’an tefsiri yapmadan önce kişi kendini bilmelidir, kalpleri açık olmalıdır. Aksi hâlde kendini bilmeyen insan Allah’ın ayetlerini açıklayamaz” diye konuştu.

OLMAK VE GÖRÜNMEK FARKLI

Mesnevi’de yaklaşık 3 bin ayet tefsiri olduğunu söyleyen Çıtlak, Mevlana’nın “Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol” sözüne dikkat çekti. Çıtlak, “Burada olmak ve görünmek durumu farklıdır. Allah seni insan olarak görünmen için yarattı. İnsan olduğunu hatırla da ona yakışır şekilde davran” dedi.

ÂLİMLİK TARİFİ DEĞİŞTİ

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.a.v.) ile birlikte âlimlik tarifinin değiştiğini söyleyen Çıtlak, “Efendimiz’in gelişiyle birlikte âlimlik tarifi değişti. Efendimiz’i iyi bilen adam âlimdir. Âlimlikten kastımız O’nun geliştirdiği Allah sevgisini bilmektir” şeklinde konuştu.

HER AY DÜZENLENİYOR

Çıtlak programın sonunda dinleyenlerin sorularını da cevapladı. “Mevlana’dan Öğütler” programı, her ay Esenler Belediyesi Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

Diğer Haberler