Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 21 Nisan 2016

ABONE OL

Ellerinde Ekmek Dillerinde Barış

7. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali'nde İpek Yolu'nun çocukları, ülkelerinden getirdikleri unlarla Barış Ekmeği'ni pişirdiler. Dünya çocukları, pişirdikleri Barış Ekmeği'ni barış mesajlarıyla birlikte dünya liderlerine gönderdiler.

7. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali’nde İpek Yolu’nun çocukları, ülkelerinden getirdikleri unlarla Barış Ekmeği’ni pişirdiler. Dünya çocukları, pişirdikleri Barış Ekmeği’ni barış mesajlarıyla birlikte dünya liderlerine gönderdiler.

Esenler Belediyesi’nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında bu yıl 7’ncisini düzenlediği Uluslararası Barış Ekmeği Festivali için Esenler’e gelen tarihi İpek Yolu güzergâhındaki 12 ülkenin çocukları, “Barış Ekmeği” ile tüm dünyaya barış, dostluk ve kardeşlik mesajları verdiler.

Esenler Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen programa; Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Polat, Esenler Kaymakamlığı’na vekâlet eden Bayrampaşa Kaymakamı Osman Aslan Canbaba, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İstanbul Halk Ekmek Genel Müdürü Salih Bekaroğlu, Belediye Başkan Yardımcıları ve Belediye Meclis Üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

ULUSLARARASI BARIŞ KOROSU’NDAN BARIŞ ŞARKISI

Çocukların yöresel halk dansları gösterileriyle başlayan program, 7. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali’nin tanıtıldığı sinevizyon gösterimi ile devam etti. 12 ülke çocuklarından oluşan Uluslararası Barış Korosu’nun Türkçe seslendirdiği “Barış” şarkısı, ayakta alkışlandı. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, sahneye çıkarak çocukları tek tek tebrik etti.

GÖKSU: İPEK YOLU, BARIŞ YOLU OLSUN

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, yedi yıldır düzenledikleri Uluslararası Barış Ekmeği Festivali ile çocukların dilinden dünyaya barış mesajı vermek istediklerini söyledi. Çocuk ve ekmeğin insanın hayatındaki en önemli iki kavram olduğuna dikkat çeken Başkan Göksu,”İnsanlığın en kıymetli varlığı olan çocukların masumiyeti ile çocukların artık her gün savaşın, her gün bombanın konuşulduğu bir dünya istemediklerini dünyaya duyurmak için buradayız. Bu yılki festivalin üç temel kavramı var; İpek Yolu, barış ve ekmek. İstiyoruz ki, dünün İpek Yolu bugünün barış yolu olsun. İpek Yolu’nun çocukları, ‘bütün insanlığa dünyada artık barış istiyoruz’ diye haykırsınlar istiyoruz. Belki duyarlar diye yedi yıldır dünya liderlerine barış ekmeği ve çocukların barış mektuplarını gönderiyoruz” diye konuştu.

AKDOĞAN: İNSANİ YARDIMDA DÜNYA BİRİNCİSİYİZ

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da, dünya çocuklarının her yıl Barış Ekmeği Festivali’nde Esenler’de buluşmasının önemine dikkat çekti. Hiçbir şeyin bir çocuğun gülümsemesinden, mutluluğundan kıymetli olmadığını ifade eden Akdoğan, “Çocuk, masumiyettir, samimiyettir. Çocuklar ölüyorsa dünyada samimiyet, masumiyet ölüyordur. Savaşlar nedeniyle ülkelerinden göç ederken ölen yavrucaklar var. Bu yavrucaklardan onları ülkelerine kabul etmeyenler sorumludur. Ensar- muhacir anlayışıyla Suriyeli mültecilere sahip çıkıyoruz. Petrol kuyularımız, doğalgaz rezervlerimiz yok. Ama dünyanın neresinde bir gariban varsa yardımına koşuyoruz. İnsani yardımda dünya birincisiyiz. Bu yüzden dünyanın dört bir yanında bizlere dua ediyorlar” dedi.

Türkiye’nin Suriyeli mülteciler ve terör konularında yalnız bırakıldığına işaret eden Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Biz kimseye dinini, kimliğini sormadık. Çocuğun dini, mezhebi olmaz. Çocuklarımız pişirecekleri Barış Ekmeği’ni mektuplarıyla birlikte dünya liderlerine gönderecekler. ‘Artık savaş değil, barış istiyoruz; artık ikiyüzlülük değil, samimiyet istiyoruz’ diyecekler. Biz de diyoruz ki; Artık çocuklar ölmesin, artık çocuklar öksüz, yetim kalmasın.”

12 ÜLKENİN UNUYLA YAPILDI

Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, çocuklarla birlikte Barış Ekmeği’nin hamurunu hazırladılar. İpek Yolu güzergâhında bulunan 12 ülkeden getirilen unlar, Anadolu’nun sevgi ve kardeşlik mayasıyla karıldı. Hamurun yoğrulmasının ardından Akdoğan ve Göksu, “Bismillah” diyerek ekmeği çocuklarla birlikte fırına verdi.

BARIŞ EKMEĞİ DÜNYA LİDERLERİNE GÖNDERİLDİ

Çocukların yaptıkları “İpek yolu, Barış Yolu” temalı resmin yer aldığı “Barış Duvarı”nın açılışının yapılmasının ardından Akdoğan ve Göksu, tekrar fırının başına geçerek Barış Ekmeği’ni fırından çıkardılar ve ilk olarak çocuklara ikram ettiler. Pişirilen barış ekmekleri, bir barış mektubu ile birlikte dünya barışına katkı sunması için dünya liderlerine gönderildi. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, ilk barış ekmeğini çocuklarla birlikte ABD Başkanı Barack Obama’ya gönderilmek üzere kargoya verdi. Program, başlangıçta olduğu gibi yeni çocukların yöresel halk dansları gösterileri ile son buldu.

Diğer Haberler