Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Kasım 2012

ABONE OL

Emelinizi Çocuğunuza Empoze Etmeyin

Psikolog Evren Yüksel, ESAYDAM’da verdiği seminerde, anne ve babaların çocuklarına motive ederek yardımcı olabileceklerini ancak, kendi emellerini çocuklarına empoze etmemeleri gerektiğini söyledi.

 Psikolog Evren Yüksel, ESAYDAM’da verdiği seminerde, anne ve babaların çocuklarına motive ederek yardımcı olabileceklerini ancak, kendi emellerini çocuklarına empoze etmemeleri gerektiğini söyledi.  Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Danışma Merkezi (ESAYDAM)’nde düzenlenen seminerde konuşan Psikolog Evren Yüksel, çocukların okul başarısını etkileyen unsurlar hakkında bilgi verdi. Çok sayıda kişinin katılımıyla gerçekleşen seminerde barkovizyon gösterimi eşliğinde sunumunu yapan Psikolog Yüksel, okul fobisi, ödev ve sınav gibi bazı korkuların öğrencilerin okuldaki başarısını olumsuz yönde etkileyeceğini belirtti. Başarı kavramının kişiden kişiye değiştiğini ifade eden Yüksel, “Başarı için bir hedef olmalı. Hedefler sadece çocuklar için belirlenmeli. Çocukların bir birey olduğunu unutmamak lazım” dedi.

Anne, babaların çocuklarına motive ederek yardımcı olabileceklerini vurgulayan Yüksel, “Ancak, anne ve babalar kendi emellerini çocuklarına empoze etmemeli” uyarısında bulundu. Çocukların zekâsı, yetenekleri, özellikleri ve aileleriyle olan ilişkilerinin okul başarısını etkilediğine dikkat çeken Yüksel, bir çocuğun okulda başarısız olduğu kanaatine varmak için uzun süreli bir zaman dilimine ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Çocukların bedensel, duygusal, zihinsel ve sosyal gelişimlerinin yanı sıra ailenin tutum ve davranışlarının da okuldaki başarısını etkileyeceğini ifade eden Yüksel, “Ailenin çocuğa ne kadar motivasyon sağlayıp sağlamadığı önemli” dedi. Yüksel, konuşmasının ardından dinleyicilerden gelen soruları cevaplayarak seminerini sonlandırdı.

 

Diğer Haberler